printlogo


کد خبر: 195881تاریخ: 1397/5/2 00:00
ایران رسماً در لیست تحریم آدیداس قرار گرفت
اسپانسر خائن

اسپانسر تیم‌ملی ایران در اقدامی غیراخلاقی کشورمان را در لیست تحریمی خود گذاشت. کمپانی آدیداس در اقدامی غیراخلاقی و  غیرورزشی نام ایران را از سایت اصلی خود برداشت و ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد. در سایت این کمپانی آلمانی که به زبان‌های مختلف و در کشورهای مختلف برنامه‌ریزی شده و خدمات می‌دهد، بخشی تحت عنوان
«PERSONALIZE» وجود دارد که به مخاطبان سراسر دنیا اجازه می‌دهد کفش و لباس دلخواه خودشان را انتخاب کنند. در همین قسمت است که متوجه می‌شوید اسم ایران در فهرست اسامی تحریمی این شرکت قرار گرفته است. این در حالی است که تیم‌ملی کشورمان با پیراهن‌های این برند آلمانی در جام‌جهانی 2018 روسیه به میدان رفت و این اقدام این شرکت آلمانی غیرقانونی است چون فدراسیون ایران با این برند قرارداد تجاری دارد.
تاج: این شرکت باید از مردم ایران عذرخواهی کند
تحریم نام ایران توسط شرکت آدیداس جنجال بزرگی به راه انداخته و حالا احتمالا همکاری این شرکت با فدراسیون فوتبال ایران نیز قطع می‌شود. ظاهرا قرار نیست حاشیه‌های مربوط به همکاری شرکت آدیداس با فوتبال ایران تمامی داشته باشد. این مساله که از حدود یک سال قبل همواره خبرساز شده حالا با پایان رقابت‌های جام‌جهانی وارد فاز تازه‌تری شده که جنجال بزرگی آفریده است. بعد از اینکه فدراسیون فوتبال برای تیم‌ملی ایران در جام‌جهانی از آدیداس لباس خرید، از گوشه و کنار اخباری درباره قطع همکاری فدراسیون با این شرکت شنیده می‌شد. حالا با قرار گرفتن نام ایران در فهرست اسامی تحریمی آدیداس این موضوع شکل جدی‌تری به خود گرفته است. موضوع تحریم ایران از سوی شرکت آدیداس از جایی مشخص شده که وقتی در سایت این شرکت واژه «IRAN» تایپ می‌شود تا در محل مدنظر نقش ببندد، این سایت به مخاطب خبر می‌دهد: «این اسم شامل قوانین شخصی‌سازی نمی‌شود. ممنون می‌شویم اگر اسمی دیگر انتخاب کنید یا اینکه برای گرفتن اطلاعات بیشتر با امور مشتریان تماس بگیرید»! جز کفش برای تهیه لباس هم همین‌گونه است؛ آنجا هم اگر قرار باشد برای لباسی که طراحی کرده‌اید، اسمی روی سینه یا پشت پیراهن حک کنید، به شما اجازه نمی‌دهد از کلمه «IRAN» استفاده کنید. پیام صادرشده در این بخش کمی متفاوت است و وقتی اسم ایران تایپ می‌شود، به مخاطب خبر داده می‌شود: «متأسفانه اسمی که وارد کرده‌اید رد شده است». این موضوع در شرایطی رخ می‌دهد که می‌توانید براحتی اسم کشورهای مختلف دنیا را که در فهرست ممنوعه قرار نگرفته‌اند، انتخاب و روی کفش یا پیراهن خود حک کنید. عجیب آنکه اسم ایران در کنار اسامی دیگر کشورهایی که درگیر مسائل جنگ و تفرقه هستند، دیده می‌شود. مثلا اسم کشورهای عراق، افغانستان، سومالی و... نیز در فهرست این تحریم‌ها قرار دارد.
این اتفاق با واکنش تند فدراسیون فوتبال مواجه شده است. صبح  دیروز مهدی تاج، رئیس فدراسیون در نامه‌ای به ممبینی، رئیس کمیته بازاریابی فدراسیون خواهان پیگیری مساله شده است. در نامه تاج آمده است: «پیرو حرکت زشت و سخیف شرکت آدیداس درباره نام مقدس ایران عزیز در سایت این شرکت، لازم است هرچه سریع‌تر مراتب را با هماهنگی دبیرکل محترم و پیگیری ارکان حقوقی فدراسیون در جهت تعقیب این اقدام خلاف آداب حقوق بشردوستانه و همچنین عقد قرارداد با شرکت جایگزین برای رقابت‌های جام ملت‌های آسیا به انجام برسانید.
بی‌شک هیچ شخص حقیقی و حقوقی حق جسارت به ساحت مردم عظیم‌الشأن ایران عزیزمان را ندارد و فدراسیون فوتبال ضمن تأکید بر ضرورت عذرخواهی این برند از مردم میهن‌مان، با تمام توان در جهت حفظ شأن و منزلت نام ایران و ایرانی ایستادگی خواهد کرد. روشن است این اتفاق در حالی رخ داده که تیم‌ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران هنگام قرارداد و در زمان برگزاری رقابت‌های جام‌جهانی 2018 به طور کامل تعهدات خود را نسبت به این برند انجام داد و پایبندی‌اش را به مفاد توافق رعایت کرد. مراتب پیگیری با قید فوریت به اطلاع اینجانب برسد».
مساله پیش آمده که احتمالا بی‌ربط به موضوع تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست، احتمالا به منزله پایان همکاری فدراسیون فوتبال ایران با آدیداس خواهد بود. با این شرایط در آستانه جام ملت‌های آسیا بازهم تیم‌ملی فوتبال درگیر مسائل مربوط به لباس خواهد بود و باید دید در نهایت با چه برندی برای مسابقات امارات توافق خواهد شد.
 


Page Generated in 0/0035 sec