printlogo


کد خبر: 949تاریخ: 1392/12/7 00:00
گزارش«وطن امروز» از حاشیه‌های این روزهای برخی تورهای گردشگری
قلاب تورهای غیرمجاز برای صید گردشگر

علی البرزی:  این روزها در آستانه تعطیلات عید نوروز بازار کاسبی برخی آژانس‌های مسافرتی و تورهای گردشگری غیرمجاز که از قضا در سایه نبود نظارت برای جذب مشتری به‌دنبال صید گردشگر هستند، حسابی داغ شده است. جالب اینجاست که این تورهای غیرمجاز نقطه هدف خود را محیط‌هایی انتخاب کرده‌اند که بیشتر جوانان در آن حضور دارند و در حقیقت از  بین جوانان به دنبال کسب درآمد به شگردهای گوناگون هستند. این در حالی است که به تازگی تورهای مسافرتی غیرمجاز برای جذب مشتری به ارسال انبوه پیامک برای قشر گسترده‌ای از جامعه متوسل شده‌اند. این پیامک‌ها با شگردهای خاصی و با نگارش متن‌های جذب‌کننده به دنبال مجذوب کردن مردم و در نتیجه صید مسافر است. به باور بسیاری از کارشناسان، تورهای گردشگری غیرمجاز هر بار برای جذب مشتری با یک روش خاص وارد میدان می‌شوند، این بار هم  قلاب پیامکی خود را برای صید گردشگر برپا کرده‌اند.
 بازارگرمی آژانس‌ها در محیط دانشگاه
علاوه بر این برخی آژانس‌های مسافرتی در این روش با اعلام فراخوان برگزاری تورهای گروهی ارزانقیمت از جوانان مشتاق دعوت می‌کنند با ثبت‌نام در این تورها به یک گردش علمی– تفریحی یا فرهنگی بروند. جالب اینجاست که در تبلیغات این آژانس‌ها از جملات و واژه‌هایی مانند تورهای ویژه جوانان، تورهای گردشگری دانشجویی و مواردی از این نمونه استفاده می‌شود.
هشدار درباره پیامک‌های مسافرتی
«مردم مجذوب پیامک‌ آژانس‌های مسافرتی غیرمجاز نشوند و برای اطمینان از مجازبودن آنها با اداره کل نظارت استان‌ها تماس بگیرند». این بخشی از اظهارات عبدالناصر میرچی، مدیرکل نظارت و ارزشیابی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که در واکنش به برخی تبلیغات پیامکی تورهای گردشگری اعلام شد. مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری  با بیان این مطلب به تسنیم گفته است: «این روزها مؤسسات غیرمجازی وجود دارند که متأسفانه به شکل قارچ‌گونه هم رشد کرده‌اند و بهترین زمان سوءاستفاده این مؤسسات غیرقانونی همین ایام و در آستانه سفرهای ویژه نوروز است».
 ششدانگ حواستان جمع باشد
به گفته وی، مردم باید به محض اطلاع از
نام و نشان و فعالیت یک مؤسسه غیرمجاز و غیرقانونی که به ارائه تور با قیمت‌های غیرواقعی مبادرت می‌کند و به چیزی که در حوزه اختیارش نیست وارد شده، موضوع  را هم به بخش اماکن نیروی انتظامی و هم به دایره پیشگیری از جرائم سایبری ناجا منعکس کنند که جلوی فعالیت این مؤسسات غیرمجاز گرفته شود.
 مشخصه تورهای غیرمجاز
اما با وجود هشدار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره فعالیت تورهای گردشگری غیرمجاز، این پرسش به وجود می‌آید که به‌راستی اگر شخصی با خانواده خود قصد رفتن به سفر داشت، چگونه می‌تواند از ماهیت و مجاز بودن یک تور یا آژانس مسافرتی اطلاع پیدا کند. این پرسشی است که ذهن بسیاری از مردم را در آستانه عید نوروز به خود مشغول کرده است.
میرچی در پاسخ به این پرسش برای اطلاع افکار عمومی جامعه گفته است: «اسامی آژانس‌های مجاز چه در تهران و چه در سایر استان‌ها اعلام شده، لذا در این زمینه به خانواده‌ها هشدار می‌دهیم به عنوان سرپرست خانواده‌ای که می‌خواهند برنامه تور خانوادگی را طراحی کنند بلافاصله با یک پیامک مجذوب نشوند».
 شماره‌ای برای شناسایی مجازها
بنابر اظهارات مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، آژانس‌های مسافرتی مجاز تابلو و شماره ثبت دارند اما حتی در مواردی مردم به آژانسی شک دارند که مجاز است یا خیر، می‌توانند با اداره کل ما در استان‌ها و حتی اداره کل نظارت
 66582231-021 تماس بگیرند تا مطمئن شوند آژانسی که می‌خواهند خدمتی از آن بگیرند قانونی است یا خیر.
قوانین دست و پا شکسته تورهای مسافرتی
اما درباره فعالیت تورهای مسافرتی غیرمجاز اسماعیل بهرامی، استاد دانشگاه و جامعه‌شناس به «وطن امروز» می‌گوید: ‌یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن این موضوع و سوءاستفاده تورهای مسافرتی غیرمجاز قوانین دست و پا شکسته تورهای مسافرتی و اعزام به خارج از کشور است. بهرامی می‌افزاید: وجود این قوانین دست و پا شکسته باعث شده تورهای مسافرتی غیرمجاز و آژانس‌های سفری برای کسب درآمد هر بار به شگردهای گوناگونی متوسل شوند. این استاد دانشگاه می‌گوید: برای کاهش آسیب‌های ناشی از تورهای مسافرتی غیرمجاز سه موضوع را باید مدنظر داشت: «نظارت، بازرسی و اطلاع‌رسانی». بهرامی می‌افزاید: در وهله اول نظارت به فعالیت آژانس‌های مسافرتی و چگونگی اخذ مجوز این آژانس‌ها ضروری است، در مرحله دوم بازرسی‌های مداوم از تورهای گروهی که این آژانس‌ها برگزار می‌کنند و در مرحله سوم اطلاع‌رسانی دقیق به جامعه و آگاه‌سازی افکار عمومی نسبت به خطرات تورهای گروهی ضروری و غیرقابل اجتناب است».
 منتظر پیگیری‌های «وطن امروز» باشید
گفتنی است، گروه اجتماعی روزنامه «وطن‌امروز» در ادامه پیگیری‌های خود در روزهای آینده سلسله گزارش‌هایی را منتشر می‌کند که در این گزارش‌ها ابعاد تازه‌ای از پشت‌پرده تورهای مسافرتی غیرمجاز مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.


Page Generated in 0/0038 sec