printlogo


کد خبر: 195722تاریخ: 1397/4/31 00:00
انتقاد نمایندگان مجلس از نبود سیاست‌های مؤثر در حوزه مسکن
موج جدید رکود مسکن آمد

گروه اقتصادی: رکود در حالی بازار مسکن و سایر بازارهای مرتبط با این بخش مهم اقتصادی را دربرگرفته است که نه‌تنها جنب و جوش خاصی در بخش تولید و معاملات مسکن به چشم نمی‌خورد بلکه این بی‌تحرکی‌ها موجب تعطیلی خیلی از صنایع مرتبط با ساختمان نیز شده است. بنا بر این گزارش، دولت تدبیر و امید از ابتدای فعالیت خود تا به حال نسبت به تولید و ساماندهی بازار مسکن در کشور کم‌توجه بوده و هست، تا جایی که طی 5 سال اخیر نتوانسته هیچ اقدام عملی آنگونه که منجر به ساخت‌وساز واحد‌های مسکونی در کشور شود، انجام دهد. در این میان یکی از صنایعی که در این زمینه دچار مشکلات جدی در چند سال اخیر شده، صنعت ساختمان بوده که نفس آن به نفس بازار مسکن گره خورده است. رکود بازار مسکن عاملی شد تا بسیاری از تولیدکنندگان صنایع ساختمانی یا ورشکسته شوند یا در آستانه ورشکستگی قرار گیرند. در وضعیت کنونی بسیاری از صنایع ساختمانی با حداقل ظرفیت تولید، فعالیت می‌کنند. واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی مانند سیمان، آجر ماشینی و شیرآلات یا صنوف عرضه‌کننده لوازم بهداشتی، کاشی، سرامیک، شوفاژ و سنگ‌های طبیعی و مصنوعی از جمله صنوفی محسوب می‌شوند که از رکود بخش مسکن و کسادی فضای کسب و کار بیشترین لطمه را خورده و با کاهش شدید ظرفیت تولید با تعطیلی، ورشکستگی و تعدیل نیرو مواجه شده‌اند. حمید محمدی، فعال حوزه فروش لوازم ساختمانی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: واقعیت این است که کسادی بازار ساخت‌وساز و ساختمان‌سازی در کشور موجب شده تا فروش بسیاری از واحدهای تولیدی لوازم ساختمانی نیز افت کند. وی با بیان اینکه در 2 سال گذشته، 50 درصد کاهش فروش داشته‌ایم، گفت: در این مدت 30 تا 40 درصد افزایش قیمت روی کالاهای‌مان داشتیم، زیرا کارخانه‌های تولید مصالح‌، قیمت‌ها را بالا بردند و ما نیز مجبور به افزایش قیمت در بازار شدیم. محمدی یادآور شد: در چند سال گذشته بسیاری از واحدهای صنفی مربوط به ساختمان‌سازی تعطیل شده و کارگران بسیاری، بیکار شده‌اند. رحمت‌الله پورموسی، کارشناس صنعت نیز در این باره بیان کرد: تعطیلی ساخت‌وسازها و بیکاری کارگران ساختمانی بر دیگر مشاغل تأثیر منفی گذاشته و از نظر تولید مشکلاتی را ایجاد کرده است. وی افزود: اگر صنعت ساختمان دچار رکود یا تعطیل شود، دیگر مشاغل را دچار مشکل می‌کند و در این میان ضربه نخست به کارگران در عرصه‌های مختلف وارد می‌شود.
بازار مسکن در انتظار نیمه دوم سال
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: هیچ حبابی در بازار مسکن وجود ندارد و این افزایش قیمت‌ها طبیعی است. رشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه هیچ حبابی در بازار مسکن احساس نمی‌کنم، گفت: تمام قیمت‌ها در این بازار واقعی است و حتی در مقایسه با سایر بازارهای موازی ارزش افزوده مسکن بسیار کمتر است. وی ادامه داد: افزایش قیمت در بازارهای سرمایه‌ای از جمله ارز و سکه نسبت به بازار مسکن بسیار بیشتر بوده، این در حالی است که حبابی در بازار مسکن وجود ندارد. پورحاجت با اشاره به اینکه افزایش قیمت مسکن طبیعی است، گفت: با توجه به اتفاقات رخ داده در حوزه سیاسی و اقتصاد کلان، افزایش قیمت بویژه در بازار مسکن طبیعی است زیرا این بازار طی 5 سال گذشته در رکود کامل به سر می‌برد. پورحاجت اظهار کرد: بر خلاف صحبت‌هایی که بسیاری از مشاوران املاک و کارشناسان مسکن اعلام می‌کنند که هیچ مشتری‌ای در بازار مسکن وجود ندارد، به نظر من میزان تمایل خریداران در این بازار نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر شده است. 
مسکن وارد رکود شد
رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه دولت به تکالیف قانونی برنامه ششم در بخش مسکن عمل نکرده است، گفت: مسکن به دلیل عملکرد نامناسب وزارت راه در شرایط نامطلوبی به سر می‌برد و رکود این بخش آسیب‌های جدی به کشور وارد کرده است. محمدرضا رضایی‌کوچی در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: واقعیت این است که بخش مسکن کشور وارد رکود شده و با این وجود افزایش قیمت مسکن هم ادامه دارد. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر متاسفانه 3 میلیون مسکن در کشور کمبود داریم، تصریح کرد: در قانون برنامه ششم توسعه دولت (وزارت راه‌وشهرسازی) مکلف شده علاوه بر ساخت 200 هزار واحد مسکونی روستایی و150 هزار مسکن شهری،  270 محله را در سال مقاوم‌سازی کند. وی ادامه داد: این در حالی است که متاسفانه هیچکدام از این برنامه‌ها اجرا نشده، 4 ماه از فصل بودجه گذشته اما هیچ اقدامی برای مواردی که در قانون برنامه آمده، انجام نشده است. وی گفت: این نشان می‌دهد  در بخش مسکن دولت و وزارت راه‌وشهرسازی عملکرد مناسبی نداشته است. در حال حاضر مسکن هم در رکود است و هزینه‌های زیادی بابت این موضوع پرداخت می‌کنیم. رضایی اظهار کرد: رکود مسکن باعث شده جامعه کارگری و مهندسی، درآمدهای شهرداری‌ها، واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی و... دچار مشکل شده و به لحاظ اشتغال و تولید به کشور آسیب‌های جدی وارد شود. وی تصریح کرد: با توجه به افزایش نرخ اجاره‌بها نیز مسکن در شرایطی نامطلوبی به سر می‌برد.
دولت عزمی برای ساماندهی اجاره‌بها  ندارد
عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه اگر مجلس طرحی برای ساماندهی بازار اجاره‌بها ارائه کند، عزمی از سوی دولت برای اجرای آن نخواهد بود، گفت: بازار اجاره مسکن نباید رها شود و نرخ آن باید درصدی از قیمت مسکن باشد. صدیف بدری در گفت‌وگو با فارس، درباره اینکه آیا دولت برنامه‌ای برای ساماندهی بازار اجاره مسکن به مجلس ارائه کرده است یا خیر، گفت: تاکنون دولت لایحه‌ای به مجلس برای ساماندهی بازار اجاره مسکن ارائه نکرده است. وی با اشاره به اینکه بازار اجاره‌بهای مسکن نباید رها شود، اظهار داشت: اجاره‌بهای مسکن باید درصدی از قیمت مسکن باشد اما متأسفانه سایر مسائل در اجاره‌بها دخیل شده و نرخ اجاره‌بها را بالا می‌برد.


Page Generated in 0/0038 sec