اخبار
بیش از نیمی از فوتی‌های روزانه کرونا مربوط به تهران است
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: بیش از نیمی از فوتی‌های روزانه کرونا مربوط به تهران است. رضا کرمی‌محمدی در نشست دوره‌ای شورای هماهنگی دبیران ستادهای مدیریت بحران مناطق شهر تهران که به صورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: همه باید کرونا را جدی بگیریم، چرا که جدی تلقی نکردن این بیماری، بزودی سبب تبدیل شدن آن به یک فاجعه خواهد شد. وی با بیان اینکه نسبت تعداد فوتی‌ها به مبتلایان در کشور ما در مقایسه با سایر نقاط جهان بیشتر است، گفت: در حال حاضر بیش از نیمی از تعداد فوتی‌های روزانه کرونا در کشور مربوط به تهران است. وی ادامه داد: متاسفانه طی نزدیک به ۸ ماه ۳۳ هزار نفر از هموطنان‌مان را به دلیل ابتلا به کرونا از دست دادیم در حالی که در جریان جنگ تحمیلی سالانه حدود ۳۰ هزار نفر از رزمندگان و هموطنان ما به شهادت می‌رسیدند. رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه لازم است ستادهای مقابله با کرونا در مناطق فعال‌تر باشند، گفت: ستادها ملزم به رعایت و اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا و نیز شهرداری تهران هستند. 
***
ورود مجلس برای حل معضل آلودگی هوا در روزهای کرونایی
رئیس فراکسیون محیط ‌زیست مجلس شورای اسلامی از ارسال نامه‌ رسمی برای وزرای نفت و صنعت به منظور تشدید نظارت بر فعالیت صنایع آلاینده در روزهای آینده خبر داد. سمیه رفیعی در گفت‌وگو با مهر به شرایط ویژه کشور با توجه به شیوع ویروس کرونا و همزمانی آن با آلودگی هوای کلانشهرها اشاره کرد و گفت: کارشناسان فراکسیون محیط ‌زیست بیش از ۲ هفته است که به صورت تخصصی با کمک منابع خارجی و گردآوری نظر کارشناسان داخلی درباره نحوه مدیریت منابع آلاینده هوا در کلانشهرها مطالعه می‌کنند. وی با بیان اینکه با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و نارسایی‌های موجود حمل‌و‌نقل عمومی نمی‌توانیم به مردم بگوییم با خودروی تک‌سرنشین بیرون نیایند، ادامه داد: به همین دلیل باید تمرکز خود را بر کاهش فعالیت منابع ثابت آلاینده بگذاریم. وی با اشاره به اینکه بسیاری از صنایع در پایتخت و دیگر کلانشهرها بویژه اصفهان و اراک بر کاهش کیفیت هوا و انتشار ذرات معلق تأثیر دارند، گفت: می‌توان فعالیت این صنایع را کنترل کرد و بر استفاده از سوخت آنها نظارت جدی‌تری داشت تا به هیچ عنوان مازوت نسوزانند. 
***
مرگ بیش از 1100 نفر بر اثر مسمومیت‌ها در نیمه نخست امسال
در ۶ ماه نخست سال جاری یکهزار و 112 نفر بر اثر مسمومیت‌های مختلف جان خود را از دست دادند. این رقم شامل مسمومیت با گاز منوکسید‌کربن و مسمومیت با داروها و سموم است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 7/2 درصد افزایش یافته است. به گزارش فارس، بر اساس اعلام پزشکی قانونی، در این مدت از کل تلفات مسمومیت 702 نفر مرد و 410 نفر زن بودند، این در حالی است که تعداد مردان فوت‌شده بر اثر مسمومیت در ۶ ماه نخست سال گذشته 700 و تعداد زنان 383 نفر بوده است. همچنین تعداد تلفات مسمومیت با گاز منوکسید‌کربن در این مدت نسبت به زمان مشابه سال قبل 4/14 درصد افزایش یافته است. این گزارش می‌افزاید: در نیمه نخست سال جاری بر اساس آمارهای موجود از کل موارد مسمومیت، 555 مورد نیز مربوط به مسمومیت با سموم است که بیشترین تعداد تلفات در حوزه مسمومیت‌ها را دربر می‌گیرد.
***
مرگبارترین بزرگراه‌های پایتخت
رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ بزرگراه‌های آزادگان، امام علی(ع) و فتح را مرگبارترین بزرگراه‌های پایتخت در حوزه ترافیک اعلام کرد. سرهنگ احسان مؤمنی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت تصادفات رانندگی در نیمه نخست امسال گفت: در این مدت تصادفات فوتی در سطح معابر شهر تهران ۸ درصد، تصادفات جرحی ۲۶ درصد و تصادفات خسارتی ۲۰ درصد کاهش داشت. وی همچنین درباره اینکه بیشترین تصادفات فوتی در کدام بزرگراه‌های پایتخت رخ داده نیز گفت: در نیمه نخست امسال بیشترین تصادف فوتی در بزرگراه آزادگان رخ داده به طوری که ۱۶ درصد از کل جا‌ن‌باختگان حوادث ترافیکی مربوط به این بزرگراه بوده‌اند. پس از آن نیز بزرگراه‌های امام علی(ع) و فتح با سهم ۷ و ۶ درصدی از کل جان‌باختگان در رتبه‌های بعدی قرار دارند و در مجموع می‌توان گفت حدود ۳۰ درصد از قربانیان تصادفات رانندگی پایتخت مربوط به این ۳ بزرگراه است. مومنی یکی از دلایل تصادفات مرگبار در بزرگراه‌ها را بی‌توجهی عابران پیاده به مقررات برشمرد. 
***
کشف ۲۲ تن روغن خوراکی احتکار‌شده در تهران
رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از کشف ۲۲ تن روغن خوراکی احتکار‌شده در تهران خبر داد. به گزارش تسنیم، سرهنگ علی ولی‌پور‌گودرزی در نشست خبری افزود: هفته گذشته ۵ نفر از افرادی که اقدام به معاملات فردایی (خرید طلا و... غیرفیزیکی) می‌کردند، بازداشت شدند، همچنین روز گذشته 20 نفر از مرتبطان با این متهمان که پول زیادی کسب کرده بودند، دستگیر شدند. وی در ادامه خاطرنشان کرد: در یکی دو روز گذشته هم انباری در جنوب تهران که 200 تن تنباکوی قاچاق را دپو کرده بود کشف شد که ارزش اموال مکشوفه 140 میلیارد تومان است. رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ همچنین بیان کرد: در هفته گذشته چند انبار مربوط به کالاهای اساسی را که احتکار شده بود شناسایی و پلمب کردیم، همچنین موفق شدیم یک انبار حاوی 22 تن روغن خوراکی احتکار‌شده را کشف کنیم. وی در پایان گفت: همچنین بیش از 120 نفر از دلالان ارزی را شناسایی و بازداشت کردیم. معاملات ارز باید در صرافی‌های مجاز انجام شود و هر معامله به غیر از صرافی غیرمجاز است.