امیرعبداللهیان: در جدیت دولت بایدن برای بازگشت به برجام تردید داریم
ملاک: لغو همه تحریم‌ها
گروه سیاسی: حسین امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات وین به منظور احیای برجام اظهار داشت: آنها [غربی‌ها] دوست دارند بگویند بزودی یعنی چند ساعت و چند هفته اما بزودی یعنی به محض اینکه بررسی‌های ما کامل شود، این اقدام را انجام خواهیم داد. به گزارش «وطن‌امروز»، رئیس دستگاه دیپلماسی در گفت‌و‌گو با صدا و سیما خاطرنشان کرد: به طرف‌های اروپایی می‌گویم فراموش نکنید برخی از شما درباره SPV و اینستکس گفتید ظرف چند ماه آینده و بزودی این اتفاق رخ می‌دهد. تفاوت بزودی ایرانی با بزودی غربی خیلی زیاد است. بزودی از نظر ما یعنی در نخستین فرصتی که بررسی‌‌های‌مان تکمیل شود. وزیر امور خارجه افزود: ما اراده بازگشت به مذاکره را داریم اما مذاکره‌ای جدی و تامین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران. 
 
* واکنش آمریکا: خیلی زود یعنی کی؟!
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان درباره زمان از سرگیری مذاکرات وین خواستار توضیح ایران درباره زمان شروع مجدد این رایزنی‌ها شد. 
«ند پرایس» در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره اظهارات حسین امیرعبداللهیان مبنی بر اینکه مذاکرات وین بزودی از سرگرفته می‌شود، گفت: البته ما هم اظهارات امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران را که گفته است این کشور به میز مذاکرات بازمی‌گردد، شنیده‌ایم. لازم است از آنها پرسیده شود منظور از عبارت «زود» یا «خیلی زود» چیست. 
بنا به گزارش وب‌‌سایت وزارت خارجه آمریکا، پرایس افزود: این چیزی است که در هفته گذشته بارها شنیده‌ایم اما هنوز به طور دقیق متوجه نشده‌ایم معنی آن چیست. 
وی در ادامه مدعی شد: ما به نوبه خود آماده بازگشت به وین و به نتیجه رساندن مذاکرات‌مان هستیم؛ مذاکراتی که باید به سرعت پیش از بسته شدن پنجره فرصت بازگشت به برجام به نتیجه برسد. 
وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم مذاکرات وین از سر گرفته شود و اگر ما تمام تلاش خود را برای به نتیجه رساندن مذاکرات در اسرع وقت انجام دهیم، باید مدنظر داشته باشیم نقطه شروع باید بازگشت متقابل به پایبندی به برجام باشد. 
امیرعبداللهیان جمعه‌شب با حضور در جمع گروهی از محققان، دانشگاهیان و نمایندگان ارشد اندیشکده‌های آمریکا بر عزم دولت جدید ایران برای اتخاذ یک سیاست خارجی مبتنی بر اولویت‌بخشی به همسایگان و کشورهای آسیایی تأکید کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد هر چند دولت جدید به توسعه روابط با همسایگان و کشورهای آسیایی اولویت داده است اما در عین حال توازن را در سیاست خارجی خود حفظ خواهد کرد. 
 
* پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود
رئیس دستگاه سیاست خارجی همچنین در نشستی با روزنامه‌نگاران و خبرنگاران ارشد رسانه‌های آمریکایی و سازمان ملل اظهار داشت: ملاک ما مشاهده رفتار عملی سیاستمداران و دولتمردان آمریکایی است. ما بر اساس رفتار عملی آقای بایدن تصمیم خواهیم گرفت. وزیر امور خارجه تاکید کرد: این‌ پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود. امیرعبداللهیان به دریافت پیام‌های رسانه‌ای و دیپلماتیک متعارض از کاخ سفید اشاره کرد و اظهار داشت: دولت جدید ایران دولتی عمل‌گراست. برای ما بیش از حرف و کلمات، میزان عمل دولتمردان آمریکایی به تعهدات‌شان اهمیت دارد. این قابل قبول نیست که بایدن از یک‌ سو از مذاکره، توافق و حتی درخواست برای مذاکره دوجانبه با ایران صحبت کند اما از سوی دیگر سیاست‌های غلط رئیس‌جمهور قبلی آمریکا یعنی ترامپ را ادامه دهد. وزیر امور خارجه با اشاره به عدم امکان استفاده ایران از پول‌ها و دارایی‌های خود در بانک‌های ژاپن، کره‌جنوبی و برخی کشورها برای خرید داروهای مورد نیاز و واکسن، از تحریم‌های آمریکا به عنوان جنایت و تروریسم نام برد. وزیر امور خارجه اظهار داشت: در حال بررسی پرونده مذاکراتی وین هستیم و بزودی مذاکرات وین از سر گرفته خواهد شد. رئیس دستگاه دیپلماسی اما تاکید کرد: مذاکره‌ای را سازنده می‌دانیم که دارای نتایج ملموس و عملی باشد. امیرعبداللهیان اظهار داشت: انتظار ما این است که دولتمردان آمریکا واقع‌بینانه به وین بیایند و به جای حرف‌های زیبا، اقدامات عملی، مثبت، سازنده و قابل اندازه‌گیری داشته باشند و تردید نکنند اگر بخواهند به ادبیات و رفتار غیرسازنده گذشته ادامه دهند، جمهوری اسلامی ایران دست بسته نخواهد ماند. 
 
* در جدیت دولت بایدن تردید داریم
وزیر امور خارجه در ادامه رایزنی‌های خود در نیویورک در دیدار همتای فرانسوی خود «ژان ایو لودریان» با ابراز تأسف از عدم اقدام جدی و عملی آمریکا و ۳ کشور اروپایی در عمل به تعهدات خود، گفت: در بازگشت به مذاکرات، نتایج عملی و ملموس برای مردم ایران، از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است. وی با یادآوری اینکه دولت کنونی آمریکا هیچ قدم جدی و عملی‌ برای بازگشت به تعهدات خود برنداشته و برعکس، تحریم‌های تازه‌ای نیز علیه ایران اعمال کرده، گفت: ایران در جدیت دولت بایدن در بازگشت به برجام تردید دارد. 
***
    آمریکا: از ایران درباره پایبندی کامل به توافق هسته‌ای ضمانت ‌می‌خواهیم  
«جویی هود» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورنزدیک در مصاحبه با العربیه گفت: «با کشورهای شورای همکاری درباره چالش‌هایی که با ایران داریم گفت‌وگو کرده‌ایم. ما در حال حاضر از ایران می‌خواهیم ضمانت‌هایی درباره پایبندی کامل به توافق هسته‌ای بدهد و هم‌اکنون بر گزینه دیپلماسی برای تعامل با تهران تمرکز کرده‌ایم». معاون وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «با وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری درباره چالش‌های ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده‌اش صحبت کردیم». هود در ادامه این مصاحبه گفت: «به محض اینکه ایرانی‌ها آمادگی خود را اعلام کنند، آماده بازگشت به مذاکرات در وین هستیم و همان‌طور که بلینکن شفاف کرده، این آمادگی تا ابد نخواهد بود و به همین دلیل از ایرانی‌ها می‌خواهیم سریع‌تر اقدام کنند». وی اضافه کرد: «نیازمند برطرف کردن نگرانی‌های‌مان و بسیاری از کشورهای منطقه و جهان درباره فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران هستیم».