printlogo


کد خبر: 250624تاریخ: 1401/4/16 00:00
پیروزی شیرین تیم ملی والیبال ایران مقابل لهستان در خاک آن کشور
حماسه نسل نو

تیم ملی والیبال ایران که با ترکیبی جدید در لیگ ملت‌های سال ۲۰۲۲ شرکت کرده است، هر چند نوسان زیادی در طول ۳ هفته این مسابقات داشته اما در ۲ هفته موفق به شکست دادن صدرنشین شده است. شاگردان بهروز عطایی که ترکیبی از جوانان و چند باتجربه هستند، در شرایطی گام در فصل جدید لیگ ملت‌ها گذاشتند که پیش‌بینی می‌شد این تیم نتواند همانند دوره قبل ظاهر شود. تغییراتی که در ترکیب تیم ملی شکل گرفته بود و اینکه برخی بازیکنان تأثیرگذار و ستاره‌های تیم به علت بالا رفتن سن از تیم ملی کنار گذاشته شده بودند، این نگرانی را ایجاد کرد که تیم ملی با کسب نتایجی ضعیف به کار خود در این دوره از مسابقات پایان دهد. هر چند شروع تیم ملی این ذهنیت و پیش‌بینی را تقویت کرد اما پیروزی برابر تیم‌های آمریکا و لهستان که صدرنشینان لیگ ملت‌ها بودند، معادلات را برای شاگردان بهروز عطایی تغییر داد. تیم ملی ایران در شرایطی در هفته دوم برابر آمریکا به میدان رفت که این تیم صدرنشین بود اما ملی‌پوشان کشورمان موفق شدند با اقتدار حریف خود را شکست دهند. در شروع هفته سوم هم که به میزبانی لهستان در حال برگزاری است، تیم ملی ایران در نخستین دیدار خود به مصاف میزبان رفت. لهستان در شرایطی برابر شاگردان عطایی قرار گرفت که سالن بزرگ و تماشایی شهر گدانسک مملو از تماشاگران حامی این تیم بود. ملی‌پوشان ایران هر چند ست اول را واگذار کردند اما در ادامه توانستند با نمایشی قابل تحسین صدرنشین مسابقات تا هفته سوم را شکست دهند تا این دومین صدرنشینی باشد که به دست جوانان ایران مغلوب می‌شود. هر چند تیم ملی ایران برای صعود به جمع ۸ تیم برتر لیگ ملت‌های ۲۰۲۲ کار سختی دارد اما پیروزی برابر لهستان این امیدواری را ایجاد کرد که شاگردان عطایی به مرحله بعد صعود کنند.
 
* خون اسفندیار به جوش آمده بود!
دریافت‌کننده قدرتی والیبال ایران مقابل لهستان یک بار دیگر توانایی‌های شگرف خود را به اثبات رساند. حدود ۳ سال پیش بود که تیم ملی جوانان والیبال ایران موفق شد در رقابت‌های قهرمانی جهان بالاتر از همه قدرت‌ها عنوان قهرمانی را از آن خود کند. تیمی که حالا چند ستاره آن در ترکیب تیم ملی بزرگسالان حضور دارند و یکی از این والیبالیست‌ها امیرحسین اسفندیار است. اسفندیار در همان مسابقات قهرمانی جوانان جهان موفق شد عنوان ارزشمندترین بازیکن رقابت‌ها را آن خود کند و نشان دهد چه آینده روشنی در انتظارش است. ستاره جوان والیبال ایران با پرش‌های فوق‌العاده و‌ اسپک‌های مهارنشدنی نگاه‌ها را به عنوان یک پدیده به سمت خود جلب کرد. قبل از شروع رقابت‌های المپیک توکیو بود که امیرحسین اسفندیار از فرم خوب خود فاصله گرفت و این ناامیدی به وجود آمد که شاید او نتواند به همان ستاره‌ای تبدیل شود که هواداران والیبال انتظارش را داشتند؛ بازیکنی که در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان نام خود را به عنوان یکی از آینده‌دار‌ترین والیبالیست‌های دنیا بر سر زبان‌ها انداخت. با وجود پشت سر گذاشتن یکی، دو سال بسیار سخت و پراسترس به نظر می‌رسد حالا اسفندیار به همان بازیکنی تبدیل شده که همه انتظارش را داشتند. این ستاره جوان و خوش‌آتیه والیبال ایران در لیگ ملت‌های امسال یک بازیکن کلیدی برای ما بود و تاثیر مستقیمی در پیروزی‌های تیم داشته است. اوج درخشش اسفندیار دیدار برابر کانادا بود؛ جایی که او با نمایش خیره‌کننده خود به پیروزی شیرین و دلچسب ایران کمک کرد. این والیبالیست جوان حالا به پختگی کامل رسیده است؛ فاکتور مهمی که علاوه بر مسائل فنی در اخلاق و رفتار او نیز کاملا قابل مشاهده است. امیرحسین اسفندیار در جریان پیروزی تاریخی ایران مقابل لهستان نیز عملکردی تحسین‌برانگیز داشت. او در این جدال تماشایی با ۲۱ امتیاز، امتیازآورترین بازیکن ایران بود. اسفندیار ۱۹ امتیاز از حمله کسب کرد و ۲ امتیاز مستقیم‌ سرویس هم به ثبت رساند. او همچنین آمار فوق‌العاده ۵۹ درصد موفقیت در حملات را به جا گذاشت تا یک بار دیگر نشان دهد می‌توان به او به عنوان یک ستاره کلاس جهانی اتکا کرد. 
اما یکی از جذاب‌ترین لحظات در مسابقه توسط همین امیرحسین اسفندیار رقم خورد؛ جایی که او پشت خط سرویس ایستاد و با ضربه‌ای هوشمندانه برای ایران کسب امتیاز کرد. دریافت‌کننده‌های لهستان در عقب زمین جاگیری کرده بودند و اسفندیار با نگاه تیزبین خود بخوبی این مساله را دید و با یک سرویس فوق فنی برای ما کسب امتیاز کرد. در ست چهارم بود که شاهد این صحنه بودیم. اسفندیار درست بعد از سرویس‌های عجیب و‌ غریب «متئوش بینیک» سرعتی‌زن لهستان این امتیاز سرویس را کسب کرد. بینیک با چند سرویس فوق‌العاده فاصله امتیازی با ایران را از بین برد و اسفندیار هم با این سرویس هوشمندانه پاسخ او را داد. ستاره ایران بعد از این کسب امتیاز فریاد بلندی هم سر داد تا صحنه جالبی در سالن گدانسک رقم بخورد. 
***
    قزاقستان مغلوب دختران والیبال ایران شد  
تیم ملی والیبال جوانان دختر ایران به نخستین پیروزی خود در رقابت‌های قهرمانی آسیا دست پیدا کرد. تیم ملی والیبال جوانان دختر ایران در دومین دیدار خود از رقابت‌های قهرمانی آسیا مقابل قزاقستان میزبان به میدان رفت و پیروز شد. والیبالیست‌های ایران در این دیدار با حساب ۳ بر صفر (۲۵ بر ۲۰, ۲۵ بر ۱۹ و ۲۵ بر ۲۱) حریف خود را شکست دادند. تیم ایران در نخستین مسابقه، روز دوشنبه مقابل تایلند شکست خورد و در سومین و آخرین دیدار خود از دور گروهی شنبه، ۱۸ تیر به مصاف کره‌جنوبی می‌رود. در پایان دور گروهی 2 تیم برتر هر گروه به مرحله دوم مسابقات صعود می‌کنند. در پایان این دیدار رویا فرخی قدرتی‌زن تیم ‌ملی ایران با کسب ۲۰ پوئن، امتیازآورترین بازیکن زمین شد. همچنین ریحانه فاضلی با ۱۲ امتیاز و مبینا غفاریان با ۷ امتیاز دیگر بازیکنان امتیازآور ایران در این بازی بودند. در تیم قزاقستان نیز میلیو کوا با ۱۲ امتیاز بهترین بازیکن بود. 
***
10 سرویس پیاپی علیه 10 هزار  لهستانی
اسماعیل‌نژاد سورپرایز ایران
تا مدت‌ها می‌شود به عملکرد امین اسماعیل‌نژاد در ست پنجم دیدار برابر لهستان نگاه کرد و لذت برد. بد نیست اگر یک‌ فلش‌بک‌ به قبل از لیگ ملت‌ها بزنیم؛ جایی که گفته می‌شد صابر کاظمی پشت خط‌زن بی‌رقیب تیم ملی حداقل در VNL خواهد بود؛ حتی این‌ اختلاف نظر بین ‌والیبال‌دوستان وجود داشت که از بین بردیا سعادت و امین اسماعیل‌نژاد چه کسی برای نفر دوم در این پست شایسته‌تر است. هر طور که بود بهروز عطایی از بین این گزینه‌های جذاب، کاظمی و اسماعیل‌نژاد را برای هفته اول انتخاب کرد و آنها را با خود به برازیلیا برد. همان‌طور هم که انتظار می‌رفت این صابر کاظمی بود که از ابتدای مسابقات جایگاه ثابتی در ترکیب شروع‌کننده تیم ملی ایران داشت. قصه شگفت‌انگیز امین اسماعیل‌نژاد و تیم ملی از اواسط هفته دوم استارت خورد؛ جایی که عملکرد دور از انتظار صابر کاظمی و البته مصدومیت جزئی او این فرصت را به اسماعیل‌نژاد داد تا خودش را به ترکیب ۶ نفره ایران تحمیل کند. امین بخوبی می‌دانست این یک فرصت طلایی است و نباید به راحتی آن را از دست بدهد؛ اتفاقا این پسر خوش‌قد و قامت و خوش‌استیل والیبال ایران به بهترین شکل ممکن توانست این فرصت را غنیمت بشمارد؛ تا جایی که حالا بعد از آغاز هفته سوم لیگ ملت‌ها، اسماعیل‌نژاد تمام نگاه‌ها را نه تنها در ایران که در دنیا هم به خود جلب کرده است. پسر آذری والیبال ایران در هفته اول با وجود عملکرد نه چندان خوب تیم ملی در برزیل، بهترین بازیکن ایران بود اما قطعا استارت اصلی دلبری او از هفته دوم ‌زده شد؛ جایی که امین در همه بازی‌های ایران لقب امتیازآورترین بازیکن تیم را به نام خود ثبت کرد. شاهکار اصلی اما در گدانسک رقم خورد. اگر چه اسماعیل‌نژاد امتیازآورترین بازیکن بازی و حتی ایران هم نبود اما چه کسی است که برد ایران در ست پنجم را به نام این جوان ۲۶ ساله ننویسد؟ استارت اثر هنری امین اسماعیل‌نژاد مقابل لهستان وقتی ‌زده شد که ایران امتیاز ۲ را کسب کرد و امین پشت خط سرویس رفت. او به باورنکردنی‌ترین شکل ممکن از امتیاز ۲ تا ۱۲ پشت خط سرویس ماند تا ۱۰ هزار لهستانی به استیصال کامل برسند؛ در واقع آنها باورشان نمی‌شد یک بازیکن توانسته کاری کند که روی تابلوی سالن نتیجه عجیب و غریب ۲-12 مشاهده شود. هیچ‌‌کس در سالن گدانسک باورش نمی‌شد اسماعیل‌نژاد ۱۰ امتیاز پیاپی پشت خط سرویس ایستاده و یک تنه باخت لهستان در ست پنجم و کل بازی را رقم ‌زده است. 

Page Generated in 0/0033 sec