printlogo


کد خبر: 197788تاریخ: 1397/6/7 00:00
چهارگوشه

دست رد سوریه به سینه سعودی
روزنامه لبنانی الاخبار فاش کرد خالد الحمیدان، رئیس شورای امنیت ملی عربستان طی تماس تلفنی با سرتیپ علی مملوک، رئیس دفتر شورای امنیت ملی سوریه بر پیشنهادی مبتنی بر قطع روابط سوریه با ایران در قبال حمایت مالی عربستان از عملیات بازسازی این کشور تاکید کرده که علی مملوک در پاسخ به این پیشنهاد همان پاسخی را داده است که به هیات آمریکایی داده بود. او گفته سوریه جزئی از یک محور گسترده بوده و ائتلاف آن با هم‌پیمانانش ثابت و استوار است. همچنین در این تماس تلفنی رئیس شورای امنیت ملی عربستان از مملوک خواسته با یکدیگر دیدار کنند. این سومین تماس عربستان با سوریه از آغاز بحران این کشور است.

آنکارا: به رفتار کابویی آمریکا پاسخ می‌دهیم
کنگره آمریکا به ترکیه پیشنهاد داده است قرارداد خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه را لغو کند تا آمریکا در تعلیق تحویل جنگنده‌های اف ۳۵ بازنگری کند. در واکنش به این پیشنهاد طرف آمریکایی، وزیر خارجه ترکیه گفته است ترکیه به سامانه اس ۴۰۰ روسیه نیاز دارد و این یک گزینه نیست، بلکه یک ضرورت است. مولود چاووش اوغلو با اشاره به ارتباط کشورش با آمریکا، اروپا و ناتو گفت: ارتباط ما با روسیه جایگزین ارتباط‌مان با کشورهای اروپایی و آمریکا نیست، ترکیه به دنبال برقراری تعادل در سیاست خارجه خود است. وی افزود: اگر واشنگتن بخواهد همانند آنچه در فیلم‌های «کابویی» می‌بینیم بگوید «من هر کار بخواهم انجام می‌دهم»، واکنشی به این رفتار وجود خواهد داشت.

اعتراضات ضد صهیونیستی در یونان
گروهی از معترضان به جنایات رژیم صهیونیستی، روز گذشته در اعتراض به همکاری‌های نظامی و اقتصادی دوجانبه یونان با رژیم صهیونیستی و نیز تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتخانه خود به شهر اشغالی قدس، مقابل ساختمان وزارت امور خارجه یونان در مرکز آتن تجمع کردند. طرفداران گروه رابیکون با ورود به محوطه وزارت خارجه یونان، کیسه‌ای حاوی پرچم فلسطین و نیز تصاویر شهدای فلسطینی را مقابل ورودی این وزارتخانه گذاشتند که همزمان با انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس، در تیراندازی نظامیان اسرائیلی جان باختند. این اعتراض مردمی در حالی برگزار می‌شود که یونان و رژیم صهیونیستی با گسترش مناسبات دوجانبه، رزمایش‌های نظامی مشترک منظمی با همکاری آمریکا برگزار می‌کنند.

نامه هشدارآمیز کره‌شمالی به آمریکا
با گذشت چند هفته از نشست تاریخی رهبران آمریکا و کره‌شمالی در سنگاپور، روند مذاکرات طرفین به بن‌بست رسیده است. مقام‌های کره‌شمالی طی نامه‌ای به آمریکا هشدار داده‌اند گفت‌وگوهای خلع سلاح اتمی باز هم در معرض خطر است و ممکن است با شکست مواجه شود. تلویزیون سی‌ان‌ان به نقل از منابعی گزارش داد نامه مقام‌های کره‌شمالی به مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا تحویل داده شده است. این نامه تاکید دارد حکومت کره‌شمالی احساس می‌کند نمی‌توان فرآیند گفت‌وگو را به پیش برد، چرا که آمریکا هنوز آماده برآورده کردن انتظارات کره‌شمالی و برداشتن گام به سوی امضای معاهده صلح نیست. به نوشته واشنگتن‌پست، تصمیم به لغو سفر مایک پمپئو به پیونگ‌یانگ پس از آن اتخاذ شده که کاخ سفید نامه‌ای «ستیزه‌جویانه» از یک مقام ارشد دولت کره‌شمالی دریافت کرده است.

عربستان به جنایت جنگی متهم شد
کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، عربستان‌سعودی و متحدانش را متهم به اعمال جنایت علیه بشریت و قتل‌عام مردم یمن کرد و و خواستار محاکمه آنان شد. رئیس گروه کارشناسان سازمان ملل روز گذشته با ارائه گزارشی اعلام کرد همه حملات هوایی ائتلاف؛ تجمعات مختلف مردم غیرنظامی از جمله عروسی، عزاداری و بازار و همچنین مراکز پزشکی را هدف قرار داده است. در این گزارش با اشاره به اینکه در یمن جنایات جنگی انجام می‌شود، آمده است: از ماه مارس 2015 بیش از 6 هزار و 600 غیرنظامی کشته و بیش از 10 هزار تن مجروح شده‌اند. بر اساس این گزارش، آمار واقعی کشته‌شدگان به طور قطعی بیش از این است.


Page Generated in 0/0034 sec