printlogo


کد خبر: 197047تاریخ: 1397/5/23 00:00
مشکل بزرگ این روزهای فوتبال ما روی سکوها چیست؟
فضای مجازی بلای جان فوتبال

این روزها فیلم‌های مونتاژ شده بسیاری در فضای مجازی دست به دست می‌شوند که هر یک عامل ایجاد تنش و درگیری در میان گروه‌ها و دسته‌های مختلف است. رشد شبکه‌های اجتماعی موبایل‌محور، مزایای بسیاری برای تمام جامعه از جمله فوتبال‌دوستان داشته است اما در بین تمام ویژگی‌های مثبت، این پیشرفت چشمگیر معایبی نیز دارد و فرصت سوءاستفاده را برای برخی افراد به وجود آورده است. در شرایط فعلی کشور ایران، خیلی‌ها علاقه‌مندند با تحریک شهروندان شهرهایی چون تبریز، اهواز و... آنها را به هنجارشکنی‌های مختلف دعوت کنند و چه فضایی بهتر از شبکه‌های اجتماعی و چه موضوعی بهتر از فوتبال برای این کار؟ پس از پایان بازی پرسپولیس و استقلال خوزستان، در شرایطی که قرمزها از گزارش به زعم خودشان یک‌طرفه مسعود نری‌موسی ناراضی بودند، با ویدئویی از بازی پرسپولیس و استقلال‌خوزستان روبه‌رو شدند که گزارشگر در حالی که یگان ویژه پشت سر بازیکنان در حال حرکت به سمت سکوها است، جو ورزشگاه را عادی می‌داند و تنها مشکل را بازی ضعیف دو تیم عنوان می‌کند! در آن فیلم، نری‌موسی در میان التهاب واضح در ورزشگاه می‌گوید:  «خوشبختانه من در گزارش بازی هم عرض کردم؛ مشکل خاصی وجود ندارد و فقط بازی ضعیف 2 تیم توی ذوق می‌زند. استقلالی‌ها که سعی می‌کنند در زمین خودشان دفاع کنند و پرسپولیسی‌ها هنوز برنامه‌ای برای به گل رسیدن ندارند»!
انتشار گسترده این ویدئو در رسانه‌های مختلف و حتی تلویزیون‌های رسمی و پرمخاطب خارجی، سبب شد میزان نارضایتی‌ها در این باره افزایش یابد و واکنش اهالی فوتبال بویژه هواداران پرسپولیس تندتر شود. در این باره واکنش‌های بسیاری وجود داشت و در مجموع، این فیلم بر میزان تنش‌ها و التهاب‌ها افزود. نری‌موسی البته نظر دیگری داشت و با تکذیب چنین اظهاراتی گفت که این فیلم برای ثانیه‌هایی پیش بوده است. پس از این صحبت‌ها بر آن شدیم تحقیقات بیشتر و دقیق‌تری در این باره داشته باشیم.
نتیجه تحقیقات، تصدیق صحبت‌های گزارشگر بازی بود. در دقیقه 43:10 بازی و در حالی که استقلال‌خوزستان در کنار خط طولی سمت راست زمین و در میانه میدان صاحب یک ضربه آزاد شده، گزارشگر جمله ای را که پیش تر به آن اشاره شد بیان می‌کند.
حدود یک دقیقه بعد آبی‌های خوزستان صاحب کرنر می‌شوند و در همین حال، یگان ویژه از روی پیست تارتان به سمت سکوها حرکت می‌کند و نری‌موسی پس از سکوت چند ثانیه‌ای می‌گوید: «خب! ایمان مبعلی باید توپ را پرتاب کند. با پای راست یک ارسال به تیر اول و...» او چند ثانیه بعد با اشاره به اتفاقات موجود گفت: «... متاسفانه باز هم فضا ملتهب می‌شود».
 یکی از کانال‌های سودجو و سوءاستفاده‌گر اظهارات نری‌موسی راجع به آرامش ورزشگاه را که برای ابتدای دقیقه 43 بازی بود به یک دقیقه بعد منتقل کرد تا صدا و تصویر، دروغگویی گزارشگر را به شکلی واضح منتقل کند!
 البته در گزارش نری‌موسی ایرادهای فراوانی وجود دارد اما مساله مشخص، ظهور برخی رسانه‌های دروغگو و جعلی است که با استفاده از تعصب هواداران، قصد تحریک هواداران و پیش بردن اهداف شوم خود را دارند. در این بین شاید کاربران فضای مجازی با دیده تردید این اخبار، ویدئوها و تصاویر را دنبال کنند و سعی کنند آنچه وجود دارد را باور کنند نه چیزی که دوست دارند وجود داشته باشد و البته انتظار اهالی فوتبال از مسؤولان کمیته اخلاق و پلیس فتا، پیگیری جدی‌تر این دروغ‌نویسی و دروغ‌سازی برای بهبود هرچه بهتر فضا است.
 2 هفته قبل نیز فیلمی منتسب به هواداران پرسپولیس در بازی فولاد در کانال‌ها و صفحات مجازی منتشر شد که حاوی شعارهای زشت علیه هموطنان عرب‌زبان بود اما چند روز پس از انتشار این فیلم، مشخص شد روی این فیلم صدا‌گذاری شده و مونتاژ شده است! حتی مسؤولان باشگاه فولاد خوزستان نیز شعارهای ضدقومیتی را تکذیب کردند اما بیشتر عرب‌زبان‌ها به کانال‌های تلگرامی اعتماد بیشتری داشتند و آن فیلم جعلی را باور کردند. البته سلب اعتماد نسبت به مسؤولان نیز مساله یک‌شبه نیست و آنها باید ببینند در این سال‌ها چه کرده‌اند که هواداران، به صفحات مجازی اداره شده توسط ادمین‌ها اعتماد بیشتری نسبت به حرف‌های مدیران دارند.
به هر حال تاثیر این فیلم چندثانیه‌ای در بازی پرسپولیس و استقلال‌خوزستان دیده شد. پیش از مسابقه شیشه اتوبوس حامل بازیکنان پرسپولیس با  پرتاب سنگ از سوی همین افراد شکسته شد اما اتفاق بزرگ‌تر در راه بود. در ورزشگاه، برخی تماشاگران اهوازی با سنگ به استقبال پرسپولیسی‌ها رفتند و علاوه بر مصدومیت هواداران این تیم، بارها در انجام بازی وقفه ایجاد کردند.


Page Generated in 0/0037 sec