printlogo


کد خبر: 206419تاریخ: 1397/11/27 00:00
واکنش‌ها به حمله تروریستی اخیر در جاده خاش ـ زاهدان و شهادت و مجروح شدن حدود 40 تن از پاسداران انقلاب اسلامی ادامه دارد
همه می‌گویند انتقام

گروه سیاسی: واکنش‌ها به حمله تروریستی چهارشنبه شب به اتوبوس حامل تعدادی از پاسداران سپاه انقلاب اسلامی در جاده خاش- زاهدان کماکان ادامه دارد و مقامات سیاسی و نظامی کشورمان در پیام‌های خود بر  مجازات تروریست‌ها تاکید کرده‌اند.
به گزارش «وطن‌‌امروز»، تروریست‌های وابسته به گروهک جیش‌الظلم شامگاه چهارشنبه ۲۴ بهمن‌ماه یک دستگاه اتوبوس حامل رزمندگان غیور اسلام را که پس از اتمام ماموریت مرزبانی از منطقه، عازم موطن خود بودند، در جاده خاش- زاهدان هدف حمله انتحاری قرار دادند. در این حمله انتحاری که با استفاده از یک دستگاه خودروی مملو از مواد منفجره در مجاورت اتوبوس حامل یکی از یگان‌های قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه انجام شد، 27 نفر از رزمندگان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و 12 نفر نیز مجروح شدند.
روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه با صدور اطلاعیه‌ای اسامی شهدای جنایت تروریستی چهارشنبه 24بهمن در جاده خاش ـ زاهدان را به این شرح اعلام کرد:
1ـ امید اکبری فرزند حسینعلی
2ـ یونس امیری فرزند غلامرضا
3ـ روح‌الله بابایی فرزند محمود
4ـ ابراهیم براتی فرزند محمدعلی
5ـ حیدر براتی فرزند رضا
6ـ یحیی براتی فرزند محمد
7ـ علیرضا پناهپوری فرزند حیدرعلی
8ـ حسنعلی ترکیان فرزند محمود
9ـ علی خادمی فرزند احمد
10ـ رضا رحیمی فرزند یدالله
11ـ سعید سلیمی فرزند نصرالله
12ـ محمد صابری فرزند غلامعباس
13ـ محسن صفری فرزند محمدعلی
14ـ ابراهیم صیادی فرزند ماشاء‌الله
15ـ میثم عبدالله‌زاده فرزند عباس
16ـ مرتضی فاضل فرزند عبدالله
17ـ علی‌اکبر قبادپناه فرزند رضا
18ـ حسین قدیری فرزند احمد
19ـ اسماعیل کرمی فرزند رمضانعلی
20ـ عباس کوهی فرزند حسن
21ـ حسن مجیدی فرزند احمد
22ـ ابوالفضل موسوی فرزند ماشاءالله
23ـ سیدثارالله موسوی فرزند سیدحسین
24ـ محمد تقی مهرابی فرزند حسن
25ـ داوود میرزایی فرزند ابراهیم
26ـ مهدی نوروزی فرزند ساتیار
27ـ عبدالرضا بروجی فرزند علی
این جنایت تروریستی که 2 روز پس از راهپیمایی  پرشور مردم در جشن 40 سالگی انقلاب اسلامی انجام شد، بار دیگر موجب انتقادات گسترده از دولت پاکستان بخاطر اهمال در برخورد با تروریست‌های ساکن این کشور شد، بویژه اینکه این جنایت در آستانه سفر ولیعهد سعودی به این کشور انجام شده است. بن‌سلمان قرار است امروز به پاکستان سفر کند. در چند سال اخیر بویژه پس از روی کار آمدن سلمان و قدرت گرفتن محمد بن سلمان در عربستان، این کشور که طعم شکست از ایران را در سوریه چشیده ، حداکثر توان خود را بر ناامن‌سازی مرزهای ایران گذاشته و در این مسیر چندین عملیات تروریستی را طراحی و اجرا کرده است. ولیعهد سعودی اردیبهشت‌ماه 96 به صراحت از این پروژه ضدایرانی پرده برداشت. محمد بن‌سلمان در اظهاراتی کم‌سابقه و مداخله‌جویانه گفته بود: «منتظر نمی‌مانیم عربستان به میدان جنگ تبدیل شود، بلکه جنگ را به خاک ایران خواهیم کشاند».
مجازات تروریست‌ها در راه است
در پی جنایت تروریستی اخیر در محور خاش – زاهدان، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح پیام تسلیتی صادر و طی آن بر مجازات تروریست‌ها تاکید کرد. سرلشکر باقری در این پیام آورده است: جنایت سبعانه و تروریستی حمله انتحاری به اتوبوس حامل جمعی از پاسداران صدیق و صالح انقلاب اسلامی که پس از ماموریت صیانت از امنیت و مرزهای میهن اسلامی در استان سیستان و بلوچستان در حال عزیمت به شهرهای خود بودند، بار دیگر عمق کینه‌توزی و عصبانیت اردوگاه سلطه و صهیونیست و کانون‌های تولید تروریسم تکفیری، از نظام اسلامی و ملت رشید، انقلابی و استکبارستیز ایران بویژه خالقان حماسه شگفتی‌ساز ۲۲بهمن ۹۷ را آشکار ساخت. بی‌شک این جنایات وحشیانه از
یک‌سو عزم و اراده نیروهای مسلح و پاسداران امنیت مردم و مدافعین مرزهای میهن اسلامی را در تحقق ماموریت‌های خطیر و راهبردی محوله راسخ‌تر و از سوی دیگر حامیان اصلی تروریسم و دست‌های جنایتکار مزدوران آن در منطقه و فراتر از آن را در معرض خشم انقلابی و کینه‌های مقدس حق‌طلبان و ظلم‌ستیزان عالم، از جمله ایرانیان غیور و شهادت‌طلب قرار خواهد داد.
 رئیس ستادکل نیروهای مسلح همچنین با انتقاد از دولت و ارتش پاکستان نوشت: این اقدام تروریستی و مذبوحانه که منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از پاسداران انقلاب و مدافعان فداکار امنیت مرزی در جنوب شرق کشورمان  گردید، فراتر از گذشته، مسؤولیت‌های دولت و ارتش کشور پاکستان را نیز یادآوری کرده و انتظار است با اتخاذ تصمیم‌های جدی و عملی و ارتقای تدابیر امنیتی و حفاظتی لازم، قاطعانه اجازه ندهند مناطق مرزی مشترک خود با ایران بیش از این جولانگاه تروریست‌های تکفیری تحت حمایت و هدایت سازمان‌های جاسوسی برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه قرار گیرد. بدیهی است در غیر این‌صورت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی، از حقوق خود برای برخورد با تبعات ناشی از کوتاهی همسایگان در رفع خلأهای امنیتی و تهدیدات مرزی استفاده و نسبت به مجازات تروریست‌ها و سایر تهدیدگران امنیت کشور اقدام خواهند کرد.
پاکستان تدابیر امنیتی در مرزها را تشدید کند
فرمانده کل سپاه پاسداران نیز در پیام خود از دولت و ارتش پاکستان خواست با تشدید اقدامات و تدابیر امنیتی در مرزهای مشترک با ایران، عرصه را بر تروریست‌های تکفیری تنگ کند. سردار سرلشکر جعفری در پیام خود تاکید کرد: جنایت وحشیانه تروریستی شامگاه گذشته که منجر به شهادت 27 تن از برترین فرزندان ملت ایران در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مجروح شدن جمعی دیگر از حافظان امنیت و مرزهای میهن اسلامی، آن هم تنها 2 روز پس از حماسه معجزگون حضور ده‌ها میلیونی ایرانیان انقلابی، فهیم و زمان‌شناس گردید، حکایت از تاثیر سیلی سخت مردم ایران به سردمداران نظام سلطه و صهیونیسم و تروریسم آمریکایی و اقدام شیطانی آنان در انتقام از این شکست تاریخی و ماندگار دارد.
وی همچنین در پیام خود تاکید کرد: از دولت برادر پاکستان و نهادهای امنیتی و ارتش این کشور همسایه انتظار است با تشدید اقدامات و تدابیر امنیتی در مرزهای مشترک با جمهوری اسلامی ایران، عرصه را بر تروریست‌های تکفیری و مزدور دشمنان دو ملت، تنگ و با برخورد قاطع با آنها امکان هرگونه اقدام ضد امنیتی و مخاطره‌انگیز را از آنان سلب نماید.
فرمانده سپاه در پایان پیام خود اطمینان داد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی راسخ‌تر و مصمم‌تر از گذشته در ادامه راه و آرمان شهیدان والامقام ضمن صیانت از امنیت و مرزهای میهن عزیزمان، انتقام خون این شهیدان مظلوم را از دشمنان خبیث و وابسته به اردوگاه استکبار جهانی خواهد گرفت.
همچنین سردار پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در پیام خود به مناسبت به این حادثه نوشت: اینها از همان پاسدارانی هستند که با فداکاری خود، تلاش تروریست‌های برای اقدامات تروریستی علیه ملت شریف ایران در ایام دهه فجر را خنثی کردند تا این ملت با آرامش کامل 40 ‌سالگی انقلاب خود را جشن بگیرند.
این مقام ارشد نظامی همچنین وعده داد بی‌تردید همرزمان این شهدا و جانبازان فداکار در نیروی زمینی سپاه انتقام سختی از عاملان و حامیان این جنایت ضدبشری خواهند گرفت و آنها باید منتظر تنبیهی سخت و پشیمان‌کننده باشند.
همسایگان به تروریست‌ها اجازه سوءاستفاده ندهند
رئیس‌جمهور با تسلیت شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی به خانواده‌های معظم این شهیدان، نیروهای مسلح، سپاه پاسداران و رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا تاکید کرد ریشه اصلی تروریسم در منطقه ما، آمریکا و صهیونیسم است و متاسفانه برخی کشورهای نفتخیز این منطقه نیز حامیان مالی تروریست‌ها هستند.
حسن روحانی صبح پنجشنبه و پیش از ترک تهران به مقصد سوچی روسیه برای شرکت در نشست روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه، در فرودگاه مهرآباد به خبرنگاران گفت: اینگونه جنایات‌ و بزدلی‌ها در اراده مستحکم‌ ملت بزرگ ایران هیچ تأثیری نخواهد گذاشت و به راهی که انتخاب کرده‌اند، قدرتمندانه ادامه می‌دهند.
رئیس‌جمهور افزود: مردم ایران در برابر قدرت‌های بزرگ سر تسلیم فرود نمی‌آورند. این مردم از ابتدای انقلاب اسلامی با تروریست‌های مزدور مواجه بوده و هستند و تا ریشه‌کنی اینها به تلاش و  مبارزه خود ادامه خواهند داد و قطعاً تقاص خون شهیدان‌مان را  از این گروهک مزدور خواهیم گرفت.
روحانی همچنین برخی همسایگان را به انجام رسالت و وظایف قانونی خود در چارچوب حسن همجواری فرا خواند و از آنها خواست با عمل به وظیفه و رسالت خود، اجازه ندهند تروریست‌ها با سوءاستفاده از خاک این کشورها، علیه همسایگان دست به اقدامات تروریستی بزنند.
انتقاد از رویکرد وزارت امور خارجه
در پی حمله تروریستی اخیر به اتوبوس حامل پاسداران انقلاب اسلامی در جاده خاش‌- زاهدان، برخی نمایندگان مجلس از رویکرد چندسال اخیر وزارت امور خارجه در پیگیری نه چندان جدی اینگونه حوادث انتقاد کردند.
در همین باره نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: سپاه پاسداران تاکنون ضربات جبران‌ناپذیری به گروه‌های تروریستی و تکفیری وارد کرده و از طرفی حضور گسترده مردم در جشن 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی موجب شد چنین طراحی جنایتکارانه‌ای علیه نیروهای غیور سپاه توسط ایادی استکبار شکل  بگیرد.
شهریاری در گفت‌وگو با تسنیم، خاطرنشان کرد: از وزارت امور خارجه انتظار می‌رود در قبال چنین اقدامات تروریستی که بی‌شک از آن سوی مرز پشتیبانی می‌شود، موضع قاطع‌تر و پیگیری جدی‌تری داشته باشد.
وی همچنین از پیگیری این موضوع از طریق کمیسیون امنیتی ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد.
گفتنی است انتقاد از وزارت امور خارجه در پیگیری ضعیف حملات تروریستی پیش از این نیز مطرح شده بود. به عنوان مثال پس از جنایت شهریورماه گذشته گروهک الاحوازیه در مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز و روشن شدن این حقیقت که موسس و مسؤولان این گروهک تروریستی در برخی کشورهای اروپایی زندگی می‌کنند، این انتظار از وزارت امور خارجه وجود داشت تا با ورود قاطع، اخراج و محاکمه این تروریست‌ها را از برخی دولت‌های اروپایی مطالبه کند اما این مهم به دلیل در اولویت بودن مذاکرات اروپایی در دستورکار وزارت امور خارجه قرار نگرفت و در نهایت به اقدام کلیشه‌ای احضار چند سفیر منجر شد.
درباره حمله تروریستی اخیر نیز این انتظار از وزارت امور خارجه وجود داشت با توجه به وابستگی آشکار گروهک جیش‌الظلم به کشورهایی چون سعودی و امارات و نظر به موقعیت ضعیف و شکننده کنونی این دو کشور در منطقه، وزارت امور  خارجه با خروج از انفعال چندساله، مواجهه جدی‌تری با حامیان منطقه‌ای تروریسم داشته باشد.
لازم به ذکر است در مراسم استقبال از پیکر شهدای اخیر در اصفهان نیز برخی خانواده‌های شهدا از رویکرد دولت در سیاست خارجی و بویژه برجام و ضربات امنیتی این توافق به کشور و مرزهای ایران بشدت انتقاد کردند.
 

جزئیات مراسم تشییع شهدای حادثه تروریستی خاش
جزئیات مراسم شب وداع، تشییع و یادبود شهدای حادثه تروریستی زاهدان اعلام شد.
به گزارش تسنیم، حمله انتحاری اخیر در جاده خاش به زاهدان که توسط یک خودروی حامل مواد منفجره به اتوبوس حامل رزمندگان لشکر 14 امام حسین(ع) اصفهان انجام شد، موجب به شهادت رسیدن 27 تن و مجروح شدن جمعی از حافظان مرزهای میهن اسلامی شد.
در این حادثه تروریستی 27 نفر از رزمندگان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و 12 نفر نیز مجروح شدند. پیکر مطهر تمام این شهیدان ظهر روز پنجشنبه توسط هواپیمای نیروی هوایی سپاه و با استقبال مردم شهیدپرور اصفهان وارد فرودگاه بدر اصفهان شد و این در حالی است که 7 نفر از این مجروحان همزمان با پیکر مطهر شهدا به اصفهان منتقل شدند و سایر مجروحان پس از گذراندن روند درمان خود به اصفهان منتقل خواهند شد.
طبق آخرین وضعیت آماری، شهر اصفهان 5 شهید، خمینی‌شهر و درچه 5 شهید، نجف‌آباد 2 شهید، شهرضا 2 شهید، سمیرم 2 شهید، کاشان 3 شهید و فولادشهر، شاهین‌شهر، فلاورجان، خور و بیابانک، چادگان، تیران و آران و بیدگل نیز هرکدام یک شهید تقدیم انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کردند که پیکر این شهیدان پس از ورود به اصفهان، به لشکر 14 امام حسین (ع) منتقل شد.
بر این اساس مراسم تشییع شهدای گرانقدر حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان امروز با سخنرانی سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران از ساعت 14:30 و از میدان بزرگمهر به سمت گلستان شهدای اصفهان برگزار می‌شود و مراسم بزرگداشت این شهدای والامقام نیز صبح یکشنبه در گلستان شهدای اصفهان با حضور مردم و مسؤولان برگزار خواهد شد.
 

 

 

 

رهبر انقلاب در پیامی شهادت جمعی از پاسداران در حادثه تروریستی خاش را تسلیت گفتند
دستگاه‌های مسؤول بر این جنایت تمرکز و موضوع را با جدیت دنبال کنند


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند و خطاب به دستگاه‌های مسؤول تأکید کردند با تمرکز بر این جنایت که ارتباط عاملان آن با سازمان‌های جاسوسی برخی کشورها مسلم است، موضوع را با جدیت دنبال کنند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
دست جنایتکار مزدوران بار دیگر به خون جوانان صالح و خدمتگزار کشور آلوده شد و جمعی از سرمایه‌های انسانی که خود را وقف حراست از مرزها و پاسداری از امنیت مردم کرده بودند، در حمله‌ تروریست‌های سیه‌رو و سنگدل به شهادت رسیدند. ارتباط عاملان این جنایت با سازمان‌های جاسوسی برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه مسلم است و دستگاه‌های مسؤول کشور باید بر آن تمرکز و آن را با جدیت دنبال کنند.
اینجانب به خانواده‌ها و بازماندگان این شهیدان مظلوم و به خانواده‌ بزرگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تسلیت و تبریک می‌گویم و صبر و پاداش الهی را برای آنان و علو درجات را برای شهدای عزیز و شفای عاجل را برای مجروحان از خداوند متعال مسألت می‌کنم. پیگیری قصور احتمالی در این حادثه نیز وظیفه‌ حتمی سپاه است.
سیدعلی خامنه‌ای
۲۵ بهمن ۱۳۹۷

پیام تسلیت رهبر انقلاب
 برای درگذشت اخوی و بستگان حسین دهقان

رهبر انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت اخوی و برخی بستگان آقای حسین دهقان را تسلیت گفتند.
متن پیام به این شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای حسین دهقان دامت توفیقاته
سانحه غم‌انگیز تصادف اخوی مکرم شما و برخی بستگان موجب تأثر شد. صبر و اجر برای جنابعالی و دیگر بازماندگان و رحمت و مغفرت الهی برای درگذشتگان را از خداوند متعال مسالت می‌کنم.
سیدعلی خامنه‌ای
۲۵ بهمن ۹۷


Page Generated in 0/0040 sec