printlogo


کد خبر: 250620تاریخ: 1401/4/16 00:00
سهام شرکت فعال در میدان گازی کاریش سقوط کرد، مقامات صهیونیست نشست محرمانه برگزار کردند
اعتراف اسرائیلی‌ها به برقراری موازنه هوایی از سوی حزب‌الله

سایه انداختن اقتدار مقاومت بر هاب انرژی شرق مدیترانه، خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شود به سقوط سهام شرکت غاصب انگلیسی- اسرائیلی فعال در این منطقه انجامید. بدین ترتیب میدان کاریش از نقطه امید غرب و متحدانش برای حل بحران انرژی فعلی در حال تبدیل شدن به یک نقطه کور است. 
پس از آنکه ۳ پهپاد حزب‌الله لبنان شنبه گذشته بر فراز میدان گازی کاریش حدفاصل آب‌های سرزمینی لبنان، فلسطین اشغالی و قبرس مشاهده شدند، ارزش سهام شرکت «انرژین» که خود را مالک حقوق اکتشاف، حفاری و استخراج در میدان‌های گازی منطقه از جمله کاریش و تانین معرفی می‌کند، پایین آمد. 
این شرکت هفته گذشته کشتی حفاری خود را به سوی خط مرزی 29 مورد منازعه لبنان، برای حفاری از میدان گازی کاریش گسیل داشت که طبق وعده سیدحسن نصرالله، رهبر مقاومت لبنان با واکنش پهپادی مورد وصف مواجه شد. 
بر اساس اعلام ارتش عبری، ۳ پهپاد حزب‌الله لبنان در ۳ کلاس مختلف که به سوی سکوی گازی کاریش در شرق دریای مدیترانه در پرواز بودند، رهگیری و منهدم شدند. حزب‌الله لبنان نیز متعاقبا اعلام کرد گروه شهیدان «جمیل سکاف» ‏و «مهدی یاغی» ۳ پهپاد غیرمسلح در اندازه‌های مختلف را به سمت منطقه مورد مناقشه به پرواز درآورده‌اند که مأموریت‌شان شناسایی بوده است و البته ارسال این پیام به صهیونیست‌ها که «پیروزی فقط نزد خداوند عزیز و جبار است». شرکت انرژین که مقر آن در انگلیس است هم در بورس لندن و هم بورس تل‌آویو حضور دارد. این شرکت تخصصی کشف و حفاری گاز طبیعی که پوششی است برای برخی شخصیت‌های پرنفوذ صهیونیست، سال گذشته درآمدی نیم‌میلیارد دلاری داشته است. 
روزنامه الاخبار با انتشار گزارشی در این باره نوشت: «دوشنبه پیش، نخستین روز کاری پس از عملیات پهپادی حزب‌الله، مشخص شد که سهام این شرکت در بورس لندن و تل‌آویو تحت تأثیر این رویداد قرار نگرفته است. قیمت سهام در بورس لندن 3.4 درصد افزایش یافت و نوعی ثبات را در طول روز حفظ کرد. این امر در معاملات سهام این شرکت در بورس اوراق بهادار تل‌آویو نیز به همین شکل بود و ۳ درصد افزایش یافت. با این حال، با باز شدن معاملات روز گذشته در بورس لندن، قیمت سهام این شرکت با 6.6 درصد کاهش به پایین‌ترین سطح خود از ماه مه ‌گذشته رسید. در بورس اوراق بهادار تل‌آویو نیز معاملات با کاهش 5.1 درصدی آغاز شد و خیلی زود سرعت آن افزایش یافت، تا جایی که سهام انرژین، آنچه را که در روز دوشنبه به دست آورده بود از دست داد و بدترین دوره معاملاتی را از ماه مه ‌گذشته به ثبت رساند». 
کارشناسان و تحلیلگران مالی به این روزنامه لبنانی گفته‌اند که دلیل عدم سقوط ارزش سهام انرژین در روز دوشنبه هفته گذشته، «فرآیند حمایت جعلی» سهام پس از عملیات پهپادی بود تا اینچنین نشان داده شود که این سهام دارای ثبات است و تحت تاثیر عملیات روز شنبه حزب‌الله در میدان کاریش نیست. به عنوان مثال، این شرکت در ابتدا اعلام کرد آنچه روی داده بر کار آن و تیم حفاری در میدان کاریش تاثیری نگذاشته و بر اعتماد به سازمان امنیتی اسرائیل تاکید کرد اما هیچ‌یک از این امور فایده‌ای نداشت. در ادامه این گزارش آمده است: «چنین اقدامی معمولا توسط شخص ثالثی انجام می‌شود که برای حفظ قیمت سهام اقدام به خرید سهام می‌کند. به نظر می‌رسد سهامداران «انرژین» از این روش استفاده کرده‌اند تا القا کنند که تحت تأثیر پهپادهای مقاومت قرار نگرفته‌اند. با این حال، افزایش بحث‌ها و جدل‌ها در داخل فلسطین اشغالی بر روند این حمایت تأثیر گذاشت و به تأثیر آن پایان داد، اوضاع به شکلی منفی پیش رفت و عملیات مقاومت منجر به ظهور نوعی بی‌اعتمادی به سرمایه‌گذاری به دلیل افزایش خطرات امنیتی شد». بر این اساس معمولا رویدادهایی از این دست شرکت‌ها را وادار می‌کند از کار در مناطقی که دچار تعارضاتی هستند که اغلب منجر به افزایش قابل توجه ارزش قراردادهای بیمه می‌شود خودداری کنند، با وجود متوسل شدن به این حربه توسط شرکت انرژین باز هم عملیات پهپادی حزب‌الله ضربه خود را زد. 
در پایان گزارش الاخبار آمده است: «البته کاهش ارزش سهام دیروز شرکت انرژین را نمی‌توان از تصمیم ماتیوس ریگاس، مدیر اجرایی آن در پایان ماه گذشته در فروش 2.8 درصد از سهام خود به میزان 5.6 درصد کمتر از ارزش بازار جدا کرد؛ اقدامی که باعث ایجاد شک و تردید درباره دلایل متوسل شدن ریگاس به این معامله می‌شود. آیا خطرات امنیتی یا زمینه‌هایی وجود دارد که او را به محدود کردن سطح سرمایه‌گذاری خود در شرکت سوق می‌دهد یا اینکه این حرکت اهداف دیگری در ارتباط با تقویت حضور شرکت‌های اسرائیلی در «انرژین» به هزینه سایر شرکت‌ها و در نتیجه تقویت حضور آنها در بورس تل‌آویو دارد؟»
 رژیم صهیونیستی مدعی است که میدان گازی کاریش، در آب‌های مورد مناقشه با لبنان نیست، بلکه در منطقه اقتصادی انحصاری فلسطین اشغالی واقع شده است. ۱۵ خرداد گذشته نیز ورود یک کشتی حفاری وابسته به شرکت انرژین به میدان کاریش با واکنش و محکومیت گسترده از سوی بیروت همراه شده بود.  آن زمان میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان، با اشاره به مذاکرات ناتمام بر سر ترسیم مرزهای دریایی جنوبی با رژیم صهیونیستی، هر گونه اقدام یا فعالیت در منطقه مورد مناقشه را خصمانه خوانده بود. متعاقب آن سیدحسن نصرالله، برای دومین بار اسرائیلی‌ها را تهدید به هدف قرار دادن تاسیسات غیرقانونی‌شان در کاریش کرد. این هفته نیز جبران باسیل، داماد رئیس‌جمهور و رئیس جریان آزاد ملی، بزرگ‌ترین ائتلاف سیاسی لبنان در یک نشست سیاسی به مساله مناقشه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی پرداخت و تأکید کرد فرصت خوبی برای حل واقعی این پرونده و تعیین مرزهای دریایی وجود دارد اما مهم‌ترین چیز توانایی لبنان در اکتشاف و استخراج انرژی است. او گفت: «تا زمانی که لبنان نتواند ثروت‌های دریایی خود را استخراج کند اسرائیل نیز اجازه استخراج گاز را ندارد و تأکید می‌کنیم که ما ضعیف نیستیم».
 
* جلسه امنیتی فوق‌محرمانه رژیم
شبکه 13 رژیم صهیونیستی فاش کرد که بعد از عملیات پهپادی حزب‌الله لبنان در میدان گازی کاریش، مسؤولان امنیتی اسرائیل از ترس افزایش چنین عملیاتی جلسات محرمانه‌ای برگزار کرده‌اند. بر اساس اعتراف برخی منابع امنیتی به رسانه‌های عبری، این نشست فوق‌محرمانه به ‌ریاست «کارین الحرار» وزیر انرژی رژیم صهیونیستی برگزار شده است. با این حال معلوم نیست چگونه محتوای آن به بیرون درز کرده است. به گزارش شبکه 13 سراسری فلسطین اشغالی، مسؤولان امنیتی اسرائیل در این نشست ادعا کرده‌اند که آمادگی مقابله با پهپادهای حزب‌الله را دارند، آن هم در حالی که گزارش‌های رسانه‌های عبری حاکی از عدم هماهنگی در پیام‌ها و واکنش‌های مقامات صهیونیست به این عملیات است. در عین حال گزارش‌هایی از تلاش مقامات امنیتی تل‌آویو برای غالب کردن این روایت حکایت دارند که پهپادهای حزب‌الله نه فقط برای صهیونیست‌ها بلکه برای جهان تهدید محسوب می‌شوند که نشان از فرافکنی ماجرا توسط تل‌آویو دارد. 
***
    پژوهشکده امنیتی: حزب‌الله توازن قوا ایجاد کرد     
پژوهشکده امنیت دانشگاه تل‌آویو، گزارش تحلیلی ویژه‌ای درباره نفوذ پهپادهای حزب‌الله و پرواز آنها بر فراز میدان گازی کاریش تهیه کرده که بر اساس آن محور مقاومت در حال ایجاد توازن راهبردی هوایی با اسرائیل در مناطق پیرامون فلسطین اشغالی است. به عبارت دیگر پهپادهای حزب‌الله، برتری هوایی 6 دهه‌ای رژیم اشغالگر قدس را که به پیشرفته‌ترین جنگنده‌های آمریکایی مسلح شده، بی‌اثر کرده است. در گزارش پژوهشکده اسرائیلی آمده است: «هواپیماهای بدون سرنشین تهاجمی به تهدیدی محوری در نقاط مختلف خاورمیانه تبدیل شده‌اند، گاهی اوقات امکان مشخص کردن عامل ارسال پهپادها وجود ندارد، در عین حال محدودیت‌‌ها برای رصد و مشخص کردن مسیر آنها نیز به‌دلیل پرواز در ارتفاع پایین بیشتر می‌شود». بر این اساس، حزب‌الله پهپادهایش را کنار سامانه‌های پدافند هوایی به‌عنوان ابزارهای ایجاد توازن راهبردی در مقابل برتری هوایی اسرائیل مورد استفاده قرار داده و اینگونه توانسته منطقه را از وضعیت «جنگ میان جنگ‌ها» که راهبرد نظامی رژیم صهیونیستی برای مناطق پیرامونی خود است خارج و در عین حال آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیلی در آسمان لبنان را هم محدود کند. اعتراف تلخ محققان امنیتی رژیم صهیونیستی پیش از آن صورت گرفت که عبدالباری عطوان، روزنامه‌نگار و تحلیلگر برجسته جهان عرب در سرمقاله روزنامه رای الیوم از آمادگی واقعی حزب‌الله برای حمله به میدان کاریش خبر داد. او به نقل از یک مقام ارشد لبنانی بسیار نزدیک به حزب‌‌الله نوشت که مقاومت تصمیم گرفته وارد جنگ شده و منابع نفت و گاز لبنان را از کنترل اسرائیلی‌‌ها خارج کند، همان‌طور که سال‌ها قبل جنوب لبنان را آزاد کرد، کمربند امنیتی را برچید و با زور اسلحه، این منطقه را به حاکمیت لبنان بازگرداند. به همین دلیل، ضربه زدن به کشتی استخراج‌کننده گاز از میدان کاریش لبنان در مقایسه با آمادگی برای آزادسازی‌‌های بیشتر، هدفی بسیار ساده و آسان است. عطوان در پایان آورد: «ما برای هزارمین بار و با بلندترین صدا می‌گوییم که مقاومت لبنان برای آزاد‌سازی جنوب و اخراج اسرائیلی‌های تحقیر شده و شکست‌‌خورده از آن مناطق، از دولت لبنان اجازه نگرفت و قطعا برای آزاد‌سازی منابع نفت و گاز در آب‌‌های سرزمینی لبنان از قلدری اسرائیل، در حالی که ۵ میلیون لبنانی گرسنه هستند و نمی‌توانند یک قرص نان و یک کارتن شیر برای فرزندان خود بیابند هم اجازه نگرفته و نخواهد گرفت». 

 


Page Generated in 0/0041 sec