printlogo


کد خبر: 196046تاریخ: 1397/5/6 00:00
اخبار

بازگشت ارز ۴۶۰ قلم  کالای صادراتی به نیما
بر اساس بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار شد ارز حاصل از ۴۶۰ قلم کالای صادراتی بدون توجه به شخص یا نهاد صادرکننده، به سامانه نیما تحویل داده شود. به گزارش اتاق بازرگانی ایران، مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت که در نشست کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران حضور داشت با گله‌مندی فعالان اقتصادی از احتکار برخی مواد اولیه بویژه مواد پتروشیمی که با هدف کسب سود از صادرات انجام می‌شود، روبه‌رو شد. به گفته فعالان حاضر در این نشست، این امر نتیجه‌ای جز تعطیلی بنگاه‌های تولیدی دربرندارد. خسروتاج در پاسخ به این فعالان اقتصادی گفت: صدور بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ثبت ارز حاصل از ۴۶۰ قلم کالای صادراتی در سامانه نیما اقدامی برای برخورد با احتکار مواد اولیه و حل مشکلات بخش تولید است. وی عملکرد نامناسب دولت در بخش اطلاع‌رسانی را یکی از مهم‌ترین دلایل سردرگمی بازرگانان در شرایط کنونی دانست.

عقب‌نشینی تعرفه‌ای ترامپ پس از تهدید اتحادیه اروپایی
به دنبال توافق غیرمنتظره‌ای که چهارشنبه گذشته میان آمریکا و اتحادیه اروپایی امضا شد، واشنگتن وضع هرگونه تعرفه جدید روی کالاهای اتحادیه اروپایی از جمله تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات خودرو را به حال تعلیق درآورد. ترامپ همچنین توافق کرد از وضع تعرفه بر خودرو خودداری کند به این ترتیب خطر شکل‌گیری یک جنگ تجاری فروکش کرد. به گزارش مهر، پس از دیدار ترامپ و رئیس کمیسیون اروپا، ترامپ گفت اروپا قبول کرده است خرید گاز مایع آمریکا را افزایش دهد و موانع تجاری پیش روی صادرات دانه سویای آمریکا را کاهش دهد. به این ترتیب اروپا به بخش کشاورزی و انرژی آمریکا کمک می‌کند. جانکر گفت دو طرف توافق کردند زمانی که در حال مذاکره هستند از وضع تعرفه‌های دیگر، شامل تعرفه بر خودرو و قطعات خودرو، خودداری کنند. تعرفه‌های ۲۵ درصدی آمریکا بر واردات فولاد و ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم، همچنان در طول مذاکرات پا برجا است. اگر مذاکرات میان آمریکا و اتحادیه اروپایی انجام بگیرد، به دو طرف اجازه خواهد داد روی چین متمرکز شوند. قانونگذاران در واشنگتن قانونی را به تصویب رساندند که سرمایه‌گذاری چینی در آمریکا را کند خواهد کرد. لری کودلاو، مشاور اقتصادی ترامپ اظهار کرد آمریکا و اتحادیه اروپایی در جنگ علیه چین که سیستم تجارت جهان را شکسته است، متحد خواهند بود.


افزایش قیمت نهاده‌، هزینه تولید را بالا برد
پرواز مرغ تا کیلویی 10 هزار تومان
رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: با توجه به هزینه 32 هزارتومانی خرید هر قطعه جوجه با احتساب هزینه واکسن، مرغداران توان جوجه‌ریزی مجدد را ندارند. ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت قیمت تخم‌مرغ در بازار اظهار کرد: هم‌اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری 6 هزار و 500، شانه‌ای 13 هزار و دانه‌ای 450 تومان است. وی افزود: قیمت کنونی تخم‌مرغ برابر با قیمت تمام‌شده تولید است و با وجود خطر بیماری  سودی برای مرغدار در بر ندارد. نبی‌پور با انتقاد از افزایش سرسام‌آور قیمت نهاده‌های دامی در بازار گفت: هم‌اکنون نرخ هر کیلو ذرت تحویل مرغدار یکهزار و 350 و کنجاله سویا 2 هزار و 800 تومان است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 80 درصد رشد داشته است. وی با بیان اینکه مرغداران جرأت جوجه‌ریزی ندارند، از شیوع مجدد ویروس آنفلوآنزای حاد پرندگان در واحدهای مرغداری خبر داد و گفت: بنابر آمار سازمان دامپزشکی از ابتدای تیرماه تاکنون چرخش مجدد ویروس آنفلوآنزا در چند واحد منجر به معدوم‌سازی 300 هزار قطعه طیور شد که اگر روند بیماری همانند سال گذشته در واحد‌ها ادامه یابد، معدوم‌سازی از مرز 40 میلیون قطعه خواهد گذشت.گفتنی است در پایان هفته گذشته قیمت هر کیلوگرم مرغ به 9 هزار و 850 تومان رسید. حمید ورناصری، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در این باره گفت: حدود 75 درصد قیمت تمام شده مرغ هزینه تغذیه و از این مقدار 90 درصد مربوط به ذرت و کنجاله سویاست.  به گفته وی، این دو نهاده 67 درصد قیمت تمام شده گوشت مرغ را تشکیل می‌دهند که قیمت جهانی آنها برای ذرت 33 و سویا 31 درصد افزایش داشته است.


Page Generated in 0/0038 sec