printlogo


کد خبر: 196221تاریخ: 1397/5/9 00:00
معاون درمان اعتیاد بهزیستی با اشاره به جولان تبلیغات فریبنده «گل» در فضای مجازی عنوان کرد
مردان مجرد بیشترین مشتریان گل
حدود 12 درصد معتادان کشور ماده مخدر گل مصرف می‌کنند

گروه اجتماعی: معاون درمان اعتیاد بهزیستی کشور با اشاره به اینکه بیشترین مشتریان گل، مردان مجرد با تحصیلات پایین هستند، گفت: از میان معتادان کشور که 2 میلیون و 808 هزار مصرف‌کننده مستمر شناسایی شده، حدود 12 درصد از آنها گل مصرف می‌کنند. به گزاش فارس، مصرف ماده مخدر «گل» مدتی است میان جوانان رواج پیدا کرده و این در حالی است که جامعه‌شناسان نسبت به عوارض خطرناک این ماده اعتیادآور هشدار داده و خواستار آگاهی خانواده‌ها شده‌‌‌اند. «گل» با اینکه نماد شادی است اما این روزها نامی آشنا برای یکی از انواع مواد اعتیادآور است که شاید هنوز بسیاری از خانواده‌ها با نام آن ناآشنا هستند و با شنیدن واژه گل، همان گل‌‌های سرشار از محبت به ذهن‌شان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید، در حالی که «گل» یکی از انواع مواد اعتیادآور و همان ماری‌جوانای تغییر شکل یافته است که از قسمت‌‌های مختلف گیاه شاهدانه (Cannabis) به دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. در همین باره، فاطمه عباسی، معاون درمان اعتیاد بهزیستی کشور گفت: بر اساس آخرین «شیوع‌شناسی»، تعداد معتادان کشور به 2 میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف‌کننده مستمر مواد در کشور رسیده است و این در حالی است که ماری‌جوانا و مشتقات آن شامل گل، گرس و علف با 12 درصد پس از تریاک دومین ماده اعتیادآور مصرفی در میان مصرف‌کنندگان در کشور اعلام شده است.
عباسی افزود: متاسفانه تبلیغات زیادی مبنی بر عدم اعتیادآور بودن آن انجام می‌شود و در باور عمومی به اشتباه، حتی کم‌خطرتر از حشیش و ماری‌جوانا معرفی شده است اما این ماده می‌تواند آنقدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، فرد معتاد شود تا جایی که با مصرف نکردن گل فرد دچار اضطراب شدید، بی‌قراری، وحشت‌زدگی و تپش قلب شدید شود.
عوارض و علائم مصرف گل
عباسی درباره عوارض مصرف این ماده مخدر گفت: اعتیاد و وابستگی یکی از عوارض گل است. همچنین افزایش ضربان قلب، خشک شدن دهان و گلو، گیجی و عدم تمرکز، تکلم آهسته، پرخاشگری و خشم، افسردگی و انزوا، اثرات روی حافظه و عدم تمرکز مانند اینکه فرد دائم وسیله‌ای را جا می‌گذارد یا شماره تلفن‌ها و اسامی را فراموش می‌کند و توهم و هذیان به شکلی که گاهی مصرف‌کننده حتی با یک بار مصرف ممکن است دچار توهم و هذیان شود که از جمله این توهمات شامل توهم شنوایی و دیداری خواهد بود، از جمله اثرات سوء ناشی از مصرف گل است. وی ادامه داد: خنده‌‌های بی‌مورد و قرمز شدن چشم علامت مشخصه مصرف گل در بسیاری از موارد است، لذا اغلب مصرف‌کنندگان با خود قطره نفازلین همراه دارند تا این قرمزی را پنهان کنند. معاون درمان اعتیاد بهزیستی کشور افزود: از علائم رفتاری دیگری که در مصرف‌کنندگان این ماده دیده می‌شود، پرخاشگری، عصبی شدن، افزایش اشتها، پایین آمدن حافظه و افت عملکرد شغلی و تحصیلی است.
تبلیغات مجازی
وی تصریح کرد: یکی از دلایل گرایش به مصرف این ماده، تبلیغاتی است که در شبکه‌‌های اجتماعی مانند تلگرام و فیسبوک و سایر رسانه‌ها انجام می‌شود. مثلا دیدن تصاویر و فیلم‌‌های مربوط به خارج از ایران که تبلیغ مصرف گل روی لیوان، کلاه و لباس را نشان می‌دهد و دیدن چنین تبلیغاتی موجب کنجکاوی نوجوانان می‌شود و می‌تواند زمینه‌ساز مصرف در آنان شود. عباسی گفت: همچنین دسترسی آسان به این ماده باعث افزایش مصرف آن در میان افراد شده است، در واقع امکان کشت و تولید بذر حشیش و شاهدانه در محل‌های مناسب حتی در باغچه خانه‌ها وجود دارد.
افزایش مصرف در میان زنان تهرانی
این مقام مسؤول از شیوع مصرف مواد محرک در میان زنان تهرانی بیش از مردان خبر داد و گفت: تعداد معتادان کشور به 2 میلیون و 808 هزار مصرف‌کننده مستمر رسیده است که حدود 12 درصد از آنها گل مصرف می‌کنند و این در حالی است که ماری‌جوانا و مشتقات آن شامل گل پس از تریاک به‌عنوان دومین ماده مخدر مصرفی در کشور شناخته می‌شود. همچنین بر اساس آخرین آمارهای شیوع‌شناسی اعتیاد، هم‌اکنون 15 درصد از مصرف‌کنندگان «گل» دانشجویان هستند و دانش‌آموزان نیز 7/3 درصد مصرف‌کنندگان این ماده مخدر بوده‌اند.
مردان مجرد بیشترین مشتریان گل
وی افزود: در این میان 6/84 درصد از مصرف‌کنندگان مردان مجرد و با تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم و 4/15 درصد از مصرف‌کنندگان نیز زنان هستند. همچنین آمار‌های بهزیستی حاکی از آن است که مصرف گل میان تهرانی‌ها بیش از دیگر استان‌هاست. بر همین اساس این سازمان از رسانه‌ها خواست درباره آگاه‌سازی خانواده‌ها برای کاهش مصرف موادمخدر و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن تلاش بیشتری کرده و با سازمان بهزیستی همکاری کنند.


Page Generated in 0/0035 sec