printlogo


کد خبر: 250614تاریخ: 1401/4/16 00:00
اداره کل هنرهای نمایشی با یک اطلاعیه از بار مسؤولیت شانه خالی کرد
ابهامات یک اطلاعیه غیر کارشناسی

شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش اداره‌کل هنرهای نمایشی اعلام کرد گروه‌های تئاتری پیش از شروع تمرین و صرف هزینه‌های مادی و معنوی باید مراحل قانونی صدور پروانه نمایش را طی کنند. به گزارش «وطن‌امروز»، شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش اداره‌ کل هنرهای نمایشی طی اطلاعیه‌ای از لزوم تعیین‌تکلیف متن و مراحل قانونی صدور پروانه نمایش پیش از اقدام گروه‌های نمایشی به صرف هزینه‌های مادی و معنوی خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: «بدین ‌وسیله به اطلاع می‌رساند شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش اداره کل هنرهای نمایشی، مسؤولیتی در قبال هر اقدامی که توسط عوامل نمایش منجر به تعهد مادی و معنوی شود (شامل تمرین یا صرف هزینه و مشابه آن بویژه پیش از تعیین‌تکلیف ارزیابی متن و سایر مراحل قانونی صدور پروانه اجرای نمایش) ندارد. متقاضیان با در نظر گرفتن زمان و مراحل قانونی این روند؛ نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه مربوطه، اقدام کرده و از پیامدهای احتمالی ممانعت به عمل ‌آورند».
خواندن اطلاعیه این ذهنیت را به وجود می‌آورد که تمام گروه‌های تئاتری بدون هیچ اقدام قانونی برای دریافت مجوز متن و گذراندن مرحله بازبینی، صرفا به صورت سرخود به تمرین اثر نمایشی مدنظرشان می‌پردازند و پس از صرف زمان و هزینه، سراغ اداره ‌کل هنرهای نمایشی برای گرفتن نوبت اجرا می‌روند. سال‌های سال است که اکثریت هنرمندان و فعالان تئاتر می‌دانند که نخستین مرحله برای شروع کار و اقدام برای تولید اثری نمایشی، ارائه متن برای دریافت تایید و مجوز شورای ارزشیابی و نظارت است و بعد از طی این مرحله تمرین‌های اثر نمایشی شروع می‌شود. 
یک اثر نمایشی برای رسیدن به مرحله بازبینی نیازمند تمرین گروه است و یک اثر تئاتری در تمرین شکل می‌گیرد که مدت زمان تمرین برای گروه‌ها متفاوت است. بعد از طی مراحل تمرین، کار برای بازبینی ارائه می‌شود تا در آن مرحله نیز پذیرفته شدن یا نشدن اثر توسط شورای ارزشیابی و نظارت مشخص شود. 
در تئاتر ایران گروه‌هایی هستند که از ابتدا متن نمایشی در اختیار ندارند و کار بر اساس یک ایده و طرح و در روند تمرین‌ها شکل می‌گیرد تا به مرحله بازبینی برسد، البته اکثر این گروه‌ها نیز هماهنگی‌های لازم برای گرفتن تأیید درباره ایده و طرح خود را انجام می‌دهند. 
مگر می‌شود یک اثر نمایشی بعد از دریافت مجوز متن و طرح و ایده خود، بدون تمرین وارد مرحله بازبینی شود؟ تمرین جزو لاینفک تولید یک تئاتر است و اگر اداره‌کل هنرهای نمایشی قصد دارد بار مسؤولیتی نسبت به گروه‌هایی که متن‌شان مجوز گرفته اما اثر در بازبینی پذیرفته نشده نداشته باشد، دیگر نیاز به انتشار اطلاعیه‌ای که نه تنها مبهم است و هیچ اطلاعات خاصی ارائه نمی‌دهد بلکه با نگاهی غیراصولی و غیرکارشناسانه با تئاتر مواجه می‌شود، نیست.

Page Generated in 0/0033 sec