printlogo


کد خبر: 197133تاریخ: 1397/5/25 00:00
رئیس سازمان غذا و دارو هشدار داد
ضبط موجودی شرکت‌های متخلف پزشکی
هیچ تولیدکننده‌ای نباید از عرضه دارو خودداری کند

گروه اجتماعی: رئیس سازمان غذا و دارو گفت: نظارت بر چرخه تامین و تولید تشدید شده است و با توجه به اینکه تمام داروها و تجهیزات ضروری پزشکی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند، طبیعتا تغییر قیمتی در بازار رخ نداده و نخواهد داد.
به گزارش فارس، غلامرضا اصغری در همایش سراسری معاونان غذا و داروی دانشگاه‌های سراسر کشور اظهار داشت: به مقوله تامین دارو، نباید صرفا به عنوان یک تجارت نگاه کرد بلکه یک مسؤولیت اجتماعی است. وی با بیان اینکه خط تولید هیچ دارویی نباید متوقف شود و هیچ تولیدکننده‌ای نباید از عرضه دارو خودداری کند، به شرایط تحریم در کشور اشاره کرد و گفت: ذی‌نفعان حوزه دارو و تجهیزات باید همکاری جدی با یکدیگر داشته باشند. واردکنندگان، تولید‌کنندگان و توزیع‌کنندگان دارو ممکن است سودشان در شرایط خاص تحریم کاهش یابد اما همه ما در کنار هم و براساس مسؤولیت قانونی و اجتماعی باید حداکثر تلاش خود را برای تامین دارو داشته باشیم. اصغری خطاب به معاونان غذا و داروی سراسر کشور، تصریح کرد: ارز دولتی برای واردات مکمل‌های تغذیه‌ای خارجی تخصیص داده نمی‌شود و بیشترین تمرکز بر این است که تولید‌کنندگان داخلی، بازار را تامین کنند. همچنین پیش‌بینی می‌شود به دلیل افزایش قیمت ارز، این محصولات در حجم مصرف فعلی به صرفه نبوده و طبیعتا واردات آن کاهش یابد.
تغییر قیمت در حوزه دارو نداریم
رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر لزوم حمایت جدی از تولید داخل و داروی ایرانی، خاطرنشان کرد: مسؤولان غذا و دارو باید تسهیل‌کننده تولید داخل در شرایط کنونی باشند و عمده فعالیت روی دارو و تجهیزات ضروری پزشکی باشد. اصغری با اشاره به تشدید نظارت‌ها بر حوزه دارو و تجهیزات، اظهار کرد: نظارت بر چرخه تامین و تولید در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید شده است و با توجه به اینکه تمام داروها و تجهیزات ضروری پزشکی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند، طبیعتا تغییر قیمتی در بازار رخ نداده و نخواهد داد. وی عنوان کرد: موجودی داروها تحت نظارت است و باید به صورت مرتب توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گزارش شود. وی افزود: برای نظارت بیشتر بر داروها و مدیریت بیشتر، داروهایی که موجودی آنها به زیر ۴ ماه برسد، در داروخانه‌های خاص و منتخب که عمدتاً دولتی هستند توزیع می‌شود تا به دست تمام مردم برسد. اصغری یادآور شد: با هرگونه تخطی از لحاظ افزایش قیمت و... به صورت انتظامی برخورد می‌شود و تعزیرات نیز به این حوزه ورود خواهد کرد.
برخورد با متخلفان
معاون وزیر بهداشت خطاب به معاونان غذا و داروی سراسر کشور توصیه کرد: در صورت مشاهده شرکت‌هایی که بویژه در حوزه تجهیزات پزشکی از عرضه محصولات جلوگیری می‌کنند، به سرعت موجودی آنها ضبط می‌شود و در استان توزیع خواهد شد و در دسترس مردم قرار خواهد گرفت. رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به لزوم همزمان کنترل تقاضا، گفت: در جلساتی که با سازمان نظام پزشکی برگزار شد، مقرر شده همکاران جامعه پزشکی به تجویز منطقی توصیه شوند، همچنین کنترل نسخ باید به تخصص‌های بیشتری تعمیم یافته و برای خود پزشکان کارنامه فرستاده شود.
افزایش توان داروخانه‌های سرپایی دولتی
غلامرضا اصغری گفت: عدم تجویز داروهای خارج از فهرست نیز باید مورد توجه پزشکان قرار گیرد و متخلفانی که خارج از این فهرست دارو تجویز می‌کنند به نظام پزشکی معرفی شوند. اصغری با اشاره به لزوم به روزرسانی مطالبات داروخانه‌ها از جمله داروخانه‌های سرپایی دولتی عنوان کرد: باید توان این داروخانه‌ها افزایش پیدا کند، تا داروهای خاص را خرید و عرضه کنند؛ ما روی داروخانه‌های سرپایی دولتی حساب ویژه‌ای باز کرده‌ایم. وی درباره پرداخت معوقات بیمه به دانشگاه‌ها گفت: ۳ هزار میلیارد تومان از سوی بیمه سلامت و ۳ هزار میلیارد تومان از سوی تامین اجتماعی به دانشگاه‌ها تخصیص پیدا می‌کند که با تزریق این ۶‌‌‌‌‌هزار میلیارد تومان،  بدهی بیمارستان‌‌ها و دانشگاه‌ها تا حدودی کاهش یافته و ضروری است حداقل ۲۵ درصد از این منابع در دارو و تجهیزات هزینه شود. اصغری ابراز امیدواری کرد و گفت: با همکاری بیشتر برای تامین داروی مورد نیاز این تحریم نیز همانند دوره‌های گذشته با کمترین عارضه سپری می‌شود، ما و همکاران‌مان تلاش می‌کنیم مردم در حوزه دارو و درمان دغدغه کمتری داشته باشند.

حبس داروهای وارداتی در گمرک
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: دولت باید برای تسریع روند واردات دارو از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کند. محمدحسین قربانی در واکنش به انتقاداتی پیرامون دخالت وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در تخصیص ارز به حوزه واردات دارو به خانه ملت گفت: دولت بر این باور است که ارز مورد نیاز کالاهای اساسی همچون دارو را با نرخ 4200 تومان تخصیص دهد اما اینکه این نوع ارز در اختیار بخش خصوصی هم قرار بگیرد یک ضرورت مورد چالش است. نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس ادامه داد: ما برای اینکه بتوانیم التهاب کنونی بازار دارو را از بین ببریم، ناچاریم از ظرفیت بخش خصوصی هم بهره‌مند شویم، چرا که دولت به تنهایی توان تامین نیاز این بخش را ندارد. وی با بیان اینکه با وجود ظرفیت بسیار خوبی که در حوزه تولید دارو در داخل کشور وجود دارد، نیازمند واردات مواد اولیه و سایر داروهای ضروری که از خارج وارد می‌شود، هستیم، تصریح کرد: در حوزه واردات دارو روال به این صورت است که رئیس سازمان غذا و دارو نیاز موجود در بازار را اعلام می‌کند و افرادی که توانایی انجام آن را دارند بر اساس پروتکلی که وجود دارد وارد عمل شده و ثبت‌سفارش انجام می‌دهند. قربانی یادآورشد: متاسفانه بانک مرکزی به دلیل نبود ‌هماهنگی با سازمان غذا و دارو ارز لازم را به این حوزه تخصیص نمی‌دهد و پس از انجام واردات، دارو به اندازه‌ای در گمرک معطل می‌ماند که تاریخ انقضای آن فرا می‌رسد. این موضوع خسران بسیار بزرگی به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌آید و از سوی دیگر کمبود دارویی که به دنبال آن در بین مردم ایجاد می‌شود، خسارت بزرگ‌تری را به همراه خواهد داشت.


Page Generated in 0/0038 sec