معاون اول روحانی با تبرئه دولت، شرایط فعلی اقتصادی را تنها ناشی ازتحریم‌های آمریکا دانست
نمک جهانگیری روی زخم ملت
جهانگیری: شرایط امروز جزو سخت ترین شرایط زندگی در دوران بعد از انقلاب است، مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند
گروه سیاسی: اظهارات عجیب مسؤولان دولتی پایان ندارد. 5 روز پس از اظهارنظر روحانی مبنی بر «بی‌خبری‌اش درباره زمان آغاز سهمیه‌بندی بنزین»، حالا نوبت به معاون اول او رسیده که با آسمان و ریسمان بافتن، نقش دولت را در رقم زدن شرایط فعلی اقتصادی کشور نادیده بگیرد. 
اسحاق جهانگیری در مراسمی که به مناسبت روز ملی صادرات در سالن اجلاس سران برگزار شد، علت اصلی مشکلات کشور را تحریم‌های آمریکا عنوان کرد. جهانگیری در این‌باره گفت: «آمریکایی‌ها پس از آنکه برجام امضا شد و فضای ایران را برای رشد و توسعه فراهم کردیم و کشور در یک تعامل بین‌المللی مناسبی قرار گرفت به بهانه تغییر رئیس‌جمهوری در کشورشان به تمام توافقات خود پشت پا زدند. خروج آمریکا از برجام فشار بسیار سنگین و بی‌سابقه‌ای به ملت و جمهوری اسلامی ایران وارد کرد؛ آمریکایی‌ها این مرتبه خیلی آشکار اعلام کردند که فشارهای جدیدشان بیشترین درد را به جامعه ایران وارد خواهد کرد. آنها همچنین به صراحت از آغاز یک جنگ اقتصادی بزرگ علیه ملت و دولت ایران پرده برداشتند».
معاون اول روحانی در ادامه اظهاراتش گفت با لغو معافیت‌های تحریمی آمریکا از آذر 96 هر روز فشار بر اقتصاد ایران بیشتر شده است:‌ «تصور آمریکایی‌ها از ابتدا بر این بود که بر اثر فشارهای اقتصادی جدید، اقتصاد ایران به فروپاشی می‌رسد و بر اثر فشار سنگینی که وارد می‌شود در نهایت اعتراضاتی در جامعه شکل می‌گیرد. آنها همچنین به فروپاشی جمهوری اسلامی ایران و حتی تمامیت ارضی کشور فکر کرده بودند و بر همین مبنا از اردیبهشت‌ماه سال 97 یا به عبارتی از آذر 96 که اعلام کردند دیگر معافیت‌های تحریمی را تمدید نخواهند کرد تا امروز، هر روز فشار آمریکا بر اقتصاد، فعالان اقتصادی و جمهوری اسلامی ایران اضافه شده است». جهانگیری با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها به معنای واقعی تمام گلوگاه‌های اساسی اقتصاد کشور را بستند، اظهار کرد: با وجود فشارهای و شدید آمریکا امروز سرافرازانه اعلام می‌کنیم که ما روی پای خود ایستادیم و اقتصاد ایران با وجود آغاز همزمان جنگ‌های اقتصادی و روانی و رسانه‌ای از سوی آمریکایی‌ها توانست روی پای خود بایستد. جهانگیری بعد از این آسمان و ریسمان بافتن‌ها گفت: ممکن است در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها گاهی اوقات دچار اشتباه شویم که باید سریعا این اشتباهات را جبران کنیم. وی همچنین اظهار کرد: «شرایطی که امروز طبقه‌های ضعیف و متوسط جامعه در آن قرار گرفته‌اند جزو سخت‌ترین شرایط زندگی حداقل در  دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است» که با این حال مردم فشارها را تحمل کردند و در این شرایط اقتصادی که آمریکا برای کشور رق