printlogo


کد خبر: 250615تاریخ: 1401/4/16 00:00
اخبار

تصویربرداری «شهباز» به نیمه رسید
مجموعه تلویزیونی «شهباز» با موضوعی در حوزه فضای مجازی و پلیس سایبری است و در آن گروهی 4 نفره موسوم به «شهباز» حملات سایبری را پیگیری و خنثی می‌کنند. به گزارش «وطن‌امروز»، تصویربرداری سریال «شهباز» به کارگردانی حمیدرضا لوافی و تهیه‌کنندگی امیرحسین آشتیانی‌پور و مهدی علینقی‌پور، از مرز ۵۰ درصد گذشت. سریال تلویزیونی «شهباز» به نویسندگی مینا خدیوی در ۳۰ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای در گروه فیلم و سریال شبکه 5 سیما تولید می‌شود. ژانر این سریال معمایی و پلیسی است و هنرمندانی همچون آرش مجیدی، رضا داودنژاد، علیرضا آرا، میلاد میرزایی، مهدخت مولایی، نیما نادری، سیروس همتی، فاطیما بهارمست، غزال نظر و پاوان افسر در مقابل دوربین حمیدرضا لوافی ایفای نقش می‌کنند. سریال «شهباز» یکی از مجموعه‌های تلویزیونی پرلوکیشن است که عوامل آن علاوه بر حضور در تهران به شهرهای قزوین، رودبار و کیش نیز مسافرت می‌کنند. گروه تولید در حال حاضر در غرب تهران مشغول ضبط سکانس‌هایی از این سریال هستند. 
***
سینماها امروز تعطیل است
سخنگوی انجمن سینماداران به ارائه توضیحاتی درباره فعالیت سالن‌های سینمایی همزمان با سالروز شهادت امام محمدباقر(ع) پرداخت. به گزارش «وطن‌امروز»، محمدرضا صابری، سخنگوی انجمن سینماداران درباره فعالیت سالن‌های سینما همزمان با سالروز شهادت امام محمدباقر(ع) برابر با ۱۶ تیرماه به مهر گفت: تمام سالن‌های سینمایی از صبح پنجشنبه ۱۶ تیرماه تعطیل خواهند بود و فیلمی روی پرده نخواهد رفت. وی درباره آغاز فعالیت سینماها هم گفت: فیلم‌های اجتماعی و جدی از ساعت ۱۷ روز پنجشنبه اکران خود را از سر خواهند گرفت و فیلم‌های کمدی از بعد از اذان مغرب امکان اکران عمومی دارند. در حال حاضر فیلم‌های «تی‌تی» ساخته آیدا پناهنده، «پیتوک» به کارگردانی سیدمجید صالحی، «بازیوو» ساخته امیرحسین قهرایی، «طلاخون» به کارگردانی ابراهیم شیبانی، «روز ششم» ساخته حجت قاسم‌زاده‌اصل و «زاوالا» به کارگردانی ارسلان امیری روی پرده سینماها هستند. همچنین فیلم‌های «انفرادی»، «سگ بند»، «چند می‌گیری گریه کنی ۲» و «نقره داغ» به عنوان فیلم‌های کمدی روی پرده رفته‌اند. 
***
سایت «آقا بزرگ» در دست ارتقا
نسخه جدید سایت «آقا بزرگ» به منظور ارتقای فنی در حال بازنویسی است و از اواخر تیرماه ۱۴۰۱ در دسترس مراجعه‌کنندگان، قرار خواهد گرفت. به گزارش «وطن‌امروز»، سایت «آقا بزرگ» پایگاه اطلاعات نسخ خطی است که اطلاعات کتاب‌شناختی این نسخه‌ها را به صورت الکترونیکی در دسترس پژوهشگران، فهرست‌نگاران و نسخه‌شناسان قرار می‌دهد. نسخه جدید این سایت به منظور ارتقای فنی در حال بازنویسی است و از اواخر تیرماه ۱۴۰۱ در دسترس مراجعه‌کنندگان و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. خانه کتاب و ادبیات ایران در مقطعی از زمان به دلیل احساس نیاز در کمبود فضای اطلاع‌رسانی درباره نسخه‌های خطی با همکاری کتابخانه ملی و کتابخانه مجلس شورای اسلامی اقدام به راه‌اندازی بانک کتاب‌شناسی نسخه‌های خطی در سایت «آقا بزرگ» کرد. این سایت شامل ۲۳۰ هزار نسخه خطی در ایران و ۵۰ هزار نسخه مکتوب کهن کشورهای مختلف جهان مانند اروپا، شبه‌قاره و جهان عرب است. علاوه بر تقویت زیرساخت فنی سایت «آقا بزرگ»، در صورت تامین منابع مالی، محتوای اطلاعاتی آن نیز روزآمدسازی می‌شود که برای تامین بخشی از منابع مالی آن از همکاری و کمک سایر سازمان‌ها و نهادها نیز استقبال خواهد شد. 
***
دومین هفته متوالی کاهش فروش گیشه
در دومین هفته متوالی افت گیشه کل سینمای ایران، «علف‌زار» با افزایش میزان فروش مواجه شد و «زالاوا» شروعی متوسط ثبت کرد. به گزارش «وطن‌امروز»، گیشه سینمای ایران در هفته دوم تیرماه، تحت تاثیر کاهش فروش اغلب فیلم‌ها با کاهش مواجه شد؛ کاهشی که البته شدید نبود اما برای دومین هفته متوالی اتفاق افتاد. بر اساس اطلاعات منتشرشده در سامانه مدیریت فروش و اکران سینما (سمفا)، این هفته از چهارشنبه ۸ تیرماه تا سه‌شنبه ۱۴ تیرماه، گیشه سینمای ایران در مجموع توانست فروش حدود ۲۷۷ هزار بلیت را به ارزش ۸ میلیارد و ۶۷۵ میلیون تومان رقم بزند. این عدد نسبت به فروش ۹ میلیارد و ۳۴۰ میلیون تومانی هفته گذشته، ۷/۱ درصد کاهش نشان می‌دهد که پس از کاهش ۶/۵ درصدی هفته قبل، از ۲ هفته متوالی افت گیشه حکایت دارد. فیلم «علف‌زار» ساخته کاظم دانشی در این هفته با افزایش میزان مخاطب و افزایش میزان فروش مواجه شد. این در حالی است که شمار سانس‌های «علف‌زار» ۱۱ درصد نسبت به هفته گذشته کم شد. «زالاوا» ساخته ارسلان امیری که تنها فیلم جدید هفته گذشته سینماها بود، با حضور در رتبه ششم و فروش ۱۱ هزار و ۸۵۷ قطعه بلیت به ارزش ۴۰۳ میلیون تومان، توانست شروعی متوسط ثبت کند. 
***
11 هزار تماشاگر تئاتر در یک هفته‌
مجموعه تئاترشهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر به عنوان سالن‌های زیرمجموعه اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تنها طی یک هفته در کنار ثبت رکورد میزبانی از ۱۱ هزار و ۶۲۷ نفر به فروشی بیش از ۵۸۲ میلیون و ۸۰۳ هزار تومان دست یافت. 
به گزارش «وطن‌امروز»، همزمان با رونق گرفتن فصل اجراهای نمایشی از ابتدای سال جاری، به مرور شاهد بازگشت رونق اجراها و حضور پرشور مخاطبان و نزدیک شدن اعداد و ارقام آماری مخاطبان و فروش نمایش‌ها به دوران پیش از کرونا هستیم. با نگاهی آماری می‌توان دریافت که هفته نخست تیرماه ۱۴۰۱ در قیاس با ۱۲ هفته بهار ۱۴۰۱ با ثبت رکورد میزبانی از ۱۱ هزار و ۶۲۷ نفر در قیاس با ۱۲ هفته پیش، رکوردی منحصر به فرد را از خود به جا گذاشته است. 

Page Generated in 0/0036 sec