printlogo


کد خبر: 9020تاریخ: 1393/5/14 00:00
جیسون به ساز که می‌رقصید؟!

مجتبی  اصغری: این روزها در رسانه‌های آمریکایی اخبار پیرامون بازداشت جیسون رضاییان، خبرنگار 38ساله واشنگتن‌پست، همسرش یگانه صالحی و 2 تصویربردار زیاد دیده می‌شود اما به‌رغم حساسیت و واکنش نسبتا جدی وزارت خارجه آمریکا به موضوع، مقامات رسمی این کشور از اعلام عناوین مجرمانه و اتهامات این افراد خودداری کرده‌اند. همین امر بر حساسیت ماجرا افزوده است به نحوی که مروری کوتاه بر نهادها، اشخاص و سازمان‌هایی که پیگیر وضعیت جیسون رضاییان و سه بازداشتی دیگر در ایران هستند، نشان از پیچیدگی غیرمعمول این پرونده دارد. در ابتدای امر به‌رغم گذشت بیش از 2 هفته از بازداشت این 4 نفر در ایران هیچ صدایی از جانب آمریکایی‌ها بلند نشد! اما به تدریج لابی نئولیبرال‌های وابسته به کنگره آمریکا، اولین واکنش‌ها و فضاسازی‌های رسانه‌ای پیرامون موضوع را کلید زدند. مدیران نایاک از جمله شخص تریتا پارسی و رضا مرعشی که از عناصر بنیاد فراماسونری برادران راکفلر در آمریکا به شمار می‌روند در این مسیر پیشقدم بوده‌اند و اتفاقا رهبری کل فضاسازی‌های رسانه‌ای حول ماجرای جیسون را به صورت جدی برعهده گرفته‌اند. شاید مروری بر فعالیت‌های رضاییان در ایران کلید درک این واکنش‌ها باشد. جیسون پدری ایرانی و مادری آمریکایی دارد و از سال 2005 در ایران فعالیت می‌کند. جالب اینجاست که وی یک خبرنگار حرفه‌ای به حساب نمی‌آید، چرا که پیش از فوت پدر به عنوان مدیر خرید فرش‌فروشی‌اش در آمریکا به منطقه خلیج‌فارس سفر می‌کرد و احتمالا حق دلالی خوبی بابت صادرات فرش از ایران به آمریکا به جیب می‌زد اما کم‌کم به عنوان رابط رسمی مجموعه اطلاعاتی- امنیتی نایاک در ایران جاگیر شد. دلیل اصلی این مدعا را می‌توان در کوشش بی‌نظیر نفر دوم مجموعه نایاک، رضا مرعشی، در بزرگ‌ترین رسانه‌های متعلق به لابی نئولیبرال‌ها در آمریکا همچون CNN، هافینگتون پست، المانیتور و واشنگتن‌پست جست‌وجو کرد. رضا مرعشی، مدیر سابق شرکت آتیه بهار وابسته به لابی اقتصادی کارگزاران در ایران، دست‌کم 4 سال به صورت رسمی در دفتر ایران وزارت خارجه آمریکا اشتغال داشته و عضو انستیتوی مطالعات استراتژیک ملی آمریکا وابسته به وزارت دفاع این کشور است. وی از تحلیلگران مورد علاقه اسرائیل در برنامه هسته‌ای ایران نیز به شمار می‌رود تا حدی که در سال 2012 در کنفرانس بن‌بست هسته‌ای ایران بر سر میز مشترک با رؤسای سابق و فعلی موساد در تل‌آویو به ارائه راهکار به صهیونیست‌ها پرداخت. البته ارتباطات ویژه با افراطیون کنگره و مقامات عالیرتبه صهیونیست در نایاک امری معمول است، چرا که اصل به وجود آمدن این لابی آمریکایی- صهیونیستی به خرج راکفلرها با هدف آماده‌سازی زمینه‌های سیاسی- اقتصادی برای طرح مصالحه ایران و رژیم صهیونیستی به عنوان پیش‌شرط سازش با آمریکا بوده است.
البته در این بازی بزرگ حقیقتا جیسون رضاییان مهره قابل عرضی محسوب نمی‌شود، پس چرا رضا مرعشی که از افتخار پالوده‌خوری با تروریست‌های صهیونیست سال‌هاست بهره می‌برد، برای «دوست عزیز خود» تا این اندازه جدی لابی‌گری می‌کند و در عین حال جیسون رضاییان را «اولین قربانی گروه‌های افراطی و تندرو به سبب گسترش گفت‌وگوهای ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای معرفی می‌کند؟!» نکته همین‌جاست! جیسون رضاییان و تیم همراه وی براساس اسناد و شواهد موجود در فضای مجازی به علت مدیریت و کارگردانی کلیپ مساله‌دار «‌هپی» در ایران بازداشت شده‌اند. رضاییان اولین فردی بود که این کلیپ را حتی پیش از انتشار گسترده در ایران و تماشای مردم تهران به نمایش جهانی گذاشت. با توجه به اینکه دستگیری بازیگران کم‌سن و سال این نمایش ضعیف به علت انتشار تصاویر بی‌قانونی عمدی‌شان در کشور قطعی بود، کمپین حقوق بشری درباره «حق شادی ایرانیان» با ورژن مورد علاقه آمریکا به سرعت با دعوت رسمی خود رضاییان از سایر نان‌خورهای رسانه‌ای تشکیلات راکفلرها در جهان کلید خورد.
مروری بر ردپای رسانه‌ای رضاییان در توئیتر با دنبال کردن «هشتگ‌های هپی»، جست‌وجوکنندگان را به نام قریب به اتفاق اعضای لابی رسانه‌ای نئولیبرال‌ها در بی‌بی‌سی، CNN، هافینگتون پست، واشنگتن پست، المانیتور، نایاک و اصلان مدیا متعلق به رضا اصلان دیگر عضو نایاک می‌رساند.‌ آش به حدی شور شد که واشنگتن‌پست در مقاله‌ای به قلم رضاییان با موضوع حمایت از نوجوانان ایرانی مورد سوءاستفاده واقع شده توسط خبرنگارش در کلیپ هپی، پیام توئیتری تریتا پارسی با مضمون مقایسه «حق شادی ایرانیان به سبک احمق‌های خیابانی آمریکایی با حق مسلم غنی‌سازی هسته‌ای» را به عنوان شاهدی بر مدعای باطل خود منتشر کرد! پس از انتشار این پیام، در صفحه منتسب به حسن روحانی نیز پیامی مشابه با موضوع «شادی حق مسلم ایرانیان» منتشر شد که متاسفانه این حرکت برای هزارمین بار از واقعیت کم‌سوادی برخی مشاوران رسانه‌ای پرده برداشت. سوال بعدی این است که براساس صحت اطلاعات ارائه شده، انگیزه نمایندگان کنگره آمریکا و لابی نئولیبرال‌ها از به راه انداختن یک کمپین حقوق بشری جهانی به نفع کلیپ غیرسیاسی، زرد و ضدفرهنگی «هپی» که احتمالا بازیگرانش مستقیم از یک پارتی شبانه به بهانه دریافت چند تراول پنجاه هزار تومانی، با مدیریت جیسون رضاییان مقابل دوربین حرفه‌ای واشنگتن پست رفته‌اند، چه بوده است؟ از سال 2005 تاکنون تریتا پارسی به عنوان بلندگوی لابی مذکور با پسوند «ایرانی- آمریکایی- سوئدی» تلاش می‌کند الزامات پیگیری همزمان پرونده حقوق بشری غرب علیه ایران در ذیل تلاش برای هدم برنامه هسته‌ای کشورمان را همه‌گیر سازد. در این میان به علت مقاومت قابل تقدیر مذاکره‌کنندگان ایرانی در این دوره و دولت‌های قبلی چنین بحثی به کل مجال مطرح شدن در گفت‌وگوهای 1+5 و ایران را نیافته اما در صورتی که فضاسازی‌های رسانه‌ای با اجرای سناریوهای آمریکایی به کارگردانی این لابی به صورت مکرر روی پرده رود، شانس برانگیختن حساسیت دولتمردان آمریکایی- غربی و ایجاد همگرایی میان سایر گروه‌های موثر در کنگره آمریکا درباره پرونده حقوق بشری ایران، افزایش خواهد یافت. به این ترتیب تلاش برای «حمایت از موج شادی آمریکایی در ایران» یا «کمپین برای آزادی‌های یواشکی زنان» یا لابی برای «آزادی خبرنگاران دربند در ایران(!)» را می‌توان در همین پازل خبری– سیاسی تحلیل کرد.
درهم شکستن این نقشه ضد فرهنگی آمریکایی با اهداف سیاسی معلوم با توجه به آشکار شدن سریع زوایای آن به مدد هوشیاری مسؤولان و دستگیری بموقع جیسون رضاییان و تیم وی چندان دشوار نمی‌نماید. افشای زوایای حرکت ضدامنیتی این تیم و اخراج وی در سریع‌ترین زمان ممکن از کشور به منظور پایان دادن به شوی تبلیغاتی به راه افتاده با هدف مظلوم‌نمایی پیرامون «خبرنگارنمایی» که آشکارا ضدقوانین یک کشور مقتدر با سوءاستفاده از تعدادی نوجوان بومی قدم برمی‌دارد، می‌تواند حرکتی شایسته توأم با پشتیبانی حرفه‌ای تیم وزارت امور خارجه کشورمان باشد. درگیر نشدن در چنین پرونده‌های سخیفی خود بهترین مسیر غلبه بر دشمن است. پس لطفا جیسون رضاییان را با سر و صدا و اعتراض رسمی جهانی دیپورت کنید!


Page Generated in 0/0047 sec