همه آنچه باید درباره کودتای بولیوی بدانید
خیز فاشیسم علیه آمریکاستیزی نوین لاتین
مورالس و بولیوی قربانی دکترین مونرویی ترامپ شدند
با گذشت 10 روز  از کودتای بولیوی، این کشور هنوز رنگ آرامش را ندیده است و حتی استعفای رئیس‌جمهور «اوو مورالس» و خروج او از کشور که با توصیه نظامیان تحت فشار ایالات‌متحده، اتحادیه اروپایی و سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) انجام شد نیز نتوانست التهابات را کاهش دهد.
در این فاصله رسانه‌های شرکتی غربی از موضع لیبرالیسم همصدا با محافظه‌کاران و جنگ‌سالاران، تمام تلاش خود را کردند بر این کودتا سرپوش بگذارند، در حالی که اصلاح‌طلبان داخلی و تیم مشاورتی حسن روحانی، ننگ حمایت از فاشیست‌هایی که یکی از درخشان‌ترین دولت‌های مردمی دنیا را سرنگون کردند به جان خریدند.
اما با فرونشستن غبار فتنه 3 هفته‌ای توسط اپوزیسیون دست‌راستی به بهانه تقلب در انتخابات 20 اکتبر، نوبت تظاهرات حامیان پرشمار جنبش سوسیالیستی علیه دولت غیرمنتخبی رسیده که همان راست‌گرایان به دنبال استعفای رئیس دولت و معاون او و همچنین رئیس سنا و البته بدون تایید پارلمان، تشکیل داده‌اند.  از فردای پرواز مورالس به مکزیک، شعله اعتراضات حامیان او بویژه بومیان «آندی» بالا گرفت که توسط پلیس و سپس ارتش سرکوب شده است. این در حالی است که مورالس دهم نوامبر (یکشنبه گذشته) با تهدید ضمنی فرمانده ستاد کل ارتش و حمله شبه‌نظامیان منسوب به جنبش فاشیستی «ام‌ان‌آر» طی نطقی تلویزیونی اعلام کرده بود: «استعفایم را تقدیم می‌کنم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند». طی روزهای جمعه و شنبه گذشته یک شهر کم‌جمعیت به نام «ساکابا» در منطقه «کوچابامبا» در ارتفاعات مرکزی بولیوی که قطب فعالیت کشاورزان بومی پرورش‌دهنده گیاه کوکا- همکاران خانواده مورالس- است، نیروهای نظامی به روی مردمی که خواهان بازگشت مورالس بودند آتش گشوده، 8 تن را کشته و ده‌ها تن را  زخمی کردند.  یک روز پیش از تظاهرات خونین کوچابامبا هزاران تن  از مردم پایتخت  به خیابان‌های «لاپاز» ریخته و با شعار حمایت از مورالس تحت عنوان «قهرمان فقرا» خواهان بازگشت او شدند اما پلیس به سرعت به آنها که پرچم‌های همبستگی بومیان آندی موسوم به «ویفالا» را به اهتزاز در آورده بودند، حمله کرد. خبرگزاری آنی از کشته شدن 9 تن و مجروحیت 122 نفر دیگر طی سرکوب بومیان توسط پلیس در 3 روز ابتدای این هفته خبر داده است. در مقایسه، طی 20 روز تظاهرات مخالفان مورالس که در بسیاری نقاط با حملات خشن شبه‌نظامیان به پلیس، اماکن دولتی، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها و حتی حامیان رئیس‌جمهور همراه بود،  18 تن از هر 2 طرف حامی و مخالف دولت پیشین کشته شده بودند. به گزارش کمیسیون آمریکایی حقوق‌بشر (IACHR) طبق مصوبه ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) دولت کودتا، نیروهای مسلح اجازه خواهند داشت از هرگونه خشونتی برای بازگرداندن نظم به کشور بهر