printlogo


کد خبر: 250627تاریخ: 1401/4/16 00:00
رمز پیروزی شگفتانه ما مقابل لهستان

محمود افشاردوست*: تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدار خود از هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال مقابل لهستان به میدان رفت و در خانه این تیم و برابر تماشاگرانش با حساب ۳ بر ۲ پیروز شد. بازی عالی و بی‌نقصی را از تیم ‌ملی کشورمان در این دیدار شاهد بودیم، حتی در ست اول که نتیجه را واگذار کرد، بازی خوبی ارائه داد اما در چند بخش اشتباه داشت که در ست دوم بهتر شد. به طور کلی شرایط تیم ملی والیبال کشورمان هفته به هفته بهتر می‌شود. تیم در هفته اول اشکالات زیادی داشت که شاید طبیعی به نظر می‌رسید اما در هفته دوم و بعد از بازی با بلغارستان برگشت و شرایط خیلی خوبی را در همه بخش‌ها داشت و در نهایت در هفته سوم مسابقات را خوب شروع کرد. در بازی با لهستان از ست دوم به بعد دریافت‌های اول ما خیلی خوب به وادی رسید و او بخوبی کار کرد که نتیجه‌اش هم تبدیل حمله تیم ما به امتیاز بود. در سرویس هم خیلی خوب بودیم به شکلی که لهستان مجبور شد با توپ بلند حمله کند. در لحظاتی از بازی مثل ست چهارم اشتباهاتی داشتیم و نتیجه نگرفتیم اما در مجموع عملکرد تیم ما خوب بود. میلاد عبادی‌پور به عنوان یک رهبر تیم را هدایت کرد و کادر فنی تلاش و دقت بسیار خوبی داشت. هر تیمی تحت فشار قرار بگیرد اشتباه می‌کند؛ لهستان یکی از تیم‌های بالای جدول است که شاید از حضورش در جمع ۸ تیم برتر مطمئن باشد، بنابراین می‌توانست بدون استرس بازی کند اما تحت فشار تیم ما قرار گرفت و اشتباهات زیادی داشت. درباره اختلاف امتیاز زیاد ایران با لهستان در ست پنجم هم نکاتی وجود دارد؛ سرویس‌های امین اسماعیل‌نژاد خیلی تیغ‌دار و برنده بود و لهستانی‌ها را تحت فشار قرار داد. آنها توپ را خوب نمی‌رساندند یا تیم ما توپ را زخمی می‌کرد و توپ برگشتی را می‌خواباند یا اینکه امتیاز یک‌ضرب می‌گرفت. در واقع لهستان در ست پنجم کاملا متوقف شد. این اتفاق ۱۰ امتیاز برای ما داشت و امین با سرویس‌های خوب خود کار تیمی و والیبالی خوبی را به نمایش گذاشت. البته در ست‌های قبل هم امیرحسین اسفندیار، توخته و میلاد سرویس‌های خوبی زدند اما نقطه عطف ست پنجم بود که امین اسماعیل‌نژاد شیرازه تیم لهستان را از هم پاشید و به‌رغم اینکه برخی بازیکنان‌شان لبخند به چهره داشتند اما ناامیدانه ادامه دادند. درباره ۳ دیدار باقی‌مانده ایران در هفته سوم لیگ ملت‌ها باید بگویم ایتالیا، صربستان و اسلوونی از تیم‌های خوب و عنوان‌دار والیبال اروپا هستند. اسلوونی چند سال است قهرمان اروپا می‌شود و تیم گردن‌کلفت و جنگنده‌ای 
است. 
ایتالیا تیم خود را بعد از المپیک تغییر داد و قطعا والیبال خوبی را به نمایش می‌گذارد اما اگر تحت فشار قرار بگیرد، کم می‌آورد چون تک و توک ستاره دارد و مثل قبل نیست که ۶ بازیکنش تاپ دنیا باشند. البته بازیکنان خوبی دارد اما در سال‌های اخیر کمتر بازی کرده‌اند، بنابراین ممکن است تحت فشار دچار اشتباه شوند. اگر خوب سرویس بزنیم، با صبر و حوصله بازی کنیم و تاکتیک‌های‌مان را اجرا کنیم، موفق می‌شویم. 
هر چند سه‌شنبه‌شب یکی از تیم‌های خوب جهان را بردیم و باید خوشحال باشیم اما این بازی برای همان شب بود و شادی آن هم باید همان زمان تمام شود. تیم ‌ملی ما ۳ بازی دیگر دارد و نیاز است با آرامش امتیازات خوب را جمع و به جمع ۸ تیم برتر صعود کند. 
*مربی و کارشناس والیبال/ کاپیتان اسبق تیم ملی

Page Generated in 0/0038 sec