رقابت تنگاتنگ 5 تیم برای قهرمانی نیم‌فصل
حمله به نصف جام
لیگ برتر به هفته دهم خود رسید و تنها 5 هفته تا پایان نیم‌فصل رقابت‌ها باقی مانده است تا قهرمان نیم‌فصل رقابت‌ها مشخص شود. امسال هم مثل سال گذشته شاهد حضور 5 تیم استقلال، پرسپولیس، شهرخودرو، تراکتور و سپاهان در میان مدعیان هستیم و این 5 تیم که می‌توان به آنها لقب « بیگ فایو» را داد، نسبت به دیگر تیم‌ها از شانس بیشتری برای قهرمانی برخوردار هستند.
سپاهان: صدرنشین فعلی رقابت‌ها در این فصل شرایط بسیار خوبی را تجربه می‌کند و اگر 2 تساوی ناامیدکننده مقابل پارس‌جنوبی و سایپا نبود، سپاهان اکنون با اقتدار بیشتری در رتبه نخست جدول قرار می‌گرفت. شاگردان قلعه‌نویی در 10 بازی ابتدایی خود تنها یک گل خورده‌اند و با 22 امتیازی که دارند، امسال از هر زمانی برای قهرمانی آماده‌تر هستند. زردپوشان سپاهان در 5 هفته آینده با تیم‌های نفت آبادان، استقلال، نساجی، شهرخودرو و پیکان بازی خواهند کرد که دیدار مقابل تیم‌های استقلال و شهرخودرو تعیین‌کننده خواهد بود.
پرسپولیس: قرمزهای پایتخت که برخلاف سال‌های گذشته با یک مربی جدید در لیگ برتر حاضر شده‌اند، امسال هم در رده‌های بالای جدول حضور دارند و از مدعیان اصلی کسب عنوان قهرمانی هستند. پرسپولیس پس از 3 باخت در 6 بازی اول بخوبی خودش را بازیابی کرد و اگر چیپ بدموقع علیپور نبود آنها تنها یک امتیاز از سپاهان کمتر داشتند ولی اکنون با 19 امتیاز در تعقیب این تیم هستند. مزیت شاگردان کالدرون به دیگر تیم‌ها این است که آنها بازی‌های خود با تیم‌های مدعی را انجام داده و در 5 هفته آینده باید با نفت مسجدسلیمان، نساجی، ذوب‌آهن، گل‌گهر و سایپا بازی کنند و این شانس را دارند که به سپاهان برسند.
استقلال: بعد از آن شروع ضعیف کمتر کسی فکر می‌کرد استقلال با استراماچونی اینگونه اوج بگیرد و به رده‌های بالای جدول برسد؛ آبی‌های پایتخت اما با 5 برد پیاپی 18 امتیازی شده و به جرأت آماده‌ترین تیم لیگ برتر هستند. استقلال اگر بتواند فرم هفته‌های اخیر خود را حفظ کند، مدعی جدی قهرمانی لیگ نوزدهم خواهد بود و با توجه به بازی مستقیم با سپاهان و شهرخودرو، شانس قهرمانی نیم فصل اول را هم دارد. آبی‌ها به جز سپاهان و شهرخودروی بالانشین با تیم‌های نساجی، پیکان و شاهین بازی خواهند کرد.
شهرخودرو: شاگردان یحیی گل‌محمدی در تیم شهر خودرو، امسال هم مانند سال گذشته رقیبی سرسخت برای مدعیان هستند و با یک بازی کمتر و 20 امتیاز دوم هستند و در صورت برد در بازی عقب افتاده می‌توانند صدرنشین شوند. شهرخودرو در ادامه باید به مصاف تیم‌های گل‌گهر، تراکتور، نفت آبادان، استقلال، سپاهان و نساجی برود. با فرم خوب تیم یحیی و بازی‌های بیشتر آنها نسبت به دیگر تیم‌ها، شهرخودرو از مدعیان جدی قهرمانی نیم‌فصل اول خواهد بود.
تراکتور: تیم متمول تراکتور فصل را رویایی آغاز کرد ولی 3 شکست پیاپی، این تیم را در بحرانی فرو برده که بیرون آمدن از آن کار راحتی نیست. تراکتور در هفته‌های ابتدایی برخلاف تیم‌های سابق دنیزلی اصلا گل نمی‌خورد ولی در 3 بازی اخیر به اندازه تمام هفته‌های قبلی گل خورده و حالا با 17 امتیاز و تفاضل گل کمتر نسبت به شهرخودرو که 2 بازی کمتر از آنها دارد، در رده پنجم است. فاصله 5 امتیازی تبریزی‌ها تا صدر جدول کار آنها را برای قهرمانی دشوار کرده ولی تعطیلی لیگ و بازی‌های آسان‌تر آنها نسبت به دیگر مدعیان می‌تواند تراکتور را از این بحران خارج کند. تبریزی‌ها در 5 هفته آینده به ترتیب به مصاف شهرخودرو، پیکان، شاهین بوشهر، ماشین‌سازی و فولاد خواهند رفت.
 
شانس کدام تیم بیشتر است؟
با توجه به وضعیت تیم‌ها در جدول و قرعه آنها در هفته‌های آتی، به نظر می‌رسد تیم‌های سپاهان و پرسپولیس از شانس بیشتری برای قهرمانی نیم‌فصل لیگ نوزدهم برخوردارند ولی از استقلال و شهرخودرو که این روزها شدیداً سرحال و آماده هستند نباید غافل شویم.