printlogo


کد خبر: 8294تاریخ: 1393/4/29 00:00
اختصاص سهمیه بنزین ویژه سفر منتفی شد

گروه اقتصادی:پس از منتفی شدن تخصیص سهمیه ویژه بنزین نوروزی و افزایش قیمت این فرآورده نفتی به 1000 تومان، تخصیص سهمیه ویژه سفرهای تابستانی هم به حالت تعلیق درآمد، با این وجود پیش‌بینی‌ها از جهش جدید مصرف بنزین پس از پایان ماه مبارک رمضان حکایت دارد. به گزارش مهر، با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان متوسط مصرف بنزین ایران هم بر خلاف 3 ماه نخست سال‌جاری سیر نزولی به خود گرفت به طوری‌که جهش مصرف این فرآورده نفتی فعلا متوقف شده است. بر اساس گزارش‌های رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در 3 ماه نخست سال جاری متوسط مصرف بنزین در کشور رشدی حدود 8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را تجربه کرده است. از این رو با وجود افزایش قیمت بنزین به یکهزار تومان پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها متوسط مصرف بنزین نه تنها متوقف نشد بلکه به مرز 70 میلیون لیتر در روز هم افزایش یافت. با این وجود با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان متوسط مصرف این فرآورده پرطرفدار نفتی موقتا فروکش کرد و میانگین مصرف بنزین ایران به حدود 60 تا 65 میلیون لیتر رسیده است.
سهمیه بنزین سفر منتفی است
دومین سهمیه بنزین تابستانی چهارشنبه (اول مرداد‌ماه) در کارت هوشمند سوخت خودروها واریز می‌شود و با وجود آغاز سفرهای تابستانی دولت برنامه‌ای برای اختصاص سهمیه ویژه سفر به خودروها ندارد. علاوه بر این، ذخیره بنزین 400 تومانی باقیمانده در کارت‌های هوشمند سوخت با گذشت حدود 3 ماه از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها روندی رو به کاهش داشته است به طوری که ذخایر بنزین 400 تومانی کارت‌ها از 7/2 میلیارد لیتر در اردیبهشت ماه سال جاری به کمتر از 3/1میلیارد لیتر کاهش یافته است. در حال حاضر یک میلیارد و 100 میلیون لیتر بنزین با نرخ 400 تومان در کارت‌های سوخت خودروهای سواری باقی‌مانده که کماکان معتبر است، همچنین موجودی بنزین 400 تومانی باقیمانده در کارت سوخت موتوسیکلت‌ها حدود 200 میلیون لیتر اعلام شده است.
آغاز دور جدید ابطال کارت بنزین خودروها
از دی ماه سال گذشته تاکنون به منظور مدیریت مصرف بنزین در کشور، پالایش، رصد و ابطال سهمیه ویژه بنزین خودروهای عمومی و سهمیه عادی بنزین خودروهای شخصی و موتوسیکلت‌ها آغاز شده است. ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با انتشار گزارشی اعلام کرده است: از ابتدای سهمیه‌بندی بنزین تاکنون که کارت سوخت صادر شده بود هیچ پالایشی در کارت‌های سوخت انجام نگرفته بود و از این رو از حدود 7 ماه قبل تاکنون طرح پالایش کارت‌های بنزین کلید خورده است. حسین هاشمی، معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور هم با اشاره به طرح ابطال 6 میلیون و 100 هزار کارت سوخت گفته است: با اجرای این طرح حدود 600 میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه‌جویی شده است. این مقام مسؤول با اعلام اینکه ابطال کارت بنزین مربوط به وسایط نقلیه فرسوده، فاقد پلاک و هویت و همچنین وسایط نقلیه فاقد فعالیت در چرخه حمل و نقل عمومی بوده است، تصریح کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده خودروهای یاد شده به خاطر سن بالا و فرسودگی در حمل و نقل ترددی نداشته و در پارکینگ متوقف بودند. وی تاکید کرد: علاوه بر این سهمیه ویژه بنزین اتومبیل‌های حمل و نقل عمومی نیز که هیچ فعالیتی نداشته‌ اما کارت‌هایشان در جایگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت در لیست ابطال قرار گرفت. گزارش تکمیلی ستاد سوخت نشان می‌دهد با اجرای این طرح تاکنون 100 هزار کارت سوخت مربوط به موسسات اتومبیل کرایه در آژانس‌ها نیز از سهمیه 300 لیتری به 60 لیتر تقلیل و به سهمیه خودروی شخصی تبدیل شده است.


Page Generated in 0/0038 sec