printlogo


کد خبر: 197109تاریخ: 1397/5/24 00:00
فرماندهان ارشد نظامی آمریکا: هدف پرتاب موشک فاتح در خلیج‌فارس «فرستادن پیام» به آمریکا بود
قاتل ناو‌ها

گروه سیاسی: روز دوشنبه جدیدترین موشک بالستیک ایرانی به ‌نام «فاتح مبین» توسط امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد. این موشک در واقع نسل جدید موشک‌های نقطه‌زن فاتح110 محسوب می‌شود و از قابلیت استفاده علیه اهداف دریایی و زمینی برخوردار است و توانایی مقابله با جنگ الکترونیک را هم دارد.
خانواده موشک‌های فاتح که نمونه اولیه آن سال 81 رونمایی شد، یکی از مشهورترین موشک‌های کوتاه‌برد جهان است که ایران بعد از رونمایی از نخستین نمونه آن، پروژه‌های متعددی را تحت همین پروژه توسعه داد به‌طوری که تا پیش از رونمایی از فاتح مبین، این خانواده 9 عضو با تنوع مأموریت داشت که حالا با رونمایی از موشک نقطه‌زن فاتح مبین این خانواده 10عضوی شد.
نخستین نمونه از این موشک‌ها فاتح 110 بود که برد آن 250 کیلومتر بود. با این حال، در نسل‌های بعدی، چند سال پیش از فاتح 313 رونمایی شد که برد آن به 500 کیلومتر می‌رسید. موشک فاتح محصول یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تحقیقاتی صنعت دفاعی کشور است. از این موشک مایل‌پرتاب-که با توجه به بهره‎مندی از بالک‎های کنترلی روی سرجنگی، تا انتهای مسیر قابل هدایت و راهبری (کنترل) است- تاکنون نسل‎های مختلفی تولید و عملیاتی شده که مهم‌ترین ویژگی همه آنها خطای بسیار کم نسبت به دیگر سامانه‎های موشکی سطح به سطح با برد مشابه بوده است. موشک «فاتح 313» با برد تقریبی 500 کیلومتر و موشک «ذوالفقار» با برد تقریبی 750 کیلومتر ازجمله نمونه‌های ساخته‌شده بر مبنای کلاس فاتح است که در حوزه زمین به زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند. موشک ذوالفقار که دوربردترین موشک از این خانواده است، 31 شهریور 95 در جریان رژه نیروهای مسلح برای نخستین‌بار رونمایی شد و کمتر از یک سال بعد در تاریخ 29 خرداد 96 نیروی هوافضای سپاه در جریان عملیات موشکی علیه مقر تروریست‌های داعش در دیرالزور سوریه از آن استفاده کرد.
علاوه بر افزایش برد نسل‎های مختلف این موشک، دقت و قابلیت‎های نگهداری و عملیاتی آن نیز بهبود یافته به طوری که آن را در ردیف مهم‌ترین سامانه‎های دفاعی کشور در راهبرد پاسخ سریع به دشمن قرار می‌دهد.
وزن سرجنگی برای انواع مختلف این موشک‌ها از 60 تا 450 کیلوگرم گمانه‌زنی می‌شود و بنا بر مطالب اعلام شده از رسانه ملی، خطای موشک فاتح110 کمتر از 10 متر بوده که این درباره نوع دریایی آن از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است زیرا مأموریت آن انهدام اهداف متحرک دریایی است. (میزان این خطا در نمونه‌های بعدی به حدود 5 متر رسیده است).
در واقع این میزان خطای اندک موشک‎های کلاس «فاتح» یا دیگر موشک‌های بالستیک به معنای دادن قدرت انتخاب به فرماندهان برای انهدام یک هواپیما یا آشیانه خاص، باند پرواز فرودگاه یا ساختمانی خاص در محدوده برد صدها کیلومتری این سلاح‎هاست که به معنی از بین رفتن یک هدف ارزشمند دشمن با اصابت هر فروند موشک ایرانی از این نوع خواهد بود.
خلیج‌فارس؛ نخستین‌بالستیک دریایی ایران
موشک‌های کلاس فاتح که در ابتدا با ماموریت زمین به زمین ساخته می‌شد، بعدا در حوزه دریایی نیز توسعه پیدا کرد که نخستین ‌نمونه آن در این حوزه، موشک «خلیج فارس» بود.
این موشک که بسیاری از کارشناسان آن را مهم‌ترین شاهکار سردار شهید حسن طهرانی‌مقدم (پدر موشکی ایران) می‌دانند، بهمن‌ماه سال 89 رونمایی و اعلام شد می‌تواند با برد 300 کیلومتر اهداف دریایی کوچک را با دقت بالا مورد اصابت قرار دهد.
موشک «خلیج‌فارس» به صورت هدایت ترکیبی عمل می‌کند به طوری که جست‌وجوگر آن در فاز نهایی روی هدف قفل کرده و در این حالت هرگونه شناور دشمن هیچ راه گریزی از اصابت این موشک که کلاهکی با حدود 450 کیلوگرم مواد منفجره دارد، نخواهد داشت.موشک خلیج‌فارس در نوک کلاهک خود از یک سامانه الکترواپتیک پیشرفته برای کشف اهداف در هنگام بازگشت به جو بهره می‌برد که این امکان را به موشک می‌دهد تا در زمان حمله، مستقل بوده و خود اقدام به کشف هدف کرده و خود را به سمت هدف هدایت کند.
انهدام کانتینر 6 متری با هرمز یک
4 سال پس از رونمایی موشک خلیج‌فارس در جریان بازدید حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، فرمانده کل قوا از دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه (اردیبهشت 93)، دو موشک دیگر از کلاس فاتح با نام‌های هرمز یک (ضدرادار) و هرمز 2 (زمین به دریا) رونمایی شد.
به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، برد موشک هرمز در حدود 300 کیلومتر بوده و سرعت موشک هرمز۲ نیز بین 4 تا 5 برابر سرعت صوت است.موشک هرمز یک (ضدرادار) بر خلاف موشکی مثل خلیج‌فارس که از هدایت اپتیکی بهره می‌برد یا موشک فاتح 110 که از یک سامانه دقیق هدایتی استفاده می‌کند، از جست‌وجوگرهای امواج راداری بهره برده و به منبع انتشار آنها حمله می‌کند.
در تصاویر منتشر شده از آزمایش این موشک، مشخص شد هرمز یک توانسته است کانتینری به طول تنها 6 متر را که راداری روی آن نصب شده بود، منهدم کند که دقت و عملکرد فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود.
به گزارش فارس، سردار حاجی‌زاده در این‌باره می‌گوید: «هرمز یک می‌تواند رادارهای روی ناو هواپیمابر یا یک سایت پاتریوت در خشکی یا یک سایت راداری جست‌وجوگر را منهدم کند».
نکته دیگر درباره سامانه موشکی «هرمز» بحث تحرک بالای این سامانه است که روی یک پرتابگر با تحرک بالا قرار دارد.
سومین عضو بالستیک‌های ضدناو ایرانی
با رونمایی روز دوشنبه از موشک «فاتح مبین» به عنوان نسل موشک‌های مایل‌پرتاب فاتح، تعداد موشک‌های ضدناو ایرانی در این کلاس به عدد 3 رسید، البته نهاد‌های رسمی مشخصات دقیق این موشک از جمله میزان دقیق برد و وزن سرجنگی آن را اعلام نکردند اما طبق گفته امیر حاتمی، وزیر دفاع، «فاتح مبین» موشکی چابک، رادارگریز، تاکتیکی و نقطه‌زن است که بر اساس فناوری‌های پیشرفته بومی طراحی و ساخته شده و قادر است در همه ساعات شبانه‌روز و شرایط محیطی و جنگ الکترونیک دشمن، اهداف خاص مورد نظر را روی زمین و دریا تشخیص داده و از تمام موانع و سدهای ضدموشکی عبور و اهداف را منهدم کند.
گفته می‌شود این موشک در جریان رزمایش اخیر سپاه در آب‌های جنوبی کشور (خلیج‌فارس و تنگه هرمز) مورد استفاده قرار گرفته است، البته از این رزمایش هیچ جزئیاتی به صورت رسمی منتشر نشد اما شبکه خبری فاکس‌نیوز آمریکا در گزارشی اعلام کرد ایران در این رزمایش از نسل سوم موشک‌های ضدناو خود از کلاس فاتح استفاده کرده است. همچنین هفته گذشته و پس از اعلام خبر برگزاری رزمایش ایران در خلیج فارس، یک مقام آمریکایی مدعی شد ایران در رزمایش دریایی اخیر خود موشک کوتاه‌برد ضدکشتی آزمایش کرد. این در حالی است که در رزمایش دریایی گسترده اخیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج‌فارس، ایران موشک کوتاه‌برد فاتح‌‌110 را آزمایش کرد. براساس اعلام مقامات آمریکایی، موشک ضدکشتی فاتح110 بردی بیش از 100مایل داشته و موشکی ساحل به ساحل است. مقام آمریکایی اضافه کرد زمان پرتاب موشک هیچ کشتی آمریکایی در نزدیکی آن قرار نداشته تا در خطر قرار بگیرد. ایران آخرین بار مارس 2017 موشک‌های مشابهی را آزمایش کرد. یکی از موشک‌هایی که سال گذشته شلیک شد یک شناور بزرگ را در فاصله 155مایلی نابود کرد.
یکی از فرماندهان ارشد آمریکایی در خلیج‌فارس به خبرنگاران گفت فعالیت دریایی اخیر ایران با هدف «فرستادن پیام» به آمریکا بوده است.

گام بلند ایران در افزایش قدرت دفاعی و بازدارندگی
روز دوشنبه نسل جدیدی از موشک به نام فاتح مبین مجهز به جست‌وجوگر پیشرفته و هوشمند با قابلیت نقطه‌زنی در زمین و دریا توسط متخصصان و دانشمندان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع با موفقیت آزمایش و در آستانه 31 مرداد، روز صنعت دفاعی با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی و وارد چرخه تولید شد.متخصصان متعهد و توانمند سازمان هوافضای وزارت دفاع با تلاش جهادی و شبانه‌روزی توانستند با به حداقل رساندن زمان ایده تا محصول، در زمانی کوتاه و متناسب با نیاز عملیاتی نیروهای مسلح، موشک چابک، رادارگریز، تاکتیکی و نقطه‌زن فاتح مبین را طراحی، نمونه‌سازی و با موفقیت تست و آزمایش کنند. موشک فاتح مبین بر اساس فناوری‌های پیشرفته بومی طراحی و ساخته شده و قادر است در همه ساعات شبانه‌روز و شرایط محیطی و جنگ الکترونیک دشمن، اهداف خاص مورد نظر را روی زمین و دریا تشخیص داده و مورد اصابت قرار دهد. موشک فاتح مبین صددرصد داخلی بوده و توسط دانشمندان وزارت دفاع ساخته شده و مراحل طراحی، تولید، زیرساخت‌ها و آزمایش‌های آن کاملا بومی است. این موشک قابلیت دارد از تمام موانع و سدهای ضدموشکی که برای تضعیف قدرت بازدارندگی طراحی می‌شود عبور کند. با ورود این موشک به چرخه تولید، گام بلندی در افزایش قدرت دفاعی و بازدارندگی ایران اسلامی برداشته خواهد شد.


Page Generated in 0/0035 sec