جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد
اولتیماتوم به 120هزارمشمول غایب

گروه اجتماعی: جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به 120 هزار نفری که حائز شرایط شده و هنوز مبلغ جریمه خود را واریز نکرده‌اند، تاکید کرد هرچه سریع‌تر نسبت به واریز مبلغ جریمه اقدام کنند. سردار موسی کمالی، جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح  درباره آخرین وضعیت طرح جریمه ریالی مشمولان غایب اظهار داشت: در این طرح 280 هزار مشمول غایب ثبت‌نام کرده که بررسی‌های لازم انجام شد. جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این مطلب که حدود 7 هزار نفر از ثبت‌نام‌کنندگان حائز شرایط خرید خدمت سربازی نشده‌اند  به فارس تصریح کرد: 130 هزار نفر از ثبت‌نام‌کنندگان که حائز شرایط شده‌اند مبالغ جریمه خود را واریز کردند. وی گفت: 20 هزار نفر از ثبت‌نام‌کنندگان پرونده ارسالی‌شان دارای نقص بود که به آنها اعلام شده هرچه سریع‌تر برای تکمیل پرونده اقدام کنند. سردار کمالی افزود: به حدود 120 هزار نفر نیز پیامک زده‌ایم مبلغ جریمه‌شان تعیین شده و باید هرچه سریع‌تر مبالغ را واریز کنند.
آخرین  اولتیماتوم به مشمولان غایب
این مقام ارشد ستاد کل به 120 هزار نفری که حائز شرایط شده و هنوز مبلغ جریمه خود را واریز نکرده‌اند، تاکید کرد: هرچه سریع‌تر نسبت به واریز مبلغ جریمه اقدام کنند، چرا که به سازمان وظیفه عمومی تاکید شده با آنهایی که نسبت به واریز جریمه اقدام نکنند بنابر قانون برخورد کنند و نسبت به دستگیری و اعزام آنها اقدام شود.
سردار کمالی در پاسخ به این پرسش که مرحله دوم ثبت‌نام مشمولان غایب چه زمانی انجام می‌شود، اظهار داشت: ابتدا باید تکلیف این
120 هزار نفر که جرایم خود را واریز نکرده‌اند و همچنین 20 هزار نفری که  به تازگی پیامک برایشان ارسال شده، مشخص شود.
سردار کمالی با بیان این مطلب که در حال حاضر برای ثبت‌نام مرحله دوم تصمیم‌گیری نشده، خاطرنشان کرد: تا اواخر شهریورماه در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد شد.
ثبت‌نام 288هزار مشمول غایب
سردار کمالی درباره اجرای طرح جریمه ریالی گفت: سال گذشته از زمان اعلام فراخوان این طرح تا پایان مهلت اعلام شده 288 هزار نفر برای بهره‌مندی از این طرح ثبت‌نام کردند که فرآیند بررسی آن  از خردادماه امسال پس از انجام هماهنگی با بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های مربوط آغاز شد. جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه برای همه ثبت‌نام‌کنندگان در طرح جریمه ریالی پیامک تعیین تکلیف ارسال شده است، خاطرنشان کرد: براین اساس 7هزار نفر یا واجد شرایط برای بهره‌مندی از اجرای این طرح نبودند یا فاقد شرایط دریافت این نوع از معافیت محسوب می‌شوند، 20 هزار نفر دیگر نیز نقص پرونده داشتند که به آنها نیز نقص موجود در پرونده‌هایشان اعلام شده و آنها باید برای رفع نقص اقدام کنند.
2راه پیش پای مشمولان غایب بدون پیامک
کمالی درباره اینکه کسانی که به هر دلیلی موفق به دریافت پیامک نشده اما در طرح ثبت‌نام کرده‌اند، چطور می‌توانند از وضعیت خود مطلع شوند، افزود: این دسته از افراد که پیامکی به دستشان نرسیده، 2 راه پیش‌رو دارند؛ نخست اینکه بهتر است به دفاتر پلیس+ 10 مراجعه کرده و وضعیت خود را پرس‌وجو کنند و راه دوم این است که با مراجعه به سازمان وظیفه عمومی ناجا از وضعیت خود مطلع شوند البته افرادی که پیامک به دستشان نرسیده باید این کار را انجام دهند و دیگر متقاضیانی که پیامک برایشان ارسال شده و ممکن است واجد شرایط تشخیص داده نشده یا مبلغ اعلام شده بیشتر از پیش‌بینی آنها بوده است، نباید گمان کنند با مراجعه به این مراکز، امکان تجدیدنظر در رأی صادره یا تغییر در رقم اعلام شده وجود خواهد شد.
پرداخت اقساطی ممکن نیست
وی همچنین درباره اینکه آیا امکان پرداخت قسطی این رقم وجود دارد یا خیر؟ یادآور شد: همانطور که پیش از این اعلام شده بود، امکان پرداخت این رقم به شکل قسطی وجود ندارد. جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح درباره اینکه آیا افراد واجد شرایط مجبور به پرداخت این رقم هستند، عنوان کرد: کسی این افراد را مجبور به پرداخت جریمه ریالی نکرده بنابراین در صورت پرداخت نشدن برخوردی به دلیل پرداخت نکردن وجه با آنها صورت نخواهد گرفت. کمالی درباره اینکه آیا ثبت‌نام در طرح جریمه ریالی آنها را از دیگر مشمولان غایب متمایز و در اولویت برخورد قرار می‌دهد، بیان داشت: اینطور نیست که گروهی از مشمولان غایب در اولویت برخورد نسبت به گروه دیگری باشند؛ بلکه تمام مشمولان غایب یکسان بوده و مطابق قانون با آنها برخورد می‌شود.
تعیین تکلیف سربازی در اولویت خانواده‌ها
جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه اخبار مربوط به سربازی تنها از طریق رسانه‌های معتبر و افراد مرتبط با حوزه سربازی اعلام می‌شود، گفت: بنابراین از شهروندان می‌خواهم اخبار مربوط به سربازی را از طریق این مجاری و افراد پیگیری کرده و از توجه به خبرهای ضد و نقیض، کذب یا خبرهایی که در سایت‌های بی‌نام و نشان یا جراید فاقد شناسنامه و هویت درج می‌شود خودداری کنند. جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح از مشمولان و خانواده‌های آنها خواست به اخبار و شایعات دل نبسته و نسبت به تعیین‌تکلیف سربازی خود اقدام کنند چراکه در این صورت امکان ورود آنها به غیبت وجود داشته و در این صورت امکان بهره‌مندی از تسهیلات برای مشمولان غایب میسر نخواهد شد.