printlogo


کد خبر: 230359تاریخ: 1399/11/21 00:00
دونالد ترامپ امروز در حالی برای دومین بار طی یک سال در مجلس سنا استیضاح می‌شود که طبق نظرسنجی‌ها تنها نیمی از مردم آمریکا موافق این اقدام هستند
استیضاح نصف آمریکا

گروه‌بین‌الملل: سرانجام پس از کشمکش‌های فراوان بین سناتورها و نمایندگان ۲ حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، روند رسیدگی به دومین استیضاح دونالد ترامپ در سنا امروز آغاز خواهد شد. صرف‌نظر از اینکه با توجه به ترکیب مجلس سنا و برابری تعداد سناتورها، استیضاح ترامپ رای نخواهد آورد اما چنانکه پیش از این هم مطرح شده بود، این استیضاح می‌تواند اختلافات و شکاف سیاسی را در بین مقامات آمریکایی در هر دو مجلس تعمیق کند؛ موضوعی که به احتمال زیاد در فرآیندهای آتی کنگره درباره مصوبات دولت بایدن و مخالفت‌های جمهوری‌خواهان با آنها آشکار خواهد شد. 
 
* فرآیند دومین استیضاح ترامپ چطور طی خواهد شد
به گزارش «وطن امروز»، جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا امروز در شرایطی بدون حضور وی برگزار خواهد شد که 2 اتهام وی مبنی بر تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره و اعمال فشار بر مقامات ایالت جورجیا به منظور تغییر در نتایج انتخابات در این ایالت از سوی وکلای وی رد شده است. طرح دومین استیضاح ترامپ روز 13 ژانویه 2020 در شرایطی در مجلس نمایندگان آمریکا رای آورد که یک هفته قبل از آن طرفداران ترامپ به کنگره حمله کردند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا چند روز پس از حمله به کاخ کنگره اعلام کرد مجلس نمایندگان در صورتی که اعضای کابینه ترامپ او را با توسل به متمم بیست‌و‌پنجم قانون اساسی برکنار نکنند، پروسه استیضاح دوم را آغاز خواهد کرد. در نهایت، مایک پنس، معاون ترامپ، برکناری رئیس‌جمهور را در راستای منافع ملت یا قانون اساسی آمریکا ندانست و در نتیجه، ۱۳ ژانویه نمایندگان برای استیضاح ترامپ رای‌گیری کردند و او با اکثریت آرا استیضاح شد. در این رای‌گیری ۱۰ نماینده جمهوری‌خواه نیز به برکناری ترامپ رای مثبت دادند. 
 
* احتمال استیضاح ترامپ چقدر است؟
با توجه به اینکه محکوم شدن ترامپ به اکثریت دوسومی سناتورها (معادل 67 رای ) نیاز دارد و اکنون در سنا نسبت ۵۰/۵۰ بین ۲ حزب دموکرات و جمهوری‌خواه برقرار است، احتمال اینکه رئیس‌جمهور جنجالی سابق آمریکا در سنا محکوم شناخته شود، نزدیک به صفر است، چرا که 45 سناتور از 50 سناتور جمهوری‌خواه از اساس این استیضاح را غیرقانونی عنوان کرده‌اند. با این حال در کنار محاکمه استیضاح، برخی دموکرات‌ها با استفاده از متمم ۱۴ قانون اساسی به دنبال محروم کردن ترامپ از مناصب دولتی برای همیشه هستند. بر اساس این متمم، هر شخصی که در شورش دست داشته یا به دشمنان آمریکا کمک کرده، از کسب مناصب دولتی منع خواهد شد. تیم حقوقی ترامپ بشدت این اتهامات را انکار کرده و مدعی است او هوادارانش را در حمله ششم ژانویه به آرامش دعوت کرده است. در صورت محکومیت ترامپ، سنا می‌تواند برای منع‌کردن او از شرکت دوباره در انتخابات رای‌گیری کند و برای تصویب این ممنوعیت تنها به ۵۱ رای (اکثریت) نیاز است. تا به حال هیچ رئیس‌جمهوری در سنای آمریکا محکوم نشده ‌است.
 
* استیضاح ترامپ چند روز زمان می‌برد؟
پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره در مطلبی مدعی شد سناتورهای آمریکایی اعلام کردند دومین محاکمه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا یک روند سریع خواهد داشت و این محاکمه تنها ظرف مدت چند روز به سرانجام خواهد رسید. این در حالی است که چاک شومر، رهبر اکثریت مجلس سنا و میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت سنا هنوز در تلاش برای دستیابی به یک توافق نهایی بر سر نحوه برگزاری جلسه محاکمه استیضاح ترامپ هستند ولی سناتورها اعلام کرده‌اند روند استیضاح ترامپ باید خیلی سریع اتفاق بیفتد، شاید حدود یک هفته. سناتورهای دموکرات اگرچه بر لزوم استیضاح ترامپ تاکید و پافشاری دارند ولی معتقدند انرژی سیاسی آنها باید برای تصویب بسته کمک کرونایی صرف شود. 
 
* روند استیضاح ترامپ در سنا
توافقی که مک کانل و شومر به دنبالش هستند چارچوب زمانی برای فاز اول محاکمه را که شامل گشودن استدلال‌های ‌هر ۲ گروه مدیران استیضاح مجلس نمایندگان و وکلای ترامپ می‌شود، تعیین می‌کند. اگر سنا رای به فراخواندن شاهدان ندهد، محاکمه ممکن است سریعا به پایان خود همراه با طرح‌های بالقوه سناتورها، رایزنی‌ها درباره اتهامات، استدلال‌های پایانی و سپس رای‌گیری بر سر محکوم کردن ترامپ بابت جرائم و تخلفاتش نزدیک شود. اخیرا مدیران استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ برای ایراد شهادت دعوت کردند این درخواست از سوی وکلای وی رد شد. دموکرات‌ها هنوز نگفته‌اند که آیا خواستار فراخواندن شاهدان بیشتر خواهند شد یا خیر. محاکمه مربوط به نخستین استیضاح ترامپ ۲۱ روز طول کشید که منجر به کوتاه‌ترین محاکمه برای استیضاح ریاست‌جمهوری در آن زمان شد. محاکمه مربوط به استیضاح بیل کلینتون، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا ۳۷ روز و محاکمه مربوط به استیضاح اندرو جانسون، رئیس‌جمهور اسبق دیگر آمریکا ۸۳ روز طول کشید.
 
* اتهامات ترامپ چیست؟
مجلس نمایندگان آمریکا، بعد از حمله طرفداران ترامپ به کنگره، او را به اتهام تحریک به شورش استیضاح کرد. بدین ترتیب ترامپ نخستین رئیس‌جمهور و نخستین مقام فدرال تاریخ آمریکا شد که تاکنون ۲ بار استیضاح شده ‌است. ترامپ پیش از این نیز پاییز سال گذشته در رابطه با پرونده موسوم به «اوکراین گیت» از سوی مجلس نمایندگان استیضاح شد اما استیضاح وی در مجلس سنا رای نیاورد. اتهام اصلی ترامپ برای استیضاح دوم، تحریک طرفداران افراطی‌اش برای حمله مرگبار به ساختمان کنگره در روز 6 ژانویه 2021 است. در این حمله حداقل 5 نفر از جمله یک مامور پلیس کشته شدند. وکلای ترامپ اخیرا اتهامات مطرح شده را رد کرده و بر این مساله تاکید کردند که ادعاهای ترامپ درباره شکست در انتخابات 3 نوامبر در نتیجه تقلب گسترده در روند برگزاری انتخابات است. وکلای وی همچنین پیش از این با درخواست دموکرات‌ها برای شهادت دادن رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در جلسه استیضاح مخالفت کرده‌اند. اتهام دیگر ترامپ تحت فشار گذاشتن مقامات ایالت جورجیا برای تغییر نتیجه انتخابات ‌است.
 
* سخنرانی ترامپ در 6 ژانویه
ترامپ روز ششم ژانویه در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا در حال تأیید پیروزی «جو بایدن» رقیب دموکرات او در انتخابات بود، در نزدیکی این ساختمان، بین هوادارانش به سخنرانی پرداخت. او در این سخنرانی بار دیگر بر ادعاهای خود درباره دزدیده شدن انتخابات و وقوع تقلب گسترده در شمارش آرای پستی تأکید کرد و گفت: «باید قدرت خود را نشان دهید. اگر با تمام وجود نجنگید دیگر کشوری برای‌تان باقی نخواهد ماند». بلافاصله حامیان ترامپ با هجوم به داخل ساختمان کنگره با نیروهای امنیتی درگیر شده و بخش‌هایی از این ساختمان را تخریب و غارت کردند. در نهایت، ترامپ به خاطر تحریک به شورش برای دومین‌بار در دوره ریاست‌جمهوری 4 ساله‌اش مورد استیضاح قرار گرفت. 
 
***
[راهبرد وکلای ترامپ در دادگاه استیضاح]
پایگاه خبری هیل  به نقل از «بروس کاستور» وکیل ارشد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا اعلام کرد قصد دارد فیلم‌هایی علیه مقامات حزب دموکرات منتشر کند. وی در مصاحبه‌ای با اشاره به اعتراضات ضدنژادپرستی چند ماه اخیر در آمریکا گفت: «بسیاری از آنها (دموکرات‌ها) در واشنگتن، واقعا از تحریک‌آمیزترین لفاظی‌های ممکن استفاده می‌کنند و قطعا هیچ‌کس این گمان را نمی‌برد که آنها ارتباطی با هیچ کدام از این اتفاقات نداشته باشند». کاستور در ادامه گفت، اظهارات مقامات دموکرات حول اعتراضات «جان سیاه‌پوستان اهمیت دارد» را در جلسه محاکمه ترامپ پخش خواهد کرد. او در این باره مدعی شد: «فیلم‌های ضبط شده زیادی از به آتش کشیدن شهرها و حمله به دادگاه‌ها و توهین به مأموران فدرال توسط شورشی‌ها در وسط خیابان‌ها وجود دارد که مورد تشویق دموکرات‌ها در سرتاسر کشور قرار گرفتند». اگرچه کاستور وعده پخش این فیلم‌ها را داده اما به گفته «دیوید شوئن» دیگر وکیل ترامپ، محور اصلی دفاع او این است که رئیس‌جمهور پس از اتمام دوره‌اش نمی‌تواند مورد استیضاح قرار گیرد و چنین کاری خلاف متمم اول قانون اساسی است که بر آزادی بیان و عقاید تأکید دارد. 
***
تنگناهای مشترک نتانیاهو و ترامپ
دادگاه فساد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تل‌آویو دیروز با حضور 20 دقیقه‌ای طلبکارانه او و در میان شعارهای مخالفانش برگزار شد که او را «وزیر جنایت» می‌خواندند. این در حالی است که او حتی در صورت محکومیت مجبور به استعفا نخواهد بود و همین باعث می‌شود محکومیت او و روند دادگاهش تشریفاتی شود. ادامه حضور نتانیاهو در قدرت برای دوازدهمین سال متولی به عنوان طولانی‌مدت‌ترین نخست‌وزیر این رژیم که به رغم پرونده‌های متعدد فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت، نشانه‌ای آشکار از ماهیت ساختار قدرت اسرائیل است؛ حکومتی غاصب که با اشغالگری و جنایت علیه فلسطینیان روی کار آمده و با فساد و ظلم حتی علیه جامعه یهودیان مهاجر سرزمین‌های اشغالی رو به تباهی می‌رود. کلاف سردرگم این رژیم آنجاست که یهودیان افراطی حامی حزب لیکود به رهبری نتانیاهو به عنوان ستون‌های ایدئولوژی صهیونیستی-فاشیستی پشت سر تشکیل دولت اسرائیل، در عین اینکه در لایه‌های قدرت و دستگاه قضایی از ادامه حکومت یک نخست‌وزیر فاسد حمایت می‌کنند، رفتاری متناقض را در قبال مهم‌ترین برنامه او یعنی واکسیناسیون عمومی ضد‌کرونا نشان می‌دهند. طی ماه‌های اخیر، هزاران یهودی حریدی در «گتو»های خاص خود در بیت‌المقدس، تل‌آویو و دیگر شهرهای فلسطین اشغالی از رعایت قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی و سپس واکسیناسیون عمومی تقریبا اجباری دولت نتانیاهو با واکسن‌های آمریکایی سر باز زده‌اند. آخرین موج درگیری‌های یهودیان افراطی با پلیس، روز یکشنبه در جریان مراسم تدفین یکی از خاخام‌ها در شهرک بنی‌بارک در حومه تل‌آویو انجام شد. این در حالی است که دولت نتانیاهو حساب خاصی روی واکسیناسیون ضدکرونا باز کرده تا به ‌واسطه آن در انتخابات پیش رو که اوایل فروردین برگزار می‌شود، افت آرای حزب لیکود در انتخابات تابستان پیش را که به تشکیل دولت ناپایدار ائتلافی با حزب رقیب یعنی آبی و سفید انجامید، جبران کند. 
آویگدور لیبرمن، وزیر اسبق جنگ رژیم و رئیس حزب «اسرائیل خانه ما» از نتانیاهو خواسته دیگر به حکومت ادامه ندهد و به خانه‌اش بازگردد. با این وجود بعید است حتی مخالفت چهره برجسته افراطی‌ترین حزب صهیونیست‌ها نیز جلوی انتخاب مجدد نتانیاهو را بگیرد. در حالی که متحد او در واشنگتن قدرت را واگذار کرده و فردای محاکمه خودش در تل‌‌آویو در مجلس سنا استیضاح می‌شود اما رئیس حزب لیکود با اطمینانی که به ماهیت صهیونیستی فاسد رژیم اسرائیل دارد، با اطمینان سراغ مسؤول پیشین ستاد انتخاباتی ترامپ در انتخابات 2016 و یکی از نزدیک‌ترین چهره‌های تبلیغاتی به رئیس‌جمهور پیشین آمریکا رفته است. 
«آرون کلاین» خبرنگار آمریکایی- اسرائیلی پیشین نیویورک‌تایمز و بریت بارت که در انتخابات مارس 2020 مشاور تبلیغاتی نتانیاهو بود، حالا به سمت رئیس ستاد انتخاباتی او در مارس 2021 ارتقا پیدا کرده است؛ نشانه‌ای بارز از نان قرض دادن‌های ترامپ و نتانیاهو به یکدیگر و نفوذی که صهیونیست‌ها بر سیاسیون واشنگتن دارند. بدین ترتیب با ادامه حکومت افراطی‌ها در صحنه قدرت اسرائیل، این دولت بایدن است که باید سیاست‌هایش را با نتانیاهو هماهنگ کند.

Page Generated in 0/0038 sec