printlogo


کد خبر: 195894تاریخ: 1397/5/2 00:00
مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی وعده داد
انتشار لیست دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی از فردا

گروه اقتصادی: پس از چپاول منابع ارزی کشور با اجرای سیاست ناکارآمد پرداخت ارز از طریق ثبت سفارش، نمایندگان مجلس خواهان شفاف‌سازی تخصیص ارز به دریافت‌کنندگان آن شدند، چرا که آنها معتقدند خیلی از دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی، کالاهایی را وارد کشور کرده‌اند که اکنون با ارز 8 هزار تومان در بازار به فروش می‌روند و این موضوع باعث شده موج گرانی‌ها بازار را فراگیرد و از طرفی پول بیت‌المال نیز با این شیوه به جیب عده‌ای رانتخوار سودجو برود، البته برخی وزارتخانه‌ها نظیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام به انتشار اسامی ارزبگیرانی کردند که از طریق ثبت سفارش اقدام به دریافت ارز دولتی کرده بودند. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز ابتدا نخواست اسامی ارزبگیران را فاش کند اما پس از چند روز اعلام کرد اسامی ارزبگیران را به بانک مرکزی ارائه کرده است ولی بانک مرکزی اسامی را منتشر نمی‌‌کند. در این میان مدیرکل مقررات ارزی بانک مرکزی از تصمیم ستاد اقتصادی دولت در جلسه اخیر این ستاد خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه این ستاد، بانک مرکزی لیست همه دریافت‌کنندگان ارز به نرخ رسمی را طی یکی، دو روز آینده منتشر می‌کند.
بانک مرکزی‌: وزارت صمت لیست دریافت‌کنندگان ارز را سانسور کرد
مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در گفت‌وگو با برنامه پایش درباره انتشار لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: رئیس‌جمهور به بانک مرکزی و وزارتخانه‌های متولی واردات کالا دستور داد آمار گیرندگان ارز دولتی را منتشر کنند، با توجه به درخواستی که از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت در تاریخ 10 تیرماه داشتیم فهرست کالایی منتشر شد، 2 روز بعد از آن لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز منتشر شد. مهدی کسرایی‌پور افزود: البته این دو لیست شامل همه کسانی که ارز گرفتند نبود و وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت برخی اسامی را منتشر نکرد. لیستی هم که آقای جهرمی منتشر کرد لیست تخصیص ارز بود نه تامین ارز. واردات فرآیند مشخصی دارد و ثبت‌سفارش، تخصیص و تامین ارز از مراحل واردات است.
 اسامی دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی منتشر می‌شود
وی درباره زمان انتشار لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: ما به عنوان بانک مرکزی دغدغه‌هایی داشتیم و امروز در جلسه‌ای که با حضور آقای جهانگیری داشتیم مقرر شد بانک مرکزی ظرف 2 روز آینده لیست همه ارزبگیران را منتشر کند.
وزارت صنعت: ما آمار دادیم تا بانک مرکزی منتشر کند
در حالی بانک مرکزی قرار است اسامی دریافت‌کنندگان ارز را منتشر کند که وزیر صنعت روز یکشنبه گفته بود ما از بانک مرکزی خواستیم این لیست را منتشر کند. وزیر صنعت گفت: این وزارتخانه انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی را از بانک مرکزی خواستار شده است. محمد شریعتمداری درباره انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی اظهار داشت: با ارسال نامه‌ای به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده‌ایم با انتشار اسامی تمام افرادی که مراحل مختلف را طی می‌کنند و از تخصیص به تامین اعتبار می‌رسند و ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند، موافق هستیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: باید اسامی دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی در سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به اطلاع عموم برسد. شریعتمداری در پایان با تاکید بر اینکه اسامی دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی باید در اختیار گمرک نیز قرار گیرد، تصریح کرد: گمرک از این طریق می‌تواند ظرف مدت معین در صورتی که کالاهای مورد نیاز کشور از محل تخصیص ارز وارد نشده باشد به تعزیرات حکومتی اعلام جرم کند، انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز را از بانک مرکزی خواسته‌ایم و امیدواریم اقدامات لازم را انجام دهد.
شفاف‌سازی؛ از ارز  تا حقوق‌های دریافتی
 سال گذشته و در جریان بررسی برنامه ششم توسعه، نمایندگان مجلس ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه را تصویب کردند که به موجب این ماده قانونی، دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کرده و امکان تجمیع تمام پرداخت‌ها به مقامات، روسا و مدیران همه دستگاه‌های اجرایی شامل قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران را فراهم کند. متاسفانه با گذشت موعد مقرر و بیش از 3 ماه از پایان مهلت، دولت تاکنون در این زمینه اقدامی نکرده و معاون رئیس‌جمهور اخیرا اعلام کرده دسترسی عمومی برای مشاهده دریافتی و حقوق مدیران امکانپذیر نیست و سایر قوا هم در این زمینه همکاری نمی‌کنند. به گزارش مهر، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مجلس در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی «پایش» در این زمینه گفت: دولت در این زمینه تعلل کرده است، عده‌ای در دولت نمی‌خواهند شفاف‌سازی حقوق پرداختی انجام شود، زیرا ممکن است دست خودشان رو شود. در حال حاضر برخی افراد دچار زیاده‌خواهی شده‌اند و نمی‌خواهند حقوق‌شان افشا شود. عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی تصریح کرد: این افراد سعی می‌کنند از اجرای این قانون طفره روند، در زمان اجرای این قانون هم مخالفت‌های زیادی از طرف برخی نمایندگان و اعضای دولت انجام شد. ما اعتقاد داریم همه مردم باید حقوق‌ها را ببینند، مردم کارفرما هستند و دولت، مجلس و قوه قضائیه پیمانکار و مردم باید بدانند چه کسی به چه میزان حقوق می‌گیرد. وی اظهار داشت: دولت از خودش شروع کند، من قول می‌دهم اگر کسی حقوقش را افشا نکرد ما در مجلس پیگیری و برخورد کنیم. من به عنوان یک نماینده و از طرف نمایندگانی که دغدغه افشای حقوق و شفاف‌سازی را دارند به رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و قوه قضائیه هشدار می‌دهم اطلاعات و حقوق مدیران زیرمجموعه‌شان را منتشر کنند و اگر این کار را نکنند، مجلس با آنها برخورد می‌کند.
 


Page Generated in 0/0035 sec