printlogo


کد خبر: 248833تاریخ: 1401/2/29 00:00
سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به آمریکا؛ بنی‌گانتس: ایران ذخایر اورانیوم 60 درصد خودرا ظرف 2 ماه 2 برابر کرد
ترس و لرز اسرائیل

گروه سیاسی: واشنگتن و تل‌آویو دور جدیدی از تبادلات و رایزنی‌های خود درباره پرونده هسته‌ای ایران را آغاز کرده‌اند تا بتوانند راهی برای مهار پیشرفت برنامه غنی‌سازی توسعه‌یافته کشورمان پیدا کنند؛ در این میان شتاب برنامه هسته‌ای ایران در اوضاع کنونی منطقه و بحران‌های داخل سرزمین‌های اشغالی که به ساعت رسیده، ترس سران رژیم صهیونیستی را مضاعف کرده است. به گزارش «وطن‌امروز»، در شرایطی که دولت بایدن با طفره رفتن از اتخاذ تصمیم سیاسی برای احیای برجام مذاکرات را با وقفه و کندی روبه‌رو کرده است، میزبان وزیر جنگ رژیم صهیونیستی است و «بنی گانتس» برای گفت‌وگو درباره ایران عازم آمریکا شده است. 
بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پیش از آغاز سفر خود به واشنگتن گفت در دیدار با مقامات آمریکایی درباره ایران و اوکراین رایزنی خواهد کرد. 
به نوشته روزنامه هاآرتص، در شرایطی که تنش‌ها با روسیه بر سر جنگ اوکراین ‌و همچنین نگرانی‌ها نسبت به توسعه برنامه هسته‌ای ایران افزایش یافته است، گانتس در جریان سفر خود قرار است با لوید آستین، وزیر دفاع و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا ملاقات داشته باشد. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پیش از این سفر گفت: من درباره تقویت همکاری‌های امنیتی ‌و مواجهه با چالش‌های منطقه‌ای صحبت خواهم کرد در راس آنها ایران قرار دارد و لازم است که تمام بازیگران میانه‌رو در منطقه در برابر آن متحد شوند. وزیر جنگ اسرائیل همچنین سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت یک روز قبل از سفر به ایالات متحده به بررسی تهدیدهایی پرداخت که به ادعای او از سوی ایران متوجه دولت اسرائیل است. بر این اساس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت ایران ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی خود را در ۲ ماه ۲ برابر کرده است و تلاش می‌کند تولید و نصب ۱۰۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته را در محلی در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای نطنز تکمیل کند. به گزارش «جوییش پرس»، گانتس در سخنرانی خود در کنفرانس «نظم نوین جهانی» در موسسه سیاست و استراتژی دانشگاه خصوصی رایشمن در سرزمین‌های اشغالی هشدار داد که ایران «به انباشت دانش و تجربه برگشت‌ناپذیر در توسعه، تحقیق، تولید و بهره‌برداری از سانتریفیوژهای پیشرفته ادامه می‌دهد و تنها چند هفته با انباشت مواد شکافت‌پذیر که برای نخستین بمب اتم کافی است فاصله دارد». وزیر جنگ رژیم صهیونیستی افزود: «ایران ۶۰ کیلوگرم مواد غنی‌شده ۶۰ درصدی را نگهداری می‌کند و مانع دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تأسیسات خود می‌شود». گانتس همچنین ادعا کرد: ایران در حال حاضر حتی تلاش می‌کند تولید و نصب ۱۰۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته IR6 را در تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی جدیدی در نزدیکی نطنز تکمیل کند. او تصریح کرد: «هزینه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی اکنون کمتر از یک سال دیگر خواهد بود». 
وزیر جنگ اسرائیل همچنین گفت: ایران در حال توسعه تجهیزات نظامی خود در سراسر منطقه است که «مجهز به قابلیت‌های دقیقی از جمله موشک‌های کروز، موشک‌های زمین به زمین و پهپاد هستند و هزاران کیلومتر برد دارند». گانتس ادامه داد: «شمار تسلیحات استراتژیک در دست نیروهای نیابتی ایران در عراق و یمن در سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است». وزیر جنگ اسرائیل در سخنرانی خود با اشاره به آنچه مدعی شد نمونه‌ای از تلاش ایران برای استفاده از این سلاح‌ها در فوریه سال جاری میلادی است، گفت: سپاه پاسداران یک جفت پهپاد را به سمت اسرائیل فرستاده و از آنجا که پهپادها دارای چتر نجات بوده‌اند، این احتمال وجود دارد که هدف از فرستادن آنها تحویل سلاح به سازمان‌های تروریستی در مناطق فلسطینی بوده باشد. گفتنی است بنی گانتس چندی قبل طی گفت‌وگویی اذعان کرده بود این تل‌آویو است که باید در برابر تهران موازنه‌سازی کند. او با بیان اینکه اسرائیل باید توان دفاعی خود در برابر ایران را افزایش دهد، گفته بود: «ما باید راه را بر فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در جاهای گوناگون ببندیم، این مشکلی است که ما باید با آن دست و پنجه نرم کنیم و باید بر توان دفاعی خود در نواحی و مناطق گوناگون بیفزاییم». 
در همین حال، در حالی که تل‌آویو ادعا کرده است خود را برای اقدام نظامی علیه ایران آماده می‌کند، نایب‌رئیس سابق شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه، به ناتوانی تل‌آویو در برابر ایران اشاره کرد. بنا بر گزارش رادیو ارتش رژیم صهیونیستی، «اران اتزیون» در این باره اظهار داشت: «بیشتر اسرائیلی‌ها می‌دانند اسرائیل به تنهایی نمی‌تواند توانمندی هسته‌ای ایران را از بین ببرد». 
اتزیون اضافه کرد: «سیاست فعلی اشتباه است و نیاز به بازنگری دارد. اسرائیل باید در کنار آمریکا قرار می‌گرفت و در مذاکرات توافق هسته‌ای از آن حمایت می‌کرد». علاوه بر این مقام سابق صهیونیست‌ها، «دنی استرینوویچ» رئیس پیشین بخش پژوهش‌های سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی (امان)، شامگاه سه‌شنبه، در سخنانی به برنامه هسته‌ای ایران پرداخت. به گزارش اسپوتنیک، استرینوویچ اظهار داشت که ایرانی‌ها می‌دانند چگونه برنامه هسته‌ای خود را بازسازی کنند. رئیس پیشین بخش پژوهش‌های سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی در ادامه اضافه کرد: «حتی اگر هم فرض کنیم اسرائیل گزینه حمله نظامی را انتخاب ‌کند، احتمال واکنش سریعی [از طرف ایران] وجود دارد که می‌تواند منجر به ملتهب شدن منطقه و حتی جنگ شود». 
***
    آمریکا: به طور منظم با اسرائیل درباره ایران مبادله اطلاعاتی داریم   
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد واشنگتن «به طور منظم» با اسرائیل درباره ایران مبادله اطلاعاتی دارد. به گزارش فارس، «ند پرایس» در نشست خبری شامگاه سه‌شنبه بار دیگر بر همکاری‌ها میان واشنگتن و رژیم صهیونیستی علیه ایران تأکید کرد. پرایس گفت: «ما به طور منظم اطلاعات را با شریکان اسرائیلی‌مان رد و بدل می‌کنیم. در بسیاری از حوزه‌ها دیدگاه مشترکی داریم، ضمن اینکه نفع راهبردی مشترکی هم داریم و آن این است که نمی‌خواهیم ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند». پرایس همچنین گفت: «ما معتقدیم دیپلماسی و گفت‌وگوها فرصتی در اختیار ما قرار می‌دهد تا توانایی ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای یا دستیابی به آن از طرق دیگر را برای همیشه و به صورت ماندگار از بین ببریم». وی درباره مذاکرات وین هم گفت: «چیزی که می‌گویم این است که ما و شریکان‌مان آماده‌ایم و از مدت‌ها قبل آماده‌ بوده‌ایم. فکر می‌کنیم الان نوبت ایران است که جدیت خودش را نشان دهد». پرایس اضافه کرد: «همان‌طور که قبلا گفته‌ایم چندین مساله کوچک باقی مانده. باور ما این است که این مسائل کوچک باقیمانده درباره برنامه هسته‌ای ایران قابل برطرف شدن هستند و توافق را می‌توان به سرعت و به نحو موثر انجام داد، البته اگر ایران تصمیم بگیرد این کار را انجام بدهد». 

 


Page Generated in 0/0038 sec