printlogo


کد خبر: 8399تاریخ: 1393/4/31 00:00
متن گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه ژوئیه
ایران براساس توافق ژنو اقدام کرده است

گروه سیاسی: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد؛ ایران براساس موافقتنامه هسته‌ای موقت با قدرت‌های جهان که سال گذشته به دست آمد، اقدام کرده است. به گزارش نسیم، متن گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه ژوئیه درباره برنامه اتمی ایران بدین‌شرح است: براساس توافق ماه ژانویه سال 2014 این گزارش وضعیت برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران را در رابطه با معیارهای اختیاری پذیرفته شده از طرف این کشور به عنوان بخشی از طرح اقدام مشترک مورد توافق در مذاکرات 1+5 در بیست و چهارم نوامبر 2013 مورد بررسی قرار می‌دهد.
بر اساس طرح اقدام مشترک نخستین گام وابسته به یک مدت زمانی 6 ماهه است که می‌تواند با رضایت طرفین تمدید شود. طرح اقدام مشترک در بیستم ژانویه سال 2014عملی شد.
آژانس تایید می‌کند از بیستم ژانویه 2014:
1- ایران اورانیوم (235) را در هیچکدام از تاسیسات اعلامی خود بیش از پنج درصد غنی‌سازی نکرده است.
2- ایران آبشارهای زنجیره‌ای متصل به هم در تاسیسات اعلام شده خود راه‌اندازی نکرده است.
3- ایران روند رقیق‌سازی نیمی از مواد اتمی به حالت uf6 خود را که در بیستم ژانویه به حد غنی‌سازی 20 درصد بود به حد 5 درصد تکمیل کرده است.
4- ایران صد کیلوگرم از اورانیوم نوع uf6 غنی شده بیش از 20 درصد خود را در روند تبدیل به صفحه سوخت برای تبدیل به اکسید اورانیوم وارد کرده است.
5- ایران هیچ روندی مبنی بر خط بازگشت تبدیل اکسید اورانیوم به uf6  ندارد.
6- ایران هیچ پیشرفتی در کارخانه‌های غنی‌سازی سوخت از جمله فعالیت‌های خود در کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو (pfep) یا اراک (رآکتورir-40) و تولید و آزمایش سوخت برای (رآکتورir-40) نداشته است.
7- ایران اطلاعات طراحی خود را برای رآکتورir-40 به روز کرده است و با آژانس درباره تدابیر امنیتی این رآکتور توافق کرده است.
8- ایران هزار و پانصد و پنج کیلوگرم uf6 با غنای بیش از 5 درصد را در جریان تبدیل در کارخانه پودر  uo2 به اکسید اورانیوم تبدیل کرده است.
9- ایران به تعهدات خود درباره ایمنی (pfep)  بدون جمع‌آوری اورانیوم ادامه داده است.
10- ایران فعالیت‌های مربوط به بازفرآوری در رآکتور تحقیقاتی تهران و در تولید رادیو ایزوتوپ‌های مولیبدنوم، یودین و زنون در تاسیساتی که آژانس به آنها دسترسی دارد، انجام نداده است.
11- ایران اطلاعات لازم و زمینه دسترسی به معادن اورانیوم گچین، معدن اورانیوم ساغند و کارخانه تولید اورانیوم اردکان را فراهم کرده است.
12- ایران به فراهم آوردن دسترسی روزانه به تاسیسات غنی‌سازی نطنز و فردو ادامه داده است.
13- ایران زمینه دسترسی منظم به کارگاه‌های جمع‌آوری سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید موتور چرخاننده سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره و اطلاعات لازم درباره آنها را فراهم کرده است.
14- ایران در ارتباط با نظارت بیشتر اعمال زیر را انجام داده است:
ـ نقشه تاسیسات هسته‌ای و شرح هر ساختمان در هر سایت هسته‌ای را فراهم کرده است.
ـ شرح مقیاس اعمال انجام شده در هر محل در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای را ارائه کرده است.
ـ اطلاعات معادن و کارخانه‌های اورانیوم و منابع را فراهم کرده است.


Page Generated in 0/0040 sec