printlogo


کد خبر: 196394تاریخ: 1397/5/11 00:00
طرح ایجاد کمربند امنیتی رژیم صهیونیستی با آزادی جنوب سوریه نابود شد
کردهای منبج در انتظار نیروهای دولتی

گروه بین‌الملل: کردها حلقه بر در دمشق زده‌اند، زیرا نزدیکی به آمریکا خیری برای آنها نداشت. گزینه‌ها درباره آینده کردهای سوریه بسیار محدود شده است، آن هم در حالی‌که ارتش سوریه بخش اعظمی از خاک کشور را به کنترل خود درآورده و آمریکا به این شبه‌نظامیان پشت کرده است. به عنوان یک نتیجه طبیعی از تحولات بحران سوریه، کردها دریافتند باید باب گفت‌وگو با دولت سوریه را باز کنند و جرقه آن را شورای دموکراتیک سوریه زد که از روز شنبه برای مذاکره با دولت وارد دمشق شده و طرفین به توافق‌هایی جهت آغاز گفت‌وگو برای پایان دادن به جنگ دست یافته‌اند. این در حالی است که هدف از این گفت‌وگوها تسلط ارتش سوریه بر مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است تا مقاصد شوم آمریکایی‌ها و دخالت‌های ترکیه را ناکام بگذارند و جلوی تکرار فاجعه عفرین در دیگر مناطق گرفته شود. در همین راستا، شهر منبج واقع در حومه شمال شرقی حلب که شورای نظامی منبج وابسته به «قسد» بر آن مسلط است، خود را برای استقبال از یگان‌های نیروهای ارتش سوریه آماده می‌کند که این امر پس از ورود این گروه‌های کردی به خط مذاکرات با  دولت سوریه برای تسلیم مناطق تحت سیطره خود در شمال و شرق این کشور اتفاق می‌افتد. منابع محلی گفتند مردم منبج پارچه‌نوشته‌هایی در مناطق حساس شهر از جمله ورودی غربی منتهی به شهر حلب نصب کرده‌اند که انتظار می‌رود نیروهای ارتش از آنجا وارد شوند که بر این پارچه‌نوشته‌ها این جملات نوشته شده است: «منبج به ورود نیروهای ارتش عربی سوریه خیرمقدم می‌گوید» و «همه ما متعلق به میهنیم». یک منبع نظامی در شورای نظامی منبج هم اعلام کرد پرچم جمهوری عربی سوریه در بالاترین نقطه شهر در میدان الکرنک (میدان اعدام زمان سیطره تروریست‌های داعشی) برافراشته شده است که اشاره نمادین به حاکمیت رسمی دولت سوریه بر این شهر است. ورود قریب‌الوقوع نیروهای دولتی به منبج در حالی انجام خواهد شد که طبق توافق نانوشته واشنگتن و آنکارا، قرار است در این منطقه شوراهای محلی تشکیل شده و اداره منطقه را با همکاری ترکیه در دست بگیرند و به این ترتیب، منبج به طور رسمی به قلمرو شورشیان تحت حمایت آنکارا اضافه می‌شود. از دیگر تحولات میدانی در سوریه این است که نیروهای ارتش سه‌شنبه‌شب به طور کامل بر استان درعا در جنوب این کشور مسلط شدند. رسانه‌های وابسته به گروه‌های تروریستی اعلام کردند پس از تسلط ارتش سوریه بر روستای القصیر و سد الوحده، استان درعا به طور کامل آزاد شده است.
ارتش و نیروهای مسلح سوریه دیروز در آخرین مرحله از عملیات خود به وجود گروه تروریستی داعش در منطقه حوض الیرموک پایان دادند و به این ترتیب استان درعا به طور کامل پاکسازی شد. تروریست‌های استان قنیطره نیز همچنان در حال انتقال به شمال سوریه و تحویل سلاح‌های سنگین و متوسط خود به ارتش هستند. مرکز اطلاع‌رسانی جنگ (اعلام‌الحربی) اعلام کرد با تسلط ارتش سوریه بر منطقه حوض الیرموک و نابودی کامل داعش در این منطقه و آزادسازی مرزهای سوریه با جولان اشغالی، طرح رژیم صهیونیستی موسوم به کمربند امنیتی شکست خورده است. با شکست این طرح، طرح وصل کردن مناطقی که از قنیطره تا غوطه غربی دمشق امتداد داشت شکست خورد و در نتیجه روند وصل کردن سلسله جبال حرمون به سلسله جبال قلمون با شکست مواجه شد. امجد اسماعیل الاغا، تحلیلگر مسائل راهبردی درباره اهمیت نظامی عملیات آزادسازی جنوب سوریه نوشت: این منطقه نخستین خط دفاعی راهبردی سوریه در برابر اسرائیل است. به گفته امجد الاغا، منطقه جنوب طی سال‌های جنگ علیه سوریه به عنوان یک شکاف و نقطه ضعف برای دمشق بوده است. کما اینکه سقوط مقرهای تروریسم در این منطقه جغرافیایی سبب خواهد شد از نظر راهبردی دیگر پایگاه آمریکا در منطقه «التنف» هیچ ارزشی نداشته باشد؛ پایگاهی که نقطه ثقلی برای تروریست‌ها و محل آغاز عملیات آنان علیه ارتش سوریه بود. کما اینکه از این پایگاه، حمایت‌های لجستیکی و اطلاعاتی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌گرفت.

شیخ‌نشین‌های عربی در صف عادی‌سازی روابط با دمشق
همزمان با نزدیک شدن به پایان جنگ در سوریه و تسلط دولت بر کل کشور، رژیم‌های مرتجع عربی که پیش‌تر رویایی سرنگونی دمشق را در سر می‌پروراندند در تلاش برای عادی‌سازی روابط با نظام بشاراسد هستند. بر این اساس، امارات در حال تکمیل اقدامات بازگشایی سفارت خود در دمشق است. سفارت امارات در دمشق در نوامبر ۲۰۱۱ میلادی مورد هدف قرار گرفت و ابوظبی در آن زمان نظام سوریه را مسؤول حفاظت از امنیت سفارت و دیپلمات‌ها دانست. حدود 3 سال پیش یعنی در جولای ۲۰۱۵ میلادی، ابوظبی هیاتی را با هماهنگی نظام سوریه به منظور بازدید از شرایط ساختمان این سفارت به دمشق فرستاد. منابعی در امارات که خواستند نام‌شان فاش نشود، اعلام کردند علی‌محمد الشامسی، رئیس اطلاعات امارات با علی مملوک، مدیر دفتر امنیت ملی سوریه در دمشق دیدار کرد و دو طرف در این دیدار به بررسی احیای روابط دیپلماتیک دوجانبه پرداختند. در این راستا منابع آگاه به روزنامه رای‌الیوم گفتند سفارت امارات در سوریه در حال فراهم‌سازی مقدمات بازگشایی و شروع به کار خود است به طوری که کارمندان محلی سفارت از ابوظبی پیامی دریافت کرده‌اند مبنی بر اینکه به سفارت بازگردند و تجهیزات مورد نیاز برای فعالیت دوباره آن را تامین کنند. این به منزله احیای روابط بین ابوظبی و دمشق در آینده نزدیک است. منابع موثق گفتند پیش‌تر دو طرف سعودی و سوری در ریاض دیداری داشتند و جوانب امنیتی و سیاسی را بررسی کردند و به نظر می‌رسد ریاض و ابوظبی در زمینه احیای روابط با دمشق در حال رقابت با دوحه هستند، چرا که شواهد اخیر دال بر این است که دوحه به دنبال احیای روابط خود با دمشق به واسطه تهران است به طوری که اخیرا روابط تهران و دوحه کاملا عادی شده و دوحه سفیر فوق‌العاده به تهران فرستاده و تبلیغات رسانه‌ای خود علیه ایران را متوقف کرده است.
 


Page Generated in 0/0040 sec