printlogo


کد خبر: 5064تاریخ: 1393/3/1 00:00
تقویم امروز

آغاز محاصره اقتصادی ایران توسط آمریکا و اروپا (1359ش)
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت آمریکا به دخالت‏های خود در امور داخلی ایران ادامه داد. در آبان 1358 که شاه ظاهراً برای درمان به آمریکا رفت، روابط جمهوری اسلامی با آمریکا بسیار بحرانی شد. ملت ایران ضمن محکوم کردن اقدامات آمریکا به دلیل حمایت از رژیم محمدرضا پهلوی، خواستار استرداد وی جهت محاکمه شدند اما آمریکا این درخواست را رد کرد. به دنبال رد این خواسته و نیز در پی افزایش مداخلات آمریکا در امور داخلی ایران، سفارت آمریکا در 13 آبان 1358 به تصرف دانشجویان پیرو خط امام درآمد و همه کارکنان آن به گروگان گرفته شدند. در پی تسخیر لانه‌جاسوسی آمریکا در تهران، شیطان بزرگ که به ایران پس از انقلاب اسلامی، به چشم همان ایرانِ زمان رژیم ستمشاهی می‏نگریست، به دنبال شکست‏های سیاسی، تبلیغاتی و نظامی خویش برای رهایی گروگان‏ها اول خرداد 1359 به حربه تحریم اقتصادی توسل جست اما از همان آغاز، شکست چنین توطئه‏ای روشن بود. از این رو آمریکا به کمک بازار مشترک اروپا، داد و ستدهای اقتصادی ایران را تحریم کرد تا ایران را منزوی کند. ولی گذشت زمان نه‌تنها ایران را گوشه‏گیر نساخت، بلکه باعث شد تا ایران بیشتر از قبل روی پای خود بایستد. همچنین شرکت‏های متعدد اروپایی و حتی آمریکایی که از تحریم ایران متضرر شده بودند، خواهان ارتباط اقتصادی و همکاری‏های دوجانبه بوده‏اند. استقبال شرکت‏های خارجی برای همکاری با ایران به اندازه‏ای بودکه آنان به تحریم ایران توجهی نکردند و در نتیجه بُعد منفی این تحریم گریبان غرب را گرفت.
آغاز به کار «هیأت‏های مؤتلفه اسلامی» با نظارت حضرت امام خمینی(ره) (1342ش)
پس از وقایع مربوط به لایحه انجمن‏های ایالتی و ولایتی در سال 1341، دسته‏های گوناگون مردمی تشکیل شدند که درصدد مبارزه با رژیم شاه بودند. افراد و اعضای این گروه‏های مردمی از مسلمانان ناب و خالص ولی اکثراً فاقد تجربه سیاسی و سازماندهی و حتی معلومات کافی و عمیق مذهبی و اجتماعی بودند و به کمک‏های فکری و تعلیمات دینی و سیاسی و سازماندهی نیاز داشتند. این گروه‏ها طی جلساتی باهم آشنا شده و با نظر و تصویب حضرت امام خمینی(ره)، استاد شهید مرتضی مطهری و چند تن دیگر از شخصیت‏های مذهبی، متکفّل هدایت و تغذیه معنوی آنان که از آن پس، هیأت‏های مؤتلفه اسلامی خوانده می‏شدند، گردیدند. همگامی مؤتلفه با حوزه علمیه قم و مبلغان و ائمه‌جماعات، نیروی عظیم مردم مسلمان ایران را، پشت سَرِ امام و مراجع دیگر وارد میادین مبارزه کرد. مهم‌ترین اقدام این هیات‏ها،  اعدام ‌انقلابی حسنعلی منصور، نخست‌وزیر سرسپرده رژیم پهلوی و عامل تصویب قانون ننگین کاپیتولاسیون و تبعید حضرت امام به ترکیه بود. اغلب اعضای جمعیت مؤتلفه، پس از پیروزی انقلاب، جذب حزب جمهوری اسلامی شدند. در سالیان بعد جمعیت موتلفه اسلامی موجودیت خود را حفظ کرده است.
روز بزرگداشت «صدرالدین محمدقوام شیرازی» معروف به «ملاصدرا»
صدرالدین محمد شیرازی مشهور به صدرالمتألهین و ملاصدرا در نهم جمادی‌الاول سال 980ق در شیراز به دنیا آمد. سنگ‌بنای علمی و اخلاقی ملاصدرا در محضر درس شیخ بهایی، عالم کم‌نظیر دوران صفوی بنا نهاده شد و تکمیل این بنای معنوی در محضر دانشمند نامی و استاد بزرگ، میرداماد صورت گرفت. ملاصدرا، درایه، رجال، فقه و اصول را از شیخ بهایی؛ فلسفه، کلام، عرفان و علوم ذوقی را از میرداماد و علوم طبیعی، ریاضی، نجوم و هیات را از محضر حکیم ابوالقاسم میرفندرسکی از علمای نامدار زمان فراگرفت. ملاصدرا با ترکیب 4 مکتب مهم عرفانی، فلسفی و دینی شامل مشا، اشراق، عرفان محی‏الدین عربی و آموزه‏های دینی اسلام، حکمت متعالیه را بنیان نهاد و تأثیری شگرف و غیرقابل انکار بر فلسفه اسلامی گذاشت. از این حکیم الهی بیش از 40 عنوان کتاب به یادگار مانده که اسفار اربعه مهم‌ترین آنهاست. سرانجام این عالم ربانی و فیلسوف اسلامی، پس از عمری پربار در سال 1050‌ق در 70‌سالگی در شهر بصره عراق دارفانی را وداع گفت و در همان شهر به خاک سپرده شد.


Page Generated in 0/0307 sec