printlogo


کد خبر: 198013تاریخ: 1397/6/13 00:00
عضو سابق شورای شهر تهران با بررسی عملکرد یک‌ساله مدیریت شهری عنوان کرد
خدمات عمرانی و اجتماعی در حد هیچ
مرتضی طلایی: وقتی حرفی برای گفتن و گزارش روشنی برای ارائه ندارند به‌دنبال مسائل حاشیه‌ای می‌روند

گروه اجتماعی: عضو سابق شورای شهر تهران درباره عملکرد یک ساله مدیریت شهری تهران گفت: هیچ اقدام عمرانی و اجتماعی یا خدماتی رخ نداده و بیشتر درحد نگهداشت وضع موجود بوده است.
مرتضی طلایی، عضو سابق شورای شهر تهران در ارزیابی خود از عملکرد شورا در یک سال اخیر و عدم ارائه گزارش سالانه، اظهار داشت: ما به‌عنوان یک شهروند وقتی به ‌سطح شهر نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم هیچ اقدام عمرانی و اجتماعی یا خدماتی رخ نداده است و بیشتر در حد نگهداشت وضع موجود بوده است. به‌ هرحال حرکت اساسی و اقدام عملی ارائه نشده است و با توجه به سخنان افشانی، شهردار تهران متوجه می‌شویم برنامه مدون و روشنی برای اجرایی کردن ندارند. وی در ادامه به فارس گفت: الان برنامه 5 ساله سوم در اختیار شورای شهر پنجم قرار گرفته است ولی بیان می‌شود به‌دلیل محدودیت منابع اقدام جدی و قابل رویتی مشاهده نمی‌شود. در این شرایط وقتی حرفی برای گفتن ندارند و گزارش روشنی ندارند تا به افکار عمومی ارائه دهند، ناچار به‌دنبال مسائل حاشیه‌ای می‌روند.
کارهای دوره قبل را انجام دهند
طلایی در ادامه صحبت‌ها با انتقاد از شورای کنونی در تخریب شهردار اسبق مبنی بر بدهی چند میلیاردی شهرداری نیز گفت: من قبلاً هم اشاره داشتم که فارغ ‌از میزان بدهی و کلی‌گویی درباره آن، همیشه در دولت و شهرداری وقتی کاری انجام می‌شود، بخشی از تعهدات هم به آینده موکول می‌شود و این مسأله جدیدی نیست. مهم‌تر اینکه با فرض صحت ادعای چنین مبلغ بدهی که البته چنین نیست، باید کارهایی را که در شهر انجام شده هم مدنظر داشت. طلایی گفت: شرط انصاف است در مقابل آن بدهی کارهایی هم که انجام شده دیده شود. با همین عدد بدهی که دوستان مدعی آن هستند، باید پرسید آیا می‌توانند یکی از کارهایی که در دوره قبل انجام شده، حال انجام دهند و مثلا ًسالی بالغ‌ بر 20 تا30 کیلومتر مترو احداث کنند؟ یا بزرگراهی مثل بزرگراه امام علی علیه‌السلام را احداث کنند؟ پس باید به ‌این مسأله توجه داشت که این بدهی ارزش افزوده‌ای را برای شهر و ایجاد رفاه و خدمت‌رسانی و آسایش مردم همراه داشته است و همه ناشی ‌از فعالیت آقای قالیباف است که در همه عرصه‌های عمرانی و اجتماعی و خدماتی کار کردند.
کاهش اعتماد مردم به مدیریت جدید
عضو سابق شورای شهر تهران گفت: وقتی یک بیگانه وارد شهر تهران می‌شود بیان می‌کند تهران جزو 5 شهر برتر جهان امروز است. این نشان می‌دهد اقدامات مثبتی انجام شده است. وقتی این موارد را کنار هم می‌گذاریم، می‌توان گفت وقتی دوستان حرفی برای گفتن ندارند و اقدام عملی ندارند، مجبورند حاشیه‌سازی کنند. طلایی افزود: البته مردم هم متوجه آن هستند و وقتی در منطقه‌ای از تهران با اطلاع قبلی اعضای شورای شهر می‌روند و تعداد کمی از افراد فعال نهادهای اجتماعی حضور دارند و مابقی افراد حاضر از کارکنان شهرداری هستند، این خود نشان می‌دهد پایگاه اجتماعی دوستان کاهش یافته و بی‌اعتمادی مردم را همراه داشته است. آنچه برای بنده مهم است نظام و کشور و مردم هستند و به دوستان توصیه می‌کنم به‌جای فرافکنی از تجارب گذشته استفاده کنند و مسیری که آثار و برکاتش خدمت ‌به مردم است، پیش گیرند و در کارنامه خود ثبت کنند.
اصلی‌ترین دلیل حاشیه‌سازی
طلایی همچنین گفت: انگیزه‌های زیادی پشت این حاشیه‌سازی‌ها وجود دارد و این نگرانی برای دوستان وجود دارد که روزی شهردار سابق رئیس دولت شود و اگر او بر مسند مدیریت اجرایی کشور بنشیند، در یک دوره 4 ساله آبرویی برای دولت‌های مدعی پیشین نمی‌گذارد و خواهیم دید کسی که در یک دهه تهران را به این سطح رساند، می‌تواند کشور را هم پیش ببرد. پس پیشگیری از حضور یک مدیر جهادی کارآمد و انقلابی، سیاستی است‌ که متأسفانه جریانات ناکارآمد و حاشیه‌ساز پیش گرفتند و به‌ اعتقاد بنده این موضوع اصلی‌ترین دلیل این حاشیه‌سازی است. طلایی به موضوع عدم توجه به عملکرد شهردار سابق و طرح‌های او اشاره کرد و اظهار داشت: دوستان در گذشته ادعا می‌کردند آقای قالیباف اگر طرحی دارند، ارائه دهند و حال که ارائه دادند به ‌نوع دیگر حاشیه‌سازی می‌کنند. این دوستان ادعا می‌کنند طرفدار دولت هستند ولی به‌ اعتقاد بنده طرفدار دولت نیستند.
وی ادامه داد: وقتی رئیس‌جمهور دولت را به ‌دست گرفت، میزان نقدینگی کشور حدود 500 هزار میلیارد تومان بود اما امروز مبلغی بالغ ‌بر 1500 هزار میلیارد تومان است و مانند یک سونامی هر روز به یکی از فاکتورهای اقتصادی کشور مانند سکه، ارز و مسکن و خودرو ضربه می‌زند. اما چرا امروز همین دوستان از عملکرد دولت انتقاد نمی‌کنند و وقتی کسی دلسوزانه دولت را نقد می‌کند، بلافاصله به ‌او حمله می‌کنند.
طلایی گفت:‌ البته ما طرفدار دولت هستیم اما نه به مفهوم فردگرایی، بلکه نظام و ساختار جامعه اهمیت دارد. همه به‌عنوان یک ایرانی و انقلابی وظیفه داریم به دولت کمک کنیم تا موفق شود، زیرا موفقیت دولت همان موفقیت نظام و آرامش و آسایش ملت و ناامیدی برای دشمن است. اما این ناجوانمردانه است فردی که نقدی به دولت و سیاست و مدیریت اجرایی دارد، مورد هجمه باشد و او را مخالف دولت بدانند. ما مخالف دولت نیستیم و معتقدیم یکی ‌از نشانه‌های انقلابی بودن و مردمی بودن این است‌ که فرد میان منافع فردی و جمعی، منافع مردم را ارجح بداند و از منافع خود برای مردم بگذرد.


Page Generated in 0/0030 sec