printlogo


کد خبر: 195799تاریخ: 1397/5/1 00:00
اخبار

راه‌اندازی سامانه
کارگروه اقدام ویژه تحریم‌ها
سامانه کارگروه اقدام ویژه در اتاق ایران با هدف تحلیل موضوعات تحریمی ایران، ارائه راهکارهای مقابله با تحریم‌ها و گرفتن مشاوره از فعالان اقتصادی راه‌اندازی شد. پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران با بیان این مطلب در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: این سامانه از طریق سایت اتاق ایران برای همه اعضای هیأت نمایندگان قابل دسترس است  و اعضا می‌توانند با توجه به موضوع ارجاع‌شده به آنها در ۴۸ تا ۷۴ ساعت درباره موضوعات ارائه‌شده تصمیم‌گیری و اظهار نظر کنند. سلطانی ادامه داد: اعضای هیات نمایندگان در 2 بخش ورود به موضوعات و تحلیل آنها به اتاق ایران کمک کرده و با توجه به اهمیت موضوع اعم از تشکلی، استانی یا ملی به ستاد اتاق ایران کمک‌رسانی می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: اتاق ایران نیز در نهایت تصمیم‌گیری‌ها را به دولت ارجاع می‌دهد. به گفته سلطانی، جمع‌بندی موارد ارجاع شده از طریق سامانه کارگروه اقدام ویژه برای تحلیل موضوعات تحریمی، این امکان را می‌دهد که هر ماه یک بیانیه یا سند از سوی اتاق ایران تدوین شده و در نشست‌های ماهانه هیأت نمایندگان اتاق ایران مطرح و تصویب شود.


کدام شرکت با دستور ویژه ‌ خودروهایش را وارد کرد  
حمایت خاص وزیر صنعت از واردکننده غیرقانونی خودرو
یک سند ارائه شده به خبرگزاری مهر نشان می‌دهد وزیر صنعت، معدن و تجارت با حمایتی ویژه و خلاف قانون از یک واردکننده خودرو با آن اجازه داده در مدت زمان توقف واردات خودرو، بالغ بر 1165 دستگاه خودرو به کشور وارد کند. این سند نشان می‌دهد محمد شریعتمداری سال گذشته پس از دریافت نامه شرکت «م.ر» در 7 شهریور 1396 در 10 شهریور دستور مساعدت می‌دهد و از مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت می‌خواهد به این واردکننده خودرو که فاقد نمایندگی از شرکت اصلی بوده و طبق اعلام سازمان حمایت، دارای سابقه تخلف در پیش‌فروش خودرو نیز است، برای ثبت‌سفارش و ترخیص خودرو از گمرک، در زمان ممنوعیت، همراهی کند. این شرکت در نامه خود آورده بوده که قبل از تاریخ 12/10/1395  اقدام به خرید و ثبت‌سفارش تعداد ۱۱۶۵ دستگاه خودرو کرده که از این تعداد بالغ بر ۶۴۰ دستگاه تعهد به مشتریان بوده و ۵۲۵ دستگاه نیز برای فروش خریداری شده که در کشور امارات موجود است. این شرکت در ادامه خواسته است برای حفظ سرمایه ملی و وجوه پرداخت‌شده و ایفای تعهدات اختصاص یافته و همچنین جلوگیری از تضییع حقوق مشتریان با درخواست آن موافقت شود اما نکته پرسش‌برانگیز این است که طبق کدام ادله و منطقی چنین حمایت معناداری از شرکت «م. ر» انجام شده است؟ آن هم حمایتی که خلاف مقررات جاری کشور بوده است، چرا که این شرکت بدون مجوز لازم بالغ بر ۶۴۰ دستگاه خودرو را پیش‌فروش کرده آن هم در حالی که سازمان حمایت نسبت به پیش‌فروش غیرمجاز این شرکت تذکر کتبی داده بود. گفتنی است، چند ماه پس از این نامه مدیر شرکت یاد شده در حکمی از سوی وزیر صنعت به عنوان عضو هیأت اندیشه‌ورزی وزارت صنعت منصوب شد.


هشدار فرانسه و آلمان به ترامپ درباره تعرفه‌ها
دیروز و پیش از آغاز اجلاس رئیس کمیسیون اروپا (ژان‌کلود یونکر) با رئیس‌جمهور آمریکا، وزیر مالی فرانسه و گروه‌های صنعتی آلمان درباره تعرفه‌های آمریکا به این کشور هشدار دادند. به گزارش مهر، گروه‌های صنعتی آلمان هشدار دادند تعرفه‌هایی که آمریکا اخیرا وضع یا اعمال کرده است، احتمال دارد به خود آمریکا لطمه بزند. آمریکا در اول ماه ژوئن، تعرفه‌هایی را بر واردات فولاد و آلومینیوم اتحادیه اروپایی وضع کرد و ترامپ تهدید کرد تعرفه‌هایی هم بر واردات خودرو و قطعات خودرو از اروپا وضع می‌کند اما وزیر مالی فرانسه، برونو لو ماریه که در اجلاس وزیران مالی جی‌۲۰ که از دیروز در بوئنوس‌آیرس در جریان است، با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت اتحادیه اروپایی نمی‌تواند بدون اینکه ابتدا ایالات ‌متحده تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم خود را لغو کند، با این کشور درباره قرارداد تجارت آزاد مذاکره کند. لو ماریه افزود: هیچ اختلاف نظری بین فرانسه و آلمان درباره زمان و چگونگی آغاز مذاکرات تجاری با ایالات‌ متحده وجود ندارد. هر دو توافق کردیم واشنگتن باید گام اول را بردارد و تعرفه‌ها را لغو کند.


Page Generated in 0/0036 sec