printlogo


کد خبر: 212405تاریخ: 1398/8/19 00:00
توسط امام جمعه تبریز ابلاغ شد
پیام تسلیت و همدردی رهبر انقلاب به آسیب‌دیدگان زلزله
دستور ویژه فرمانده سپاه برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان

گروه اجتماعی: آیت‌الله آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی در بازدید از روستای زلزله‌زده ورنکش میانه پیام تسلیت و همدردی مقام معظم رهبری را به آسیب‌دیدگان زلزله ابلاغ کرد. در این بازدید  رئیس سازمان امداد و نجات نیز از اسکان اضطراری ۳۱۰۰ نفر از زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی در اردوگاه اسکان یا به صورت فردی خبر داد.  مرتضی سلیمی گفت: زلزله  9/5 ریشتری در استان آذربایجان شرقی ۶ شهر، ۱۴۵ روستا و ۱۲۱ هزار و ۳۰۷ نفر را متاثر کرد. شهرهای میانه، سراب، ترک، ترکمنچای، بستان‌آباد و هشترود در استان آذربایجان شرقی و شهرهای نیر، کوثر و سرعین در اردبیل از جمله‌ این مناطق بودند. وی افزود: در پی این حادثه ۳۴ تیم عملیاتی و ارزیاب شامل ۱۱۰ نفر به مناطق مختلف اعزام شدند. ۱۷ روستا آسیب‌دیده و ۷ روستا به اسکان اضطراری نیاز دارند و از روز جمعه تاکنون ۳۱۰۰ نفر از زلزله‌زدگان در اردوگاه اسکان یا به صورت فردی، با نصب ۷۷۶ دستگاه چادر اسکان اضطراری داده شدند. سلیمی در رابطه با تلفات انسانی این زلزله بیان کرد: متاسفانه ۵ نفر در روستانه ورنکش شهرستان میانه فوت کردند و ۵۸۴ نفر نیز مصدوم شدند.
 رئیس سازمان امداد و نجات به اقلام زیستی و امدادی توزیع شده در مناطق حادثه‌‌دیده نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون ۷۷۶ دستگاه چادر، ۱۲۴۲ بسته غذایی ۷۲ ساعته، ۲۳۷۰ تخته پتو، ۲۰۰۰ بطری آب معدنی، ۳۶۵ شعله والور، ۳۷۰۰ کیلوگرم نایلون پوششی، ۹۰۹ تخته موکت و ۴۴۰ ست ظروف در میان حادثه‌دیدگان توزیع شده است. گفتنی است امداد‌رسانی در مناطق متاثر از زلزله همچنان ادامه دارد.

* خدمات امداد و نجات و تغذیه اضطراری در مناطق زلزله‌زده ادامه خواهد داشت
رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: ارائه خدمات امداد و نجات و تغذیه اضطراری در مناطق زلزله‌زده از سوی این جمعیت ادامه خواهد داشت. علی‌اصغر پیوندی در حاشیه بازدید از روستای زلزله‌زده ورنکش شهرستان میانه اظهار داشت: امدادگران و نجاتگران هلال‌احمر در کنار مردم مناطق زلزله‌زده استان آذربایجان‌شرقی تا لحظه‌ای که به خدمات آنان نیاز باشد، حضور خواهند داشت و امیدواریم با سرعت این مرحله اضطراری و توفانی طی شود تا بتوانیم با برنامه‌ریزی لازم و یاری خدا مشکلات مردم را روز‌به‌روز کاهش دهیم. رئیس جمعیت هلال‌احمر توضیح داد: این جمعیت بر اساس وظیفه ذاتی خود در لحظات نخست وقوع زلزله 9/5 ریشتری اخیر در کنار مردم زلزله‌زده حاضر شد و تلاش کرد در بحث امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری بتواند وسایل رفاه و آسایش نسبی عزیزانی را که از زلزله 9/5 ریشتری متاثر شدند، فراهم کند. در ادامه این بازدید که با حضور حجت‌الاسلام‌ و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز مصادف شد، وی در پاسخ به این سوال که نیاز اصلی و ضروری مردم زلزله‌زده استان آذربایجان‌شرقی را چه اقلام امدادی و اسکان موقت می‌بینید، گفت: نیاز اصلی و ضروری مردم زلزله‌زده استان آذربایجان‌شرقی کانکس، چادرهای امدادی و وسایل گرمایشی است. 
 
* دستور ویژه فرمانده سپاه برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان
سخنگوی سپاه از دستور ویژه سرلشکر سلامی به فرماندهان نیروی زمینی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) و معاون آماد و پشتیبانی سپاه برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی خبر داد. به گزارش مشرق، در پی وقوع زلزله 9/5 ریشتری اخیر در شهرستان میانه و تشکیل قرارگاه شهید باکری برای مدیریت و ساماندهی خدمات امدادی سپاه، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف، سخنگو و مسؤول روابط عمومی کل سپاه از دستور ویژه سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهان نیروی زمینی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) و معاون آماد و پشتیبانی سپاه برای کمک به مردم غیور و ولایتمدار استان آذربایجان‌شرقی در مناطق زلزله‌زده خبر داد و گفت: با تشکیل قرارگاه شهید باکری در منطقه زلزله‌زده استان برای مدیریت، ساماندهی و سرعت‌بخشی به عملیات امداد و خدمت‌رسانی سپاه به زلزله‌زدگان، فرمانده کل سپاه طی ابلاغی به فرماندهان نیروی زمینی سپاه، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) و معاون آماد و پشتیبانی سپاه به آنان دستور داد با نقش‌آفرینی فعال در قرارگاه مذکور، نسبت به گسیل امکانات لازم برای سرعت بخشیدن به عملیات امدادی و خدماتی و رسیدگی به خسارات و وضعیت مصدومان و رفع نیازهای فوری و ضروری زلزله‌زدگان عزیز از جمله اسکان موقت، تغذیه و خدمات بهداشتی و درمانی اقدام کنند. سردار شریف تاکید کرد: قرارگاه شهید باکری و سایر یگان‌ها و ظرفیت‌های سپاه و بسیج تا پایان عملیات امدادی و خدماتی و عادی شدن وضعیت و زندگی جاری مردم عزیز، در کنار آنان و همراه با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها در مناطق زلزله‌زده فعال بوده و به تامین امکانات و نیازمندی‌ها خواهند پرداخت.

Page Generated in 0/0037 sec