printlogo


کد خبر: 196086تاریخ: 1397/5/6 00:00
امارات از یمن عقب‌نشینی می‌کند

عبدالباری عطوان: عربستان‌سعودی روز چهارشنبه به حمله یگان وابسته به جنبش انصارالله یمن به نفتکش خود اعتراف کرد که طبق بیانیه رسمی، این حمله تلفات جزئی به جای گذاشته است. این تحول خطرناک نظامی در زمانی انجام می‌شود که گمانه‌زنی‌ها و اطلاعات درز یافته به بیرون درباره عزم دولت امارات عربی متحده به خارج کردن نیروهایش از یمن افزایش یافته است، آن هم پس از آنکه این کشور نتوانست طی 4 سال گذشته اوضاع را از نظر نظامی به نفع خود کند. خبرگزاری سبأ که ارگان رسمی جنبش انصارالله محسوب می‌شود، درباره کیفیت هدف قرار دادن این نفتکش افشاگری نکرد که آیا این حادثه در نتیجه شلیک موشک دریایی به آن از زمین بود یا اینکه در نتیجه حمله با قایقی بود که سرنشینان آن انتحاری‌ها بودند؟ و اینکه نوع سلاحی که در این حمله استفاده شد چه بود؟
این حمله یک تغییر عینی جدید در این جنگ ایجاد می‌کند که عنوان بارز آن، هدف قرار دادن نفتکش‌ها در دریای سرخ و ایجاد اختلال در ناوگان بین‌المللی، آن هم در صورت لزوم است. پیشرفت قابل ملاحظه‌ای که بسیاری از جمله ما درباره آن تامل می‌کنیم افزایش شمار اطلاعات درز یافته مرتبط از سوی امارات است که علنا زمینه را برای عقب‌نشینی از جنگ یمن آماده می‌کند و این اطلاعات، از بیش از یک طرف رسمی به بیرون درز می‌یابد. همزمان گزارش‌هایی تأکید می‌کند که رهبری امارات که برای پیروزی نظامی در الحدیده برنامه‌ریزی می‌کرد.
امارات، بر عکس عربستان‌سعودی نیروهای نظامی در زمین دارد که در درگیری‌ها در جبهه مقدم جنگ مشارکت می‌کنند در حالی‌ که شریک سعودی آن به مبارزه هوایی بسنده می‌کند- ما در اینجا از نبردها در مرزهای جنوبی سخن می‌گوییم- ولی هواپیماهای آن دیگر اهدافی مناسب برای بمباران را نمی‌یابند، لذا مجبور می‌شوند ایستگاه‌ آب در صعده را روز دوشنبه بمباران کنند که در نتیجه آن، 5 هزار کودک و خانواده‌های‌شان از آب شرب محروم شده‌اند؛ این موضوع را روز سه‌شنبه برخی خبرگزاری‌ها از جمله رویترز به نقل از خیری کالاباری، سخنگوی سازمان جهانی یونیسف گزارش دادند. یک مقام ارشد اماراتی در نشست ویژه‌ای در واشنگتن گفت مهم‌ترین کشفیات این جنگ، نزد شاهزاده محمد بن‌سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع سعودی این بوده است که او به عدم وجود ارتشی قوی برای کشورش که برای ورود به جنگ به‌رغم بودجه‌های هنگفت نظامی آماده باشند، پی برد. موضوعی که این واقعیت را تایید می‌کند، آن‌گونه که غربی‌ها به بیرون درز داده‌اند، کاهش سطح هماهنگی نظامی بین 2 شریک، امارات و عربستان‌سعودی، در این جنگ بویژه در منطقه الحدیده و بروز برخی اختلافات در این چارچوب است.
ناظران درباره سخنان آقای یوسف العتیبه، سفیر امارات در واشنگتن بسیار تامل کرده‌اند که به صراحت از عزم دولتش برای عقب‌نشینی از یمن سخن گفته است. او طی اظهاراتی گفت با «مارتین گریفیث» فرستاده سازمان ملل، درباره پایان دادن به جنگ و خارج کردن تمام نیروهای اماراتی رایزنی کرده است. سفیر امارات همزمان سرزنش‌هایی را متوجه آمریکا به دلیل عدم حمایت از ائتلاف در جنگ یمن، آنگونه که انتظار می‌رفت، مطرح کرد. چیزی که اعتبار این اظهارات بی‌سابقه را بویژه درباره عقب‌نشینی تقویت می‌کند، سخنان دکتر «عبدالخالق عبدالله» یکی از مشاوران شیخ محمد بن‌زاید، ولیعهد ابوظبی است که طی سلسله پیام‌هایی در حساب کاربری خود در توئیتر، تاکید کرد بعد از 4 سال مشخص شد «نمی‌توان این جنگ را با حمله نظامی کوبنده یکسره کرد بلکه باید به مدت 4 سال دیگر آن هم با هزینه گزاف سیاسی و انسانی ادامه داد. از این‌رو، اگر امکان بازگشت مشروعیت (دولت فراری و مستعفی عبد ربه منصور هادی) به مذاکرات وجود دارد پس راهکار سیاسی بهتر است ولی این مذاکرات درباره چیست و چه کسانی در آن مشارکت خواهند کرد؟» دکتر عبدالله نمی‌تواند این سخنان را بدون توصیه طرف‌های رسمی و انتخاب دقیق کلمات بعد از بازبینی آنها توسط رهبر ارشد امارات و چه بسا شخص محمد بن‌زاید به زبان آورد. این یکی از موضوعاتی است که وارد شدن به آن و نوشتن توئیت‌هایی درباره آن بدون مراجعه به رهبر ارشد یا به درخواست مستقیم آن، ممنوع است.
با افزایش سخن‌ها درباره سرزنش «برخی اماراتی‌ها» از ائتلاف تحت رهبری ابوظبی به دلیل «خطرناک بودن» ادامه جنگ یمن، به نظر می‌رسد ماموریت گریفیث، فرستاده سازمان ملل محدود به پایان دادن به جنگ یمن نیست بلکه ماموریتش، آماده کردن شرایط برای عقب‌نشینی نیروهای اماراتی و همپیمانانش در سریع‌ترین زمان ممکن، پایین آوردن پرده «توفان قاطعیت» و سپردن یمن به یمنی‌هاست.
 


Page Generated in 0/0035 sec