printlogo


کد خبر: 198507تاریخ: 1397/6/21 00:00
گزارش «وطن‌امروز» از کتاب‌‌های پیشنهادی 2 کارشناس سینمایی به بهانه روز ملی سینما
سینماتو کتاب
محسن شهمیرزادی: سینمای ایران امروز 119 ساله می‌شود و این هنر- صنعت-رسانه کهنسال هنوز هم که هنوز است در صدر توجه‌هاست و بخش زیادی از اقتصاد هنر را به خودش اختصاص داده است. با این وجود نقدها به شاکله سینمای 40 ساله پساانقلاب کماکان ادامه‌دار است. سینمایی که تلاش داشت خود را از ابتذال فیلمفارسی به غنای سینمای آرمانی بکشاند اما به نظر می‌رسد هنوز ثروت گیشه و شهوت شهرت بخش زیادی از سینما را در مضامین پیشاانقلابی نگه داشته است. در این شرایط مطالعه نقادانه سینما برای اهلش می‌تواند قدمی بزرگ در راه رونق هنر هفتم دوست داشتنی باشد. به همین بهانه با 2 تن از منتقدان و اساتید سینما به گفت‌وگو نشستیم و از کتاب‌‌های سینمایی پیشنهادی‌شان برای علاقه‌مندان سینما پرسیدیم.

مجید شاه‌حسینی،  از اساتید برجسته سینما و مدیر سابق بنیاد فارابی، در گفت‌وگو با «وطن‌امروز» لیستی متفاوت از پیشنهادهای مرسوم منتقدان را معرفی کرد. وی با بیان اینکه احتمالا این کتاب‌ها در فهرست دیگر منتقدان نیست، اظهار داشت: وجه مشترک این آثار، نگاهی راهبردی به سینماست؛ نگاهی استراتژیک که کمتر در ادبیات داخلی ما به چشم می‌خورد. برخلاف آن ما در جنبه تکنیسینی سینما بسیار فربه هستیم و نظرات شخصی و سلیقه‌ای آقایان منتقد غلبه دارد، در حالی که متر و معیاری برای این اتفاق نداریم و بیشتر سلیقه‌ها حاکم است. این کتاب‌ها هم چندان به وجهه تکنیکی سینما کار ندارند و هرکدام شاخص و معیاری برای سینما ارائه می‌دهند.
دغدغه‌های فرهنگی
کتاب دغدغه‌های فرهنگی، شرح یکی از بیانات محوری مقام معظم رهبری در سال 1373 است که با استفاده از دیگر بیانات معظم‌له تکمیل و  توسط نشر موسسه ایمان جهادی (صهبا) وارد بازار نشر شده است. در بخشی از این کتاب آمده است: «در عرصه فرهنگ بنده به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می‌کنم و حقیقتاً دغدغه دارم. دغدغه فرهنگی شبیه دغدغه در میدان جنگ است و به معنای رها کردن سنگر و عقب‌نشینی و ناامید شدن نیست.  فرهنگ جامعه، بر مبنای تفکر و روحیه انقلابی، تحول لازم را پیدا نکرده است. باید مساله فرهنگ را با کلیتش، مساله اول این کشور به حساب آورد».
قرارگاه‌های فرهنگی
در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ مجموعه‌ای از فعالان پشتیبانی و حمایت از تشکل‌های فرهنگی، به محضر مقام معظم رهبری می‌رسند و در آن جلسه  حرف‌های مهمی رد و بدل می‌شود.  کتاب «قرارگاه‌های فرهنگی» که توسط نشر صهبا منتشر شده، مشروحی از آن جلسه است که سخنان رهبری را پیرامون وظایف «قرارگاه‌های فرهنگی خودجوش» مطرح می‌کند. در این کتاب به نقل از رهبری آمده است: «آنچه نقطه مهم‌تر عرض من است، خطاب به جوان‌هایی است که در سرتاسر کشور فعالیت‌های فرهنگی را به صورت خودجوش شروع کردند که بحمدالله خیلی هم وسیع شده است. من می‌خواهم بگویم کار را هر چه می‌توانند به طور جدی دنبال کنند و ادامه بدهند. بدانند که همین گسترش کار فرهنگی در بین جوان‌های مؤمن و انقلابی، نقش بسیار زیادی را در پیشرفت این کشور و در ایستادگی ما در مقابل دشمنان این ملت، ایفا کرده است».
«امپراتوری هالیوود»/ نیل گابلر
کتاب «امپراتوری هالیوود» روایتی است از ماجرای زندگی خالقان یهودی هالیوود به روایت یک مورخ و منتقد یهودی آمریکایی به نام «نیل گابلر». «گابلر» در این کتاب سراغ زندگی تک‌تک صاحبان کمپانی‌های معروف هالیوودی از جمله پارامونت، مترو گلدوین مه یر، برادران وارنر، یونیورسال و کلمبیا می‌رود و از کودکی آنها در اروپای شرقی تا مهاجرت به آمریکا و تسخیر هالیوود توسط آنها را روایت می‌کند. رابطه ارباب و برده‌وار بازیگران و حتی کارگردانان با مالکان استودیوها، رقابت عجیب و غریب این غول‌های یهودی با هم و مرگ مشکوک بعضی از آنها، ماجرای اعتراض برخی از اخلاق‌مدارها به محتوای غیراخلاقی فیلم‌های این یهودیان و چگونگی دور زدن قانون سانسور توسط این سرمایه‌داران هالیوودی از دیگر بخش‌های جذاب این کتاب است. سعید مستغاثی از جمله منتقدان سینما است که نگاهی ویژه به ایدئولوژی‌های آخرالزمانی و پس پرده هالیوود دارد. کتاب‌هایی که او معرفی می‌کند نیز از همین پیشینه برخوردار است. مستغاثی 2 کتاب از آثار خود و 2 اثر از مرحوم علوی‌طباطبایی را به ما معرفی کرده است.
سینماتوگراف/ سعید مستغاثی
تاکنون کتاب‌ها و فرهنگنامه‌های متعددی درباره تاریخ سینمای ایران منتشر شده و به چاپ رسیده است اما آنچه «حکایت سینماتوگراف» را از آن کتاب‌ها متمایز می‌کند، پرداختن به لایه‌های پنهان و ناگفته‌های این تاریخ است که برای نخستین بار براساس اسناد و شواهد معتبر مورد بررسی و بازخوانی قرار گرفته است. مستغاثی در این کتاب که توسط انتشارات کیهان منتشر شده است، با رویکردی محققانه علاوه بر ارائه روایتی از فراز و فرود تاریخی سینمای ایران در کتاب «حکایت سینماتوگراف»، شناخت و آشنایی با ماهیت و پس‌زمینه فرهنگی، سیاسی و تاریخی اشخاص و جریانات مختلف سینمای ایران را از لحظه پاگیری تا دوران رشد و گسترش مد نظر داشته است. اشخاص و جریاناتی که بیش از همه بر محتوا و ساختار این سینما تاثیر گذارده و بخش مهمی از آنچه به نام «سینمای ایران» معروف شد را پایه‌ریزی کردند.
مستغاثی همچنین دیگر کتاب خود را با عنوان «و اینک آخرالزمان» معرفی کرد که پیش از این، مستند این اثر را جلوی دوربین برده بود. این کتاب به تاریخ سینمای هالیوود می‌پردازد و بناست بزودی وارد بازار نشر شود.
افسانه‌سازان هولوکاست/ سیدابوالحسن علوی طباطبایی
این کتاب به همراه 2 اثر دیگر از مرحوم علوی‌طباطبایی، سایر پیشنهادات سعید مستغاثی را تشکیل می‌دادند. افسانه‌سازان هولوکاست روایتی از هولوکاست و هالیوود را بررسی می‌کند. پرداختن به حمایت سینمای آمریکا از اسرائیل و معرفی «ژانر اسرائیلی» از جمله مسائلی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است. «محمد رسول‌الله (ص) و مبارزان مسلمان بر پرده سینما» نیز روایتی از آثار سینمایی است که با محوریت پیامبر اسلام تولید شده است. همچنین بررسی وضعیت سینمای تاریخی و مذهبی در اروپا و پرداختن به فیلم‌های ساخته‌شده درباره مبارزان مسلمان چون الناصر صلاح‌الدین، عمرمختار، شیخ بوعمامه، مالکوم ایکس، مختومقلی فراغی و عمادالدین نسیمی از جمله مضامینی است که در این اثر به آنها پرداخته شده است. «هالیوود و فرجام جهان» همچنین به بررسی سیاست‌های آمریکا در صنعت سینما طی ۱۰۰ ساله اخیر می‌پردازد. این اثر همزمان با بررسی مسائل تاریخی معاصر در عرصه سیاست و قدرت، به نشان دادن هم‌سویی سیاست‌گذاری‌های هالیوود با مسائل جهانی و چگونگی ترویج تفکر حاکم بر سیاست آمریکا پرداخته است.
 


Page Generated in 0/0040 sec