printlogo


کد خبر: 129946تاریخ: 1393/9/17 00:00
حسن روحانی در مراسم 16 آذر همه را به نقد دولت فراخواند و منتقدان خود را «تازه‌به دوران رسیده» خطاب کرد
حرف‌هایی که نان نشد

گروه سیاسی: دولت روحانی در عمل نشان داده است نسبت روشنی با جامعه دانشگاهی ندارد. فارغ از همه حواشی و هزینه‌هایی که وزارت علوم دولت یازدهم تاکنون ایجاد کرده است اما نگاهی به مواجهه دولت و شخص رئیس‌جمهور با دانشجویان در 16 آذر سال گذشته و امسال به‌خوبی نوع نگاه دولت یازدهم به جامعه دانشگاهی را تبیین می‌کند. 16 آذر امسال نیز مانند سال گذشته به نام دانشجو بود اما با مشاهده مراسم دیروز در دانشگاه علوم پزشکی ایران عده‌ای معتقدند به کام دولت تمام شد. به گزارش «وطن امروز»، حسن روحانی روز گذشته در حالی برای سخنرانی روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایران حضور یافت که چون روال سال گذشته باز هم نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در این برنامه حضور نداشتند. امسال اما یک تفاوت قابل توجه در برنامه 16 آذر نسبت به سال گذشته وجود داشت. تداوم فضای امنیتی بر برنامه سخنرانی رئیس‌جمهور و نمایشی بودن این جلسه تا حدی بود که نمایندگان تشکل‌های بزرگ دانشجویی در اعتراض به سخنرانی نمایندگان دانشجویی که توسط دولت انتخاب شده بودند با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای از حضور در برنامه رئیس‌جمهور انصراف دادند. انجمن‌اسلامی دانشجویان مستقل، دفتر تحکیم وحدت، جامعه اسلامی دانشجویان، جنبش عدالتخواه دانشجویی و بسیج دانشجویی در بیانیه‌های جداگانه‌ای به طور رسمی امتناع خود را از حضور در جلسه رئیس‌جمهور اعلام کردند. اما وجود فضای امنیتی بر دانشگاه‌ها در زمان سخنرانی رئیس‌جمهور در حالی است که روحانی در آخرین سفر استانی خود گفته بود: دوران افراط و فضای امنیتی به سر آمده است. حجت‌الاسلام روحانی روز گذشته در سخنان خود بازهم به بخشی از منتقدان توافق هسته‌ای حمله کرد و این بار علیه منتقدان خود عبارت «تازه به دوران رسیده» را به کار برد. تاکید رئیس‌جمهور بر لزوم نقد دولت توسط دانشجویان و ناظر بودن آنها در کنار جلوگیری از سخنرانی نمایندگان تشکل‌های دانشجویی نکته‌ای تکراری اما قابل توجه در برنامه روز گذشته در دانشگاه علوم پزشکی ایران بود. رئیس‌جمهور روز گذشته از همه چیز گفت اما ترجیح داد استکبارستیزی که روح اصلی روز دانشجو است محور اصلی سخنرانی وی نباشد. معضلات اقتصادی موجود و گرانی نان به‌عنوان مهم‌ترین دغدغه معیشتی مردم که این روزها در برخی شهرها تا صددرصد بوده است هم جایی در سخنرانی روز گذشته حسن روحانی نداشت. روحانی ترجیح داد 16 آذر امسال هم بر منبر یکطرفه در مقابل دانشجویان بنشیند و با حذف دانشجویان توسط دولت و ایراد چند سخن گزینشی و گلخانه‌ای روز گذشته را ختم به خیر کند. به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز در شرایط خاصی قرار گرفته‌ایم، افزود: در این شرایط خاص دانشجو نیز باید پیشتاز باشد البته که من قبول دارم دانشجو باید منتقد باشد. روحانی اظهار داشت: دانشجو باید دیده‌بان و ناظر باشد. دانشجو باید نظارت کند. اگر هم نگذاشتند دانشجو جایی انتقاد کند، لااقل نسبت به دولت انتقاد کند. به این دلیل گفتم که فعلا دیوار دولت از همه دیوارها کوتاه‌تر است و هرکس به هر مناسبتی از گوجه‌فرنگی گرفته تا انرژی هسته‌ای نقدش را به دولت روا می‌دارد البته دولت به انتقاد دلسوزانه و شرافتمندانه افتخار می‌کند. ما بدون نقد نمی‌توانیم پیشرفت کنیم. روحانی ادامه داد: دانشجو بهترین منتقد پرنشاط از دولت است. قدرت و حاکمیت نقد می‌خواهد؛ حاکمیت، قدرت و همه آنها که صاحبان قدرت در جامعه هستند.
حمله مجدد روحانی به اکثریت مجلس
حسن روحانی یک چیز را به‌خوبی اثبات کرده است. اینکه در زمان حضور در مجلس و در بین نمایندگان صحبت از تعامل با مجلس و احترام به حق قانونی پارلمان می‌کند و در خارج از مجلس نمایندگان را مورد حمله قرار می‌دهد. این موضوع در معرفی وزیر علوم نمود ویژه‌ای به خود گرفت و اعتراض بسیاری از نمایندگان را نیز در پی داشت. روحانی در شرایطی که مجلس شورای اسلامی به وزیر اصلاح‌طلب او 197 رای مثبت داد اما باز هم حمله به نمایندگان مجلس را از قلم نینداخت؛ حمله‌ای که با توجه به اکثریت رای منفی به وزرای قبلی پیشنهادی‌اش برای وزارت علوم در حقیقت حمله به اکثریت مجلس محسوب می‌شود. روحانی گفت: دولت نسبت به دانشگاه‌ها، خط و راهی که داشته یکی است و از آن راه بازگشت نخواهد کرد. وزیر جدید علوم هم ادامه‌دهنده راه و مسیر عزیزان پیشین خود در دولت یازدهم خواهد بود. همان راهی که بنا بود میلی‌منفرد طی‌ کند و نگذاشتند؛ بنا بود دکتر توفیقی ادامه دهد و نگذاشتند؛ دکتر فرجی‌دانا آمد و برعهده گرفت، ادامه راه برای دکتر فرجی‌دانا ممکن نشد. همان راه را دکتر نجفی ادامه داد و همان راه را قرار بود دکتر نیلی‌احمدآبادی ادامه دهد و همان راه را قرار بود دکتر احمدی دانش‌آشتیانی ادامه دهد و امروز دکتر فرهادی همان راه را ادامه خواهد داد.
هتل‌ها پر شده‌اند!
در شرایطی که دولت نه در حوزه اقتصاد، نه سیاست خارجی، نه فرهنگ و نه نحوه مواجهه با منتقدان داخلی عملکرد مثبتی از خود ارائه نداده است اما حسن روحانی ترجیح داد به پرشدن هتل‌ها توسط گردشگران و میهمانان خارجی افتخار کند. رئیس‌جمهور گفت: امروز جایگاه ایران در افکار عمومی دنیا و در میان سیاستمداران با چند سال پیش زمین تا آسمان متفاوت است، مردم سراسر جهان به فضای ایران و به امنیت ایران اعتماد کردند و شما می‌بینید که هتل‌های ما که در سال 91 همه خالی بود، 92 تا حدی رونق یافت در سال 93 هیچ هتل قابل ذکری در سراسر کشور بویژه در مناطق گردشگری خالی نیست و نه در زمستان بلکه تا تابستان سال آینده پر شده‌اند، صدها و هزاران شرکت امروز منتظر شرایط آینده هستند که وارد ایران شوند و کشور را از لحاظ سرمایه‌گذاری تامین کنند.
تازه به دوران رسیده؛ صفت جدید منتقدان
تازه به دوران رسیده، جدیدترین صفتی بود که رئیس‌جمهور روز گذشته به بخشی از منتقدان توافق هسته‌ای نسبت داد. روحانی پیش از این منتقدان توافق هسته‌ای را با عناوینی چون جیب‌بر، بی‌شناسنامه و تغذیه شده از منابع خاص به جهنم هدایت کرده بود. رئیس‌جمهور گفت: یک عده تازه به دوران رسیده که البته ما به آنها هم احترام می‌گذاریم، نمی‌خواهد اینقدر نسبت به آینده و ارزش‌های انقلاب و ارزش‌های اسلام دل‌نگران باشند. ما همه باید در ارزش‌ها اجماع نظر پیدا کرده و نظر مشترک پیدا کنیم. امروز دنیا باور دارد که مذاکرات ما یک مذاکرات جدی، منطقی و رو به جلو است. قبلا هم همینطور بوده ولی باور نمی‌کردند. امروز دنیا قبول دارد که جمهوری اسلامی ایران مسلح به سلاح منطق و عقلانیت است. امروز همه قبول دارند جمهوری اسلامی ایران ضدخشونت و افراطی‌گری است و اگر نبود چطور اعلام جمهوری اسلامی ایران برای جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اتفاق آرا و مخالفت فقط دو، سه کشور مثل آمریکا و اسرائیل به تصویب جهانی می‌رسد؟ رئیس‌جمهور ادامه داد: قولی که این دولت در همه زمینه‌ها به مردم داده،‌ به قولش پایبند است و هرجا منافع و مصالح و امنیت ملی ما و حقوق ملت ما در پیش باشد و بدانیم راهی که می‌رویم برای احقاق حقوق ملت و منافع ملی است، نه از انتقادی می‌ترسیم، نه از تخریبی و نه از فریاد و سرو صدایی باک داریم.
حضور فتنه‌گران، لغو سخنرانی منتقدان
اما خارج از محیط سخنرانی رئیس‌جمهور، در دیگر دانشگاه‌ها نیز فضا چندان مساعدتر از شرایط حاکم بر جلسه رئیس‌جمهور در روز دانشجو نبود. به گزارش «وطن امروز»، سخنرانی بسیاری از چهره‌های شاخص منتقد دولت در حالی روز گذشته در برخی دانشگاه‌های کشور لغو شد که در مقابل چندی از فعالان فتنه در دانشگاه‌ها سخنرانی کردند. همزمان با حضور فائزه هاشمی، سعید شریعتی و علی شکوری‌راد در دانشگاه‌های کشور، سخنرانی حسین شریعتمداری، حمید رسایی، میرتاج‌الدینی و محمود نبویان لغو شد.به گزارش تسنیم، مسؤولان دانشگاه امیرکبیر با حضور شریعتمداری، مسؤولان دانشگاه صنعتی قم با حضور رسایی و همچنین مسؤولان دانشگاه آزاد اراک با حضور سیدمحمود نبویان در جمع دانشجویان این دانشگاه‌ها مخالفت کردند. قرار بود میرتاج‌الدینی نیز به مناسبت 16 آذر در دانشگاه تبریز سخنرانی کند اما سخنرانی وی با نظر مسؤولان دانشگاه لغو شد. مخالفت با حضور چهره‌های اصولگرا در دانشگاه‌ها در حالی انجام شد که نام سعید شریعتی و علی شکوری‌راد از عناصر فعال فتنه 88 به‌عنوان سخنران در دانشگاه‌ها به چشم می‌خورد.

 

اعتراض نمایندگان مجلس به فضای بسته دولت
اما وجود فضای امنیتی بر دانشگاه علوم‌پزشکی ایران در زمان سخنرانی رئیس‌جمهور و حذف سخنرانی چهره‌های شاخص منتقد دولت در روز دانشجو در دیگر دانشگاه‌ها اعتراض نمایندگان مجلس را در پی داشت. حمید رسایی، نماینده مردم تهران در مجلس و از جمله چهره‌هایی که سخنرانی وی در روز دانشجو لغو شد روز گذشته در پایان صحن علنی مجلس در تذکر شفاهی با تبریک روز دانشجو اظهار داشت: متأسفانه روز یکشنبه روز دانشجو مانند سال گذشته به دلیل تنگ‌نظری‌ها بدون حضور تشکل‌های دانشجویی برگزار شد و فرصتی برای بیان نقطه‌نظرات آنها اختصاص داده نشد. وی افزود: آقای روحانی فقط خودش صحبت کرد و باز هم به مجلس حمله کرد، چند ماه قبل همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها همین اتفاق افتاد و آقای روحانی ابراز تأسف کرد که چرا برنامه‌ریزی جلسه به شکلی بوده که برای تشکل‌ها وقت نگذاشته‌اند. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ایشان در دانشگاه می‌گویند اقلیتی که خوشحال نیستند، بروند خوشحالی‌شان را جای دیگر جبران کنند؛ آقای روحانی! برو داخل صف نانوایی تا ببینی آن اقلیتی که خوشحال نیستند چه کسانی هستند و چرا خوشحال نیستند؟ حجت‌الاسلام سیدمهدی موسوی‌نژاد، نماینده مردم دشتستان در مجلس نیز با اشاره به لغو سخنرانی تعدادی از شخصیت‌های انقلابی در دانشگاه‌ها به فارس گفت: اینگونه اقدامات نوعی حرکت مستبدانه‌ بود که در مدیریت دانشگاه‌ها شکل گرفت و این رویکرد و جهت‌گیری دانشگاه‌ها در مسیر افرادی همچون میلی‌‌منفرد و امثال آن است. موسوی‌نژاد تصریح کرد: ما شاهد هستیم که فضای لازم برای سخنرانی در اختیار افرادی که افکار ضددینی خود را گسترش می‌دهند و علیه دین، انقلاب و نظام صحبت می‌کنند، باز است و در مقابل محدودیت‌هایی برای کسانی که در چارچوب نظام هستند و برای تعالی آن تلاش می‌کنند، وجود دارد و اجازه سخنرانی به آنها داده نمی‌شود و این در واقع خیانت به دانشجو و دانشگاه است.
 


Page Generated in 0/0038 sec