printlogo


کد خبر: 227019تاریخ: 1399/9/2 00:00
آغاز به کار شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در جوار مزار سردار سلیمانی
برگ برنده جبهه مقاومت در سینما

گروه فرهنگ و هنر: آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، روز گذشته با حضور محدود و حداقلی میهمانان و ادای احترام به مقام شامخ شهید حاج‌قاسم سلیمانی، در جوار مزار مطهر آن شهید بزرگوار برگزار شد. به گزارش «وطن امروز»، در شرایطی که کرونا باعث شده تا بسیاری از رویدادهای فرهنگی- هنری کشور تعطیل شود، جشنواره فیلم مقاومت نیز همچون چند جشنواره اصلی کشور از جمله جشنواره فیلم کوتاه تهران که مدتی پیش برگزار شد، سعی کرد با محدود کردن برگزاری فیزیکی این رویداد و از طریق استفاده از ظرفیت‌هایی همچون فضای مجازی، مانع از تعطیلی کامل رویدادهای سینمایی در کشور شود. بخش اول این رویداد همزمان با هفته دفاع‌مقدس برگزار شد و حالا با آغاز هفته بسیج، بخش دوم این جشنواره نیز در جوار مزار سیدالشهدای جبهه مقاومت، سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی آغاز شده است تا در سردترین روزهای سال 99، جشنواره فیلم مقاومت گرمایی کوچک در دل‌های اهالی هنر شود. 
 
* حاج‌قاسم سلیمانی عمار انقلاب بود
این مراسم با سخنرانی سردار حسین معروفی، فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان آغاز شد. او با اشاره به ویژگی‌های سردار حاج‌قاسم سلیمانی گفت: «انقلاب اسلامی برهه‌ای که نیاز به عمار داشت، شهید حاج‌‌قاسم سلیمانی در نقش عمار ظاهر و صدای رسای انقلاب اسلامی شد. وفاداری به ملت و آرمان‌های انقلاب اسلامی، بصیرت در همه لحظه‌های پرفراز و نشیب و جدا نشدن از حق و حقیقت در تک‌تک اقدامات و همچنین منتقم خون شهدای مقاومت بودن، حاج‌قاسم سلیمانی را به شخصیتی جامع و تربیت‌شده مکتب عاشورا و انقلاب تبدیل کرد».
او با اشاره به اینکه حاج‌قاسم سلیمانی خروجی فرهنگ بسیج بود، اظهار داشت: «شهید حاج‌قاسم سلیمانی حقیقت انقلاب اسلامی بود که رهبر معظم انقلاب او را مکتب توصیف کرد؛ او شخصیتی است که چه در زندگی فردی و چه در ابعاد اجتماعی و جهانی، مایه فخر اسلام و ایران است. بسیج یک نهاد نظامی نیست بلکه یک فرهنگ و آرمان بزرگ است که از فرهنگ عاشورا منتج شده است. حاج‌قاسم سلیمانی در چنین فرهنگی تربیت شد و به همین دلیل بود که هرگز به نشان‌های فرماندهی روی دوشش توجه نکرد و هر لحظه به انجام رسالت خود پرداخت».
وی با اشاره به برگزاری بخش «سیدالشهدای مقاومت» در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت تصریح کرد: دشمن به دنبال از بین بردن مقاومت و در گام بعدی جهاد و در نهایت فرهنگ شهادت در ایران اسلامی است، چرا که اگر این سه از بین بروند، کشور خودبه‌خود تسخیر می‌شود. جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت یک جشنواره فیلم و فرهنگی ساده نیست بلکه جشنواره‌ای است که آرمان و عظمت یک ملت و انقلاب را به تصویر می‌کشد. این جشنواره باید مستمر باشد، چرا که آرمان‌های انقلاب را زنده نگه می‌دارد. 
 
* سینما مهم‌ترین ابزار پاسداشت شهدای محور مقاومت
در ادامه محمدرضا علیزاده احمدآبادی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به نقش هنر در فرهنگسازی و نهادینه‌کردن فرهنگ مقاومت و بسیج در جامعه گفت: هنر قطعا مهم‌ترین ابزار و ظرفیت برای فرهنگسازی در جامعه است. وی با اشاره به برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در سنوات گذشته در کرمان، برگزاری این جشنواره را گامی بلند برای اشاعه فرهنگ مقاومت در جامعه توصیف کرد و افزود: سینمای مقاومت می‌تواند با تولید آثار فاخر، نسل امروز را با گفتمان مقاومت و فرهنگ بسیج آشنا و ضمن زنده‌ نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا و رزمندگان، ارزش‌های والای انقلاب اسلامی را به جوانان منتقل کند. 
علیزاده احمدآبادی با اشاره به ایجاد و راه‌اندازی ستاد ترویج مکتب حاج‌قاسم سلیمانی، به برنامه‌های این ستاد اشاره و تصریح کرد: برگزاری رویدادهای فرهنگی با موضوع مکتب حاج‌قاسم سلیمانی به همکاری و تعامل نهادهای ذی‌ربط و دستگاه‌های درون‌استانی نیاز دارد، البته این ستاد تعامل خوبی با انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس و بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز دارد. 
 
* خدمتگزار راه شهدا هستیم
مهدی عظیمی‌میرآبادی، دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: «مفتخریم که این رویداد فرهنگی را با ادای احترام به روح بلند شهید حاج‌قاسم سلیمانی به عنوان شهیدی عزیز، انسانی کامل و روحی بلند افتتاح می‌کنیم. من از جانب سینماگران مقاومت و انقلاب و دفاع‌مقدس و بیش از 10 هزار نفری که از ۱۳۵ کشور در بخش‌های مختلف این جشنواره ثبت‌نام کردند و از جانب اهالی سینمای کشور و همه افرادی که دل‌شان برای شهید سلیمانی می‌تپد، عرض می‌کنم ما خدمتگزار راه شهدا هستیم. حضرت آقا فرمودند «افرادی که در سینما با مضامین انقلاب و دفاع‌مقدس فعال هستند، همواره در جهادند». این جمله باعث افتخار هر لحظه ما شد و بازوبند بسیار ارزشمندی است که ان‌شاءالله لیاقت آن را داشته باشیم و باری را که بر دوش ما نهاده شده به سلامت به سر منزل مقصود برسانیم». 
عظیمی در ادامه تصریح کرد: سینما از ۳ زاویه قابل بحث است، یکی از بعد هنر؛ سینما یک هنر است و چه هنری بالاتر از اینکه بتوان امثال شهید سلیمانی را پروراند؛ افرادی که ذره‌ذره حیات‌شان عشق به الله، عشق به امام حسین علیه‌السلام و عشق به صاحب‌الزمان عجل‌الله است. اگر سینما را رسانه بدانیم، چه رسانه‌ای بهتر از سینما می‌تواند پیام مقاومت را منتقل کند، انسان کامل بیافریند که تمام وجودش وقف اسلام است. 
وی با بیان اینکه بسیجی یعنی امام علی علیه‌السلام که تمام وجودش وقف اسلام بود، تأکید کرد: سینما باید در مسیر مقاومت و فرهنگ بسیجی حرکت کند. سینما اگر صنعت است باید دانست تمام جمعیتی که در مراسم تشییع پیکر پاک شهید سلیمانی بودند، مخاطبان و خریداران این نوع صنعت هستند. 
 
* جشنواره فیلم مقاومت برگ برنده‌ای برای انقلاب اسلامی است
دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با اشاره به اینکه این جشنواره می‌تواند برگه برنده‌ای برای انقلاب اسلامی باشد، تصریح کرد: چنین سینمایی با چنین قدرتی، متاسفانه در کشور در کم‌لطفی و بی‌توجهی قرار گرفته و ظرفیت‌های این سینما متاسفانه به فراموشی سپرده شده‌ است. هر کس مسؤول است باید جوابگو باشد، چراکه اگر این ظرفیت از دست برود، نتیجه‌ای جز خسران ندارد. 
عظیمی تاکید کرد: یکی از اتفاقات بزرگ هر سال کشور، رزمایش‌های بزرگ نظامی است که سپاه و ارتش برگزار می‌کنند. همه اینها لازم است اما رزمایش فرهنگی هم باید انجام شود. امروز باید رزمایش جهانی سینمای مقاومت برگزار شود، سینمایی که در آن جشنواره فیلم مقاومت توانست 10 هزار اثر را در خود جا دهد؛ اگر برای هر فیلم 10 نفر کار کرده باشند، 100 هزار نفر در این رزمایش شرکت کردند و جمعا ۱۵۰ هزار نفر در مجموع درگیر این جشنواره بودند. 
دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت تصریح کرد: این جشنواره، برگ برنده انقلاب است. خواهش می‌کنم افرادی که مسؤول هستند با توجه به تاکید حضرت آقا بر تاثیر سینما، کمک کنند تا از سینما بهره‌برداری منطقی و اصولی کنیم و اهداف انقلاب و در نهایت اسلام را پیگیری و مقدمات ظهور را فراهم کنیم. 
در پایان این مراسم با حضور مهدی عظیمی‌میرآبادی دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، سردار معروفی فرمانده سپاه ثارالله و علی رمضانی مدیرکل صداوسیمای مرکز کرمان از برگزیده استانی بخش مستند، امیر پذیرفته برای «دلندروا» و در بخش فیلمنامه معصومه سابقی‌نو برای «حقیقت راه» تقدیر شدند. گفتنی است امیر نصیربیگی رئیس سازمان بسیج هنرمندان، علی رمضانی مدیرکل صداوسیمای مرکز کرمان، محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، حجت‌الاسلام غلامحسین حقانی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان، احمد گروئی‌ساردو مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان، سرهنگ حجت‌الله پاداش جانشین فرماندهی سپاه ثارالله استان کرمان در سازمان بسیج اقشار، انسیه شاه‌حسینی مدیر بخش فیلمسازان بسیجی جشنواره، محمد صنعتی مدیر امور استان‌های جشنواره، قاسم بخشی مدیر بخش سید الشهدای مقاومت جشنواره، سیداحد میکائیل‌زاده معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی جشنواره و سرهنگ محمود مهدوی‌فرد مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان کرمان از دیگر حاضران در این مراسم بودند. همزمان با برگزاری مرحله دوم شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، آثار راه‌یافته به این جشنواره به صورت همزمان در ۲ پلتفرم «نما فیلم»
(‌namafilm.ir‌) و «عمار یار» (ammaryar.ir‌‌) اکران می‌شود.

Page Generated in 0/0035 sec