printlogo


کد خبر: 8421تاریخ: 1393/4/31 00:00
واکنش مدیرعامل ایران خودرو به درخواست مجلس برای کاهش قیمت
افزایش قیمت‌خودرو بسیار ناچیز بوده است

گروه اقتصادی: خودروسازان بعد از حمایت بی‌چون و چرای دولت از گرانی خودرو، نرخ‌های جدید را به سرعت اعمال کردند تا مسؤولان فرصت کاهش نرخ را پیدا نکنند. فروش فوری خودروها هفته گذشته در حالی صورت گرفته که هنوز سخن از بازنگری و کاهش نرخ خودرو گفته می‌شود. دولت ابتدا با افزایش نرخ خودرو مخالفت کرد و حتی اعلام شد رئیس‌جمهور مکدر شده است اما در ادامه دولت حق را به شورای رقابت داد و وزیر صنعت نیز اعلام کرد اطلاعات غلط به روحانی داده شده تا وی مکدر شود! با وجود اینکه نمایندگان مجلس خواهان کاهش قیمت شده‌اند اما خودروسازان در اظهارنظری عجیب می‌گویند قیمت‌ها بررسی می‌شود نه بازنگری!
در حالی که روز یکشنبه نمایندگان مجلس بویژه اعضای کمیسیون صنایع و معادن از بررسی قیمت‌های جدید خودرو خبر دادند و اعلام کردند که نرخ خودرو باید کاهش یابد مدیرعامل ایران‌خودرو گفت که قیمت‌خودرو بررسی می‌شود، نه بازنگری و بعید است نرخ‌ها کاهش یابد.
هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو در گفت‌وگو با نسیم، افزود: میزان افزایش قیمت خودرو نزدیک به 9/3 درصد بود نه آن چیزی که صدا و سیما اعلام کرد. در جلسه کمیسیون صنایع قرار شد قیمت خودرو دوباره بررسی شود؛ اما از نظر ما قیمت‌ها مشخص است. ما به تعهد خود پایبند بوده و به اندازه کافی خودرو در بازار عرضه خواهیم کرد.
یکه‌زارع درباره اظهارات علی علی‌لو، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره اینکه در صورت بازنگری فرمول قیمت‌گذاری خودرو، قیمت خودروها حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به قیمت‌های قبلی شورای رقابت (قیمت‌های قبل از مصوبه اخیر شورای رقابت) کاهش خواهد یافت، گفت: از نظر ما قیمت‌ از مجرای قانونی افزایش بسیار ناچیزی داشته و بعید است تغییر داشته باشد. ما همچنان طبق روال ماه‌های گذشته ۲۰ درصد از تولید شرکت را به صورت فروش نقدی انجام داده‌ایم و متقاضیان از بابت این صحبت‌ها نگران نباشند. مدیرعامل ایران‌خودرو درباره گزارش هیات تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی افزود: ما در حال بررسی این گزارش هستیم و تا ۱۰ روز آینده جوابیه برای بند بند این گزارش ارائه خواهیم داد. در گزارش هیات تحقیق و تفحص از مواردی که ۱۰۰ درصد کمک می‌کند به ما در اصلاح مسائل استفاده می‌کنیم و از زحمات کسانی که این گزارش را تهیه کردند قدردانی می‌کنیم.
تشکیل کارگروه ویژه بررسی گرانی خودرو
یک عضو کمیسیون صنایع از تشکیل کارگروه ویژه متشکل از نمایندگان مجلس برای بررسی دلایل افزایش قیمت خودرو خبر داد و گفت: این کارگروه با همکاری اعضای شورای رقابت تا پایان هفته دلایل افزایش قیمت خودرو را بررسی می‌کند.
نادر قاضی‌پور درباره جلسه عصر یکشنبه اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با شیوا، رئیس شورای رقابت که به منظور بررسی دلایل افزایش قیمت خودرو برگزار شده بود، اظهار داشت:  توضیحات آقای شیوا به هیچ عنوان نمایندگان مجلس را قانع نکرد. وی با اشاره به اینکه در پایان این جلسه مقرر شد تا با تشکیل کارگروهی متشکل از بنده و آقایان علی‌لو و فولادگر مستندات شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو مورد بررسی قرار گیرد، افزود: این کارگروه با همکاری اعضای شورای رقابت تا پایان هفته موضوع دلایل افزایش قیمت خودرو را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.  این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از جمله ایرادات اساسی نمایندگان مجلس به قیمت‌های جدید تعیین قیمت پایه سال 91 و فرمول قیمت‌گذاری است که شیوا نتوانست توضیحات قانع‌کننده‌ای را بیان کند. به اعتقاد قاضی‌پور، اطلاعات نمایندگان مجلس نسبت به عملکرد خودروسازان بسیار شفاف‌تر از اطلاعات مرکز ملی رقابت است و این شورا به استناد اطلاعات نادرست اقدام به تعیین فرمول قیمت‌گذاری خودرو کرده است.
بررسی قیمت خودرو درکمیسیون صنایع
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اطلاعات شورای رقابت درباره قیمت خودرو و آپشن‌ها از اطلاعات تیم تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی کمتر بود و به همین دلیل اعضای کمیته معتقد بودند باید قیمت خودرو پایین‌تر از قیمتی باشد که شورای رقابت تصویب کرده است.
قیمت خودرو بازنگری می‌شود
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: کمیسیون با دلایل و مدارکی که در اختیار دارد، معتقد است قیمت‌گذاری جدید شورای رقابت غیرمنطقی و نیازمند بازنگری است. روح‌الله عباسپور با تشریح جزئیات جلسه یکشنبه این کمیسیون درباره قیمت خودرو گفت: اعضای کمیسیون با ارائه اسناد و تکیه بر تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی اصرار به غیر‌واقعی بودن قیمت‌ها داشتند و رئیس شورای رقابت نیز این ادعا را قبول کرد و در نهایت تصمیم به بازنگری قیمت خودرو گرفته شد. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهارداشت: رئیس شورای رقابت با حضور در کمیسیون صنایع و معادن گزارشی از شیوه قیمت‌گذاری خودرو ارائه و نمایندگان نیز با اسناد و تکیه بر تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی اصرار به غیر‌واقعی بودن قیمت‌ها کردند. وی ادامه داد: رئیس شورای رقابت نیز فرمول انتخاب شده برای قیمت‌گذاری را ارائه کرد، اما اعضای کمیسیون اعتقاد داشتند که اگر تعیین قیمت بر عهده خود خودروسازان بود هم قیمت نهایی کمتر از نرخ اعلام شده بود. عباسپور تصریح کرد: پس از بررسی‌ها مشخص شد که شورای رقابت به صورت شکلی این موضوع را بررسی کرده، یعنی قیمت‌ها بر اساس فرمول شورای رقابت و نرخ اعلام شده از سوی خودروسازان بوده و از نظر ماهیتی بدون بررسی و غیرموثق است، به همین دلیل شورای رقابت هم قبول کرد که بررسی‌ها ناقص و قیمت اعلام‌شده غیرمنطقی است، از این رو مقرر شد که قیمت‌ها بازنگری شوند. وی بیان داشت: در نهایت نیز یک کارگروه 3 نفره متشکل از علی علی‌لو به عنوان رئیس هیات تحقیق و تفحص و نادر قاضی‌پور و حمیدرضا فولادگر، نمایندگان ناظر مجلس در شورای رقابت تشکیل شد تا بازنگری‌ها انجام و قیمت واقعی خودرو تعیین شود.


Page Generated in 0/0036 sec