شناسایی ۴۲۱ بیمار جدید
فوتی‌های کرونا ‌رقمی شد
موج هفتم کرونا در کشور این روزها نفس بریده است طوری که آمار جان‌باختگان این بیماری هم‌اکنون تک‌رقمی و به صفر نزدیک شده است؛ کاهش آماری که در میزان مبتلایان و بستری‌شدگان کرونا نیز ملموس است. با این حال کارشناسان بهداشت تاکید دارند مقابله با این بیماری باید همچنان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه داشته باشد. روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت دیروز اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته ۴۲۱ بیمار «کووید-۱۹» در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 3 نفر نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند. بر این اساس از ظهر روز پنجشنبه تا ظهر روز جمعه اول مهرماه، ۴۲۱ بیمار جدید مبتلا به «کووید-۱۹» در کشور شناسایی شدند که ۹۶ نفر از آنها بستری شدند. به این ترتیب مجموع بیماران «کووید-۱۹» در کشور به ۷ میلیون و ۵۴۶ هزار و ۲۷۶ نفر رسید. متاسفانه در این مدت، ۳ بیمار مبتلا به «کووید-۱۹» نیز جان خود را از دست دادند تا مجموع جان‌‌باختگان این بیماری در کشور به ۱۴۴ هزار و ۳۶۷ نفر برسد. خوشبختانه تاکنون ۷ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۲۰۶ نفر از بیماران کرونایی هم بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۲۱۴ نفر از بیماران مبتلا به «کووید-۱۹» نیز در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. همچنین تاکنون ۶۵ میلیون و ۷۴ هزار و ۷۸۸ نفر دوز اول، ۵۸ میلیون و ۴۷۲ هزار و ۴۹۷ نفر دوز دوم و ۳۱ میلیون و ۱۸۱ هزار و ۸۲۲ نفر دوز سوم و بالاتر واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. به این ترتیب مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۵۴ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۱۰۷ دوز رسید. علاوه بر این در شبانه‌روز یادشده ۴ هزار و ۶۴۳ دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. همچنین در حال حاضر هیچ شهرستانی در وضعیت قرمز قرار ندارد اما ۲۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۵۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۱ شهرستان در وضعیت آبی بیماری کرونا قرار دارند. 
 
* دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال نیاز به تزریق دوز سوم ندارند
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: دانش‌آموزان نیاز به تزریق دوز سوم واکسن کرونا ندارند. شهنام عرشی افزود: ۸۴ درصد دانش‌آموزان رده سنی ۱۲ تا ۱۸ سال، دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و این میزان برای دوز اول، ۹۵ درصد است. 
وی درباره تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای دانش‌آموزان گفت: دانش‌آموزان نیاز به تزریق دوز سوم واکسن کرونا ندارند و فقط آن دسته از دانش‌آموزانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، باید برای حفظ سلامت خود نسبت به تزریق دوز سوم اقدام کنند. عرشی همچنین وضعیت واکسیناسیون دانش‌آموزان رده سنی زیر ۱۲ سال را رضایت‌بخش ندانست و افزود: حدود ۲۶ درصد دانش‌آموزان رده سنی ۵ تا ۱۲ سال نسبت به تزریق دوز اول واکسن کرونا اقدام کرده‌اند. وی گفت: ۱۴ درصد دانش‌آموزان رده سنی ۵ تا ۱۲ سال  نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند.