printlogo


کد خبر: 230368تاریخ: 1399/11/21 00:00
قالیباف پیام رهبر انقلاب به پوتین را به رئیس مجلس دومای روسیه تقدیم کرد
نقشه راه تعمیق روابط با روسیه

گروه سیاسی: رئیس مجلس شورای اسلامی که به دعوت مجلس دومای روسیه روز یکشنبه راهی این کشور شده بود، روز گذشته پیام رهبر انقلاب خطاب به ولادیمیر پوتین را به «ویاچسلاو والودین» رئیس مجلس دومای روسیه تحویل داد. 
به گزارش «وطن امروز»، قالیباف هنگام تقدیم این پیام به رئیس دومای روسیه با ابلاغ سلام رهبر انقلاب به این کشور، تاکید کرد: همان‌گونه که وجود ایران مستقل به نفع روسیه است، وجود روسیه مقتدر نیز به نفع ایران است. وی با تاکید بر بازتعریف روابط پایدار، درازمدت و راهبردی میان ۲ کشور، گفت: تغییر و جابه‌جایی در کاخ سفید، در نگاه راهبردی ما به مناسبات تهران- مسکو اثری ندارد. رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مداخلات آمریکا در منطقه از جمله در تحولات عراق، سوریه و... تاکید کرد: نقشه‌های بلندمدت آمریکا به جز ضرر و زیان برای منطقه و بویژه برای ایران و روسیه اثری ندارد. در این جلسه همچنین «ویاچسلاو والودین» نیز ضمن اشاره به اهمیت روابط میان ۲ کشور و با قدردانی از اهتمام ویژه رهبر معظم انقلاب برای تحکیم و تقویت روابط دوجانبه، تاکید کرد: اینجانب مکلف شده‌ام پیام رهبر عالی‌مقام ایران را دریافت و سریعاً به رئیس‌جمهور منتقل کنم و لذا به محض اتمام این جلسه، پیام آیت‌الله خامنه‌ای را به دست آقای پوتین خواهم رساند. رئیس دومای روسیه با بیان اینکه اهمیت ویژه این سفر را بخوبی درک می‌کنیم، گفت: همه تلاش خود را برای این سفر مهم که دارای این پیام مهم هست انجام داده‌ایم. 
قالیباف پس از دیدار با والودین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه روسیه نخستین مقصد سفر خارجی من به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی است، گفت: مهم‌ترین موضوع در این سفر پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برای آقای پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بود که در این پیام بر استحکام، راهبردی و مستمر بودن روابط ایران و روسیه تاکید شده است و هیچ تغییر سیاسی در دنیا و نگاه‌های یکجانبه‌گرایانه هم تاثیری بر این رابطه نخواهد داشت. رئیس مجلس دومای روسیه نیز ضمن تشکر از محمدباقر قالیباف برای انتخاب روسیه به عنوان نخستین کشور خارجی برای سفر خود، گفت: هدف ما از گفت‌وگوها این است که بتوانیم به نتایج واقعی و توسعه روابط میان ایران و روسیه در زمینه‌های انرژی، کشاورزی و حمل‌و‌نقل برسیم و شرایطی فراهم شود که روابط تجاری و اقتصادی ۲ کشور گسترش یابد و به پروژه‌های جدیدی دست پیدا کنیم. 
 
* رهبر انقلاب فرمودند سفر را به تأخیر نیندازید
 رئیس مجلس شورای اسلامی در ساعات اولیه ورود خود به روسیه در نشستی با دیپلمات‌ها و رؤسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران در مسکو در محل سفارت ایران در این کشور، اظهار داشت: قدرت جمهوری اسلامی امروز از شبه‌قاره هند تا ساحل مدیترانه تاثیرگذار بوده و اجازه شکل‌گیری هژمونی آمریکا را نداده است و از سوی دیگر در داخل کشور توانسته‌ایم در حوزه‌های صنایع، دفاعی، تکنولوژی، علمی و... تحولات عظیمی را به وجود بیاوریم. وی با اشاره به سخنان خود خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس اظهار کرد: وزارت امور خارجه باید از ۲۰ سال پیش رویکرد خود را در حوزه وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌ها از نگاه سیاسی- امنیتی تغییر داده و کاملا اقتصادی- سیاسی می‌شد تا می‌توانستیم از ظرفیت‌ها بخوبی استفاده کنیم. رئیس مجلس شورای اسلامی درباره انگیزه انتخاب روسیه به عنوان نخستین کشور خارجی برای سفر پارلمانی خود، اظهار کرد: از سال ۲۰۰۸ معتقد بودم قرن ۲۱، قرن آسیاست. با نگاه به منابع قدرت در ۵ قاره دنیا شاهدیم که [همه‌چیز] به آسیا ختم می‌شود. با توجه به یکجانبه‌گرایی آمریکا، فرصت‌ها‌ و منافع مشترک ما با روسیه می‌تواند همپوشانی خوبی را به وجود بیاورد، مانند موضوع سوریه که در حوزه سیاست جهانی آن بخوبی اقدام شد و البته در بحث اقتصادی آن کمی تاخیر داریم. وی با تاکید بر اینکه روابط ما با روسیه باید راهبردی، مستمر و مداوم باشد، گفت: علت سفر من به این کشور اطمینان‌بخشی به روسیه بود تا بداند بروز هر اتفاقی در غرب هیچ تاثیری بر روابط ما با آنها نمی‌گذارد و ما اکنون به دنبال زیرساخت‌های جدیدی برای استفاده از ظرفیت‌ها هستیم. 
قالیباف تاکید کرد: غرب‌گراها در کشورمان در بحث همکاری‌های مشترک ایران با روسیه و چین سنگ‌اندازی‌هایی می‌کنند، مانند بحث برنامه راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین که ظرف ۴۸ ساعت هجمه‌هایی را علیه چین به راه انداختند که موجب تعجب این کشور شد. همچنین از دیروز که سفر ما به روسیه قطعی شد چه هجمه‌هایی که به وجود آوردند. وی خاطرنشان کرد: در این سفر حامل پیام رهبر معظم انقلاب که حاوی ادامه‌دار بودن طرح‌های راهبردی است، برای رئیس‌جمهور روسیه بودم اما شاهدیم در ۲۴ ساعت اخیر چه غوغایی را راه‌اندازی کردند که بیانگر یک طراحی مشخص است، حتی زمانی که می‌خواستم زمان سفر به روسیه را به تعویق بیندازم، مقام معظم رهبری فرمودند این سفر را به تأخیر نیندازید و تأکیدشان این بود که نکاتی را به صورت مکتوب به شما ارائه می‌کنم تا به روسیه ببرید. 
قالیباف ظهر دیروز با جمعی از تجار ایرانی و روس نیز دیدار داشت. وی در این دیدار ضمن تاکید بر اینکه ما نیازمند یک هاب مالی و یک هاب لجستیک هستیم، تصریح کرد: همچنین در مسیر حل مشکلات ۲ کشور نیازمند یک مرکز گارانتی هستیم، زیرا اکنون در پکینگ (برندینگ و دسته‌بندی و برندسازی) بازار حمل‌و‌نقل به دلایلی مشکلاتی وجود دارد که این مشکل از سمت طرف ایرانی بیشتر است. وی تاکید کرد: امیدواریم اتحادیه اوراسیا و منطقه آزاد تجاری تا یک سال آینده فعالیت خود را به صورت گسترده آغاز کند و تا قبل از آن، این ۲ هاب هم شکل بگیرد. البته در بحث هاب لجستیک هماهنگی‌های لازم مربوط به امور حقوقی، قراردادها، حمل‌و‌نقل و پکینگ برای اجرای آن انجام خواهد شد.

Page Generated in 0/0033 sec