printlogo


کد خبر: 253540تاریخ: 1401/7/7 00:00
جلسه پارلمان عراق برای انتخاب رئیس مجلس با حضور اکثریت نمایندگان برگزار شد
انتخاب حلبوسی زیر خمپاره

گروه بین‌الملل: جلسه پارلمان عراق بعد از مدتی توقف دیروز با حضور نمایندگان مجلس برگزار و محمد حلبوسی به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد. این جلسه در حالی برگزار شد که طرفداران جریان صدر بیرون از منطقه خضرای بغداد تلاش داشتند وارد پارلمان شوند. دیروز در همان آغاز نشست پارلمان، همان‌طور که انتظار می‌رفت، نمایندگان ضمن مخالفت با درخواست استعفای محمد الحلبوسی، بار دیگر به او رأی اعتماد دادند و وی ریاست نشست دیروز را از نایب‌رئیسش تحویل گرفت و ادامه نشست پارلمان به ریاست او برگزار شد. سه‌شنبه اعلام شد که محمد الحلبوسی درخواست استعفا از ریاست پارلمان را ارائه کرده که به اعتقاد ناظران و تحلیلگران سیاسی بیشتر یک مانور سیاسی برای کسب تایید و رأی اعتماد مجدد بود، چرا که مشخص بود نمایندگان حاضر در پارلمان درخواست استعفای او را رد خواهند کرد.
 تصمیم الحلبوسی به استعفا در حالی اعلام شد که چند روز پیش از آن حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست «مسعود بارزانی» خبر داد «سیدمقتدا صدر» رهبر جریان صدر موافقت کرده است با هیأت سه‌جانبه تشکیل شده از سوی گروه‌های سیاسی عراق شامل «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق و «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق دیدار کند. قرار بود این هیأت یک طرح ابتکاری جدید را که پاسخگوی مطالبات صدری‌ها است، به رهبر این جریان ارائه کند. «مشعان الجبوری» از چهره‌های سیاسی سنی عراق و نماینده سابق پارلمان عراق درباره موضوع استعفای الحلبوسی در نشست روز گذشته پارلمان طی پستی در توئیتر اظهار نظر کرد و نوشت: «نشست چهارشنبه پارلمان برای انتخاب جایگزین حاکم الزاملی در پست نایب‌‌رئیس اول پارلمان برگزار می‌شود و محسن مندلاوی جایگزین او خواهد شد». وی دیروز پس از ابقای الحلبوسی در پست ریاست پارلمان نیز نوشت پارلمان به رد استعفای الحلبوسی رای داد و به این ترتیب موفق شد به رهبر جریان صدر این پیام را برساند که الحلبوسی از سمتی که با حمایت سیدمقتدا صدر به دست آورده بود، استعفا کرده است. اداره اطلاع‌رسانی پارلمان عراق سپس نام ۳ نامزد برای تصدی پست نایب‌رئیس اول پارلمان را معرفی کرد تا درباره آنها رأی‌گیری شود. «محسن المندلاوی»، «یاسر هاشم الحسینی» و «باسم الخشان» ۳ نامزد معرفی شده بودند. پس از رأی‌گیری، «محسن علی‌اکبر المندلاوی» بیشترین آرا را به خود اختصاص داد تا پست نایب‌رئیس اول را به دست گیرد. او نامزد کرد چارچوب هماهنگی شیعی برای معاون اول پارلمان بود. در آغاز جلسه دیروز پارلمان عراق نیروهای طرفدار مقتدا صدر به منطقه سبز بغداد نزدیک شدند و قصد ورود به مجلس را داشتند. البته تدابیر شدید امنیتی مانع ورود آنها به پارلمان شد. همچنین ۳ راکت از بیرون منطقه سبز به گاراژ خودروهای پارلمان اصابت کرد. رسانه‌های عراق نیز اعلام کردند که آژیرهای خطر در منطقه سبز بغداد به صدا درآمد. برخی منابع نیز گزارش دادند که این راکت‌ها به پارکینگ واقع در مقابل پارلمان اصابت کرده است. این حمله پس از آن انجام شد که پارلمان عراق دیروز پس از یک بحران چند ماهه جلسات خود را از سر گرفت. صالح محمد العراقی، منتشر‌کننده مواضع مقتدا صدر، رهبر جریان صدر به برگزاری جلسه دیروز پارلمان عراق واکنش نشان داد. وی در توئیتی نوشت: ما با شما برای تکمیل قرارداد فساد و بازگرداندن عراق به نقطه اول مشارکت و گفت‌وگو نخواهیم کرد. العراقی مدعی شد: شما ملت را اذیت کرده و وطن را ویران و فساد را منتشر کردید و شهرت مقاومت و حشد و جهاد و بلکه دین و همه مذاهب را بدنام کردید. منتشر‌کننده مواضع صدر افزود: اگر به وضعیت گذشته بازگردید، آن زمان نه تنها پایان عراق بلکه پایان شما نیز است. 
گفتنی است در پی شلیک راکت‌ها به سمت پارلمان عراق یک افسر و ۳ درجه‌دار مجروح شدند و به یکی از خودروهای نمایندگان پارلمان و یکی از ساختمان‌های این منطقه نیز خساراتی وارد شد. یکی از راکت‌ها به محوطه پارلمان اصابت کرد. همزمان با انتشار خبر شلیک راکت به سوی منطقه سبز بغداد، کانال تلگرامی صابرین نیوز، ویدئویی از جولان خودروهای نیروهای «سرایا السلام» وابسته به جریان صدر در منطقه «الرصافه» منتشر کرد. 
از سوی دیگر دادگاه عالی فدرال عراق دیروز چهارشنبه در حکمی اعتراض جریان صدر به حکم پذیرش استعفای نمایندگانش در پارلمان را رد کرد. خبرگزاری عراق (واع) اعلام کرد دادگاه عالی فدرال عراق همزمان با ازسرگیری جلسات پارلمان این کشور بعد از ۲ ماه وقفه، درخواست تجدیدنظر در حکم پذیرش استعفای جمعی نمایندگان جریان صدر از پارلمان را رد کرد. دادگاه عالی فدرال عراق یکشنبه ۱۳ شهریور از اعتراض جریان صدر به حکم پذیرش استعفای نمایندگان این جریان از پارلمان عراق و تعیین موعد بررسی این اعتراض در روز گذشته چهارشنبه خبر داده بود. این دادگاه اعلام کرد ۲۸ سپتامبر (ششم مهر) را به عنوان تاریخ رسیدگی به درخواست تجدید نظر استعفای نمایندگان جریان صدر تعیین کرده است.

Page Generated in 0/0038 sec