printlogo


کد خبر: 8431تاریخ: 1393/4/31 00:00
15روز مقاومت غزه؛ 547 شهید و 3300 مجروح
حمله وحشیانه اسرائیل به یک بیمارستان

گروه بین‌الملل: نوار غزه در آتش می‌سوزد و هیچ دورنمایی برای حل بحران ظاهر نشده است. وزارت بهداشت فلسطین در غزه بامداد دوشنبه اعلام کرد شمار قربانیان حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه که 15 روز پیش آغاز شد به 547 شهید و 3300 مجروح رسیده است. در حمله دیروز صهیونیست‌ها به غزه بیش از 60 نفر به شهادت رسیده‌اند. گفته می‌شود بیمارستان‌ها امکان پذیرش زخمیان جدید را ندارند. با این وجود، به نظر می‌رسد تهاجم زمینی تا این لحظه نتوانسته به اهداف خود مبنی بر به زانو درآوردن مقاومت فلسطینی، توقف شلیک موشک‌ها و تخریب تونل‌ها دست یابد؛ ارتش اسرائیل از شلیک بیش از 90 موشک به سرزمین‌های اشغالی خبر داد، این درحالی است که افسران ارشد به نبردهای شدید با گروه‌های مقاومت اعتراف کردند. ناظران معتقدند احتمالا رژیم صهیونیستی برای آتش‌بس یا تشدید حملات آماده می‌شود.
حمله به بیمارستان شهدای الاقصی
دیروز بعدازظهر رژیم صهیونیستی در جنایتی آشکار علیه بشریت با حملات همه‌جانبه هوایی و زمینی بیمارستان شهدای الاقصی واقع در مرکز دیرالبلح در نوار غزه را زیر آتش  گرفت. به گزارش تسنیم به نقل از شبکه خبری الاقصی، در این حمله هوایی و توپخانه‌ای، ساختمان اداری و بخش درمانی بیمارستان هدف قرار گرفته که در نتیجه آن  براساس آمار اولیه تا عصر دوشنبه 5 فلسطینی شهید و 40 نفر دیگر زخمی شده‌اند. مدیر بیمارستان شهدای الاقصی همچنین اعلام کرد ساختمان اداری، بخش جراحی، داخلی و مرکز فوریت‌های پزشکی هدف قرار گرفته است. همچنین اتاق عمل و مرکز تولید اکسیژن این بیمارستان از کار افتاده است.وزارت بهداشت فلسطین نیز دیروز اعلام کرد اشغالگران یک خودروی امدادی را که در حال انتقال مجروحان به بیمارستان الشفا بود، هدف قرار دادند.
حزب‌الله آماده همکاری با مقاومت در غزه
دبیرکل حزب الله لبنان، یکشنبه‌شب تماس تلفنی با رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس و همچنین دبیرکل جنبش جهاد اسلامی برقرار کرده و از پایداری و استقامت حامیان مقاومت و نوآوری‌های آنها در عرصه میدانی و صبر بسیار مردم مظلوم غزه که از گزینه‌ها و شروط مقاومت حمایت می‌کنند، قدردانی کرد. سیدحسن نصرالله در گفت‌وگو با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس تاکید کرد حزب‌الله و مقاومت لبنان در ظاهر و باطن و در اراده و در امید و سرنوشت در کنار انتفاضه و مقاومت مردم فلسطین می‌ایستد و همچنین از موضع و شروط مقاومت فلسطین برای پایان دادن به این درگیری‌ها حمایت می‌کند. خالد مشعل نیز در این تماس تلفنی اعلام کرد نسبت به توانایی مقاومت برای پایداری و دستیابی به پیروزی دومی در ژوئیه اطمینان کامل و مطلق دارد. در همین حال دبیرکل حزب‌الله تماسی تلفنی با رمضان عبدالله شلح، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی برقرار کرد و در این تماس درباره اوضاع میدانی و تحولات سیاسی و تحرکات دیپلماتیک کند و شکست‌خورده اسرائیل و در مقابل پایبندی و وحدت تمام گروه‌های مقاومت در این مقابله سرنوشت‌ساز بحث و گفت‌وگو کرد. سید حسن‌نصرالله در این تماس تاکید کرد حزب‌الله و مقاومت اسلامی در لبنان در کنار مقاومت در غزه می‌ایستد و با آن اعلام همبستگی کرده و آن را تایید می‌کند و آماده است با اعضای مقاومت در غزه همکاری‌های لازم را به عمل آورد تا به اهدافشان جامه عمل پوشانده و طرح‌های دشمن را خنثی کنند.
اعتصاب سراسری در فلسطین
پیش‌بینی‌ شده امروز همزمان با مناطق اشغالی سال 1948 در کرانه باختری بویژه در نقاط تماس میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها در اعتراض به جنایت هولناک صهیونیست‌ها در الشجاعیه تظاهرات‌های متعددی صورت گیرد. به دنبال اعلام اعتصاب عمومی در سراسر فلسطین و احتمال درگیری‌ها میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها، رژیم صهیونیستی در تمام مناطق صهیونیست‌نشین اعلام آماده‌باش کامل کرد. برپایه این گزارش، پیش‌بینی می‌شود در تمام روستاها و شهرهای کرانه باختری مردم خشمگین و عزادار فلسطینی دست به تظاهرات بزنند.
۲ نظامی آمریکایی در بین کشته‌های اسرائیل
 فرمانده تیپ گولانی رژیم صهیونیستی که در جریان درگیری‌های سنگین غزه بشدت مجروح شده بود، سرانجام از پای در آمد. سرهنگ غسان علیان  (41 ساله) در اکتبر گذشته به عنوان فرمانده تیپ گولانی تعیین شده بود. گردان‌های قسام تأکید کرد یک افسر ارشد رژیم صهیونیستی و شماری از فرماندهان نظامی این رژیم در یکی از مناطق غزه در کمین نیروهای قسام گرفتار شدند و به هلاکت رسیدند. قسام تأکید کرد، فرمانده تیپ گولانی و معاون فرمانده گردان شناسایی این تیپ از کسانی بودند که در کمینی در شرق منطقه التفاح در شرق غزه به هلاکت رسیدند. در این عملیات، همچنین دو تبعه آمریکایی که از اعضای ارتش اسرائیل بودند، کشته شدند. وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در این‌باره اعلام کرد: «ما خبر کشته شدن 2 شهروند آمریکایی به نام‌های ماکس استینبرگ و شین کارملی را در غزه تایید می‌کنیم اما در حال حاضر برای رعایت حال خانواده و بستگان این دو نفر چیز دیگری نمی‌توانیم در این‌باره بگوییم». به گفته مسؤولان ارتش اسرائیل، 13 سرباز این واحد زبده ارتش روز یکشنبه در نوار غزه کشته شدند، به این ترتیب شمار نظامیان اسرائیلی که از ابتدای تهاجم ارتش اسرائیل به نوار غزه کشته شده‌اند، به 18 نفر رسید. از سال 2006 تاکنون این میزان تلفات برای ارتش اسرائیل بی‌سابقه بوده است. روزنامه  یدیعوت آحارونوت اعلام کرد یک موشک به نزدیکی زیپی لیونی، وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی اصابت کرده است. این رسانه اسرائیلی توضیح داده است که این اتفاق هنگام بازدید لیونی از شهرک‌های نقب غربی رخ داده است. شبکه الاقصی نیز دیروز با انتشار تصاویری نشان داد چگونه تک‌تیراندازان گردان‌های القسام موفق شده‌اند یک نظامی اسرائیلی را در شمال بیت حانون مورد هدف قرار دهند. رسانه‌های رژیم صهیونیستی، روز گذشته همچنین از اصابت چندین موشک مقاومت به مناطق ساحل عسقلان، کریات گات، یواف و لکیش خبر دادند. کانال دهم تلویزیون اسرائیل اذعان کرد شمار نظامیان زخمی اسرائیلی در بیمارستان سوروکا از 100 نفر فراتر رفت و همچنان 5 نظامی این رژیم در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند. این درحالی است که مقاومت فلسطینی همچنان به عملیات‌های کیفی خود علیه ارتش رژیم صهیونیستی در پشت خطوط دشمن ادامه می‌دهد و با نظامیان صهیونیستی در مرزهای غزه درگیر است.
گاف کری درباره جنایات صهیونیست‌ها
وزیر خارجه آمریکا پیش از مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز در حالی که میکروفنش روشن بود و وی اطلاع نداشت، با ناامیدی درباره درگیری‌های غزه سخن گفت و از عملیات‌های اسرائیل انتقاد کرد. جان کری با ناامیدی پشت تلفن به یکی از مشاوران خود گفت: «این یک عملیات جهنمی است که به افتضاح تبدیل شده است.» کری در ادامه گفت‌وگوی خود با مشاور ارشدش افزود: «ما باید به این قضیه پایان دهیم. ممنونم جان. گمان می‌کنم امشب باید به آنجا برویم. این احمقانه است که بخواهیم کنار بایستیم و کاری انجام ندهیم.» کری پس از پایان مکالمه تلفنی‌اش از سوی خبرنگار فاکس‌نیوز مورد سوال قرار گرفت و این خبرنگار از کری پرسید که آیا منظور وی این بوده که ارتش اسرائیل در عملیات‌های خود علیه غزه خیلی فراتر از حد خود عمل کرده است؟ با وجود این سخنان، وزیر خارجه آمریکا این بار از اظهاراتش دفاع کرد و گفت: «اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند!»
درخواست شورای امنیت؛ توقف فوری درگیری‌های نوار غزه
شورای امنیت سازمان ملل متحد، یکشنبه شب ضمن ابراز تاسف از تلفات سنگین حملات ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه، برقراری سریع آتش‌بس را در این منطقه خواستار شد. شورای امنیت ضمن ابراز نگرانی شدید از شمار فزاینده تلفات مناقشه مسلحانه در نوار غزه، بار دیگر توقف سریع خصومت‌ها و خشونت‌ها را در این منطقه خواستار شد.
سکوت سیاسی سعودی‌ها درقبال کشتار غزه
با وجود ادامه حملات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به غزه و شهادت صدها شهروند فلسطینی، مسؤولان عربستان سعودی همچنان در قبال این جنایات ساکت هستند. تنها اقدام عربستان‌سعودی پس از شدت گرفتن حملات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به غزه، تایید طرح مصر برای آتش‌بس بود؛ طرحی که به دلیل جانبداری کامل از رژیم صهیونیستی و نادیده گرفتن مطالبات فلسطینی‌ها در غزه، با مخالفت مقاومت و گروه‌های فلسطینی ناکام ماند. ناظران عرب می‌گویند عربستان سعودی غیر از اعلام کمک 50 میلیون دلاری به غزه، تاکنون هیچ مسؤول فلسطینی حتی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان را به ریاض دعوت نکرده است. دیدار خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با شیخ صباح الاحمد، امیر کویت موضوع قابل توجهی است زیرا روابط بین این جنبش و کویت در سال‌های اخیر چندان قوی نبود و مشعل سال‌ها به کویت سفر نکرده بود. در همین راستا بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد برای گفت‌وگو درباره آتش‌بس غزه، در سفری منطقه‌ای به دوحه، کویت، قاهره، قدس، رام‌الله و عمان می‌رود. جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز پس از بان کی‌مون، سفری به منطقه خواهد داشت، این درحالی است که هنوز سفر به ریاض در برنامه کاری این 2 نفر گنجانده نشده است. تنها اقدام بارز عربستان‌سعودی در زمینه مساله فلسطین، طرح موسوم به «صلح عربی» است که پس از اعلام آن، سران عرب در نشست سال 2002 در بیروت، آن را در دستور کار خود قرار دادند. طرحی که هدف نهایی آن تضمین حضور اشغالگران صهیونیست در فلسطین و عادی‌سازی روابط دولت‌های عربی با رژیم صهیونیستی بود.
 


Page Generated in 0/0035 sec