printlogo


کد خبر: 248827تاریخ: 1401/2/29 00:00
واگذاری 90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تأمین ‌اجتماعی در قالب قانون بودجه
عرضه بلوکی سایپا و ایران‌خودرو

رئیــس کــل ســازمان خصوصی‌سازی درباره واگذاری سهام دولت در قالب رد دیون اظهار داشت: بر اساس قانون بودجه سال جاری، دولت 90 هزار میلیارد تومان بابت رد دیون خود به تأمین اجتماعی باید واگذار کند، همچنین 130 هزار میلیارد تومان بابت دیون دولت به نهادهای عمومی مانند بنیاد شهید و دیگر نهادها واگذار کند که بر اساس بند «ی» تبصره 2 قانون بودجه امسال انجام می‌شود. 
حسین قربان‌زاده درباره اینکه آیا شرکت‌هایی که در قالب رد دیون داده می‌‌شود، مورد قبول طلبکاران از دولت است، گفت: فهرستی از شرکت‌ها را دولت پیشنهاد می‌کند و برای واگذاری به تصویب می‌رساند، ارزش‌گذاری می‌شود و بعد از آن باید به هیأت واگذاری برود و مصوبه این هیأت را دریافت کند و پس از آن قرارداد انتقال سهام به آن نهاد یا سازمان مانند تأمین‌اجتماعی، بنیاد شهید و سایر نهادها واگذار می‌‌شود. 
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: امسال در قالب بودج ه دولت مکلف است 70 هزار میلیارد تومان فروش مستقیم سهام شرکت‌های دولتی را داشته باشد و از این طریق منابع برای بودجه به دست آورد. 
قربان‌زاده درباره واگذاری سهام به متولدان 1400 گفت: هنوز در این زمینه جمع‌بندی صورت نگرفته و اختلاف‌نظر وجود دارد و قرار است از محل سهام دولت در صندوق‌های قابل معامله بورسی یا ETF در بورس، دولت بودجه‌ای را اختصاص دهد و از این محل به متولدان سال گذشته یک میلیون تومان پرداخت کند که البته این تکلیف سازمان خصوصی‌سازی نیست و مربوط به کل دولت است. 
وی درباره واگذاری بلوکی سهام ایران‌خودرو و سایپا نیز گفت: سهام دولت در ایران‌خودرو 5 درصد و در سایپا 17 درصد باقی مانده است که این میزان سهام، سهام تودلی هم دارد، یعنی در برگیرنده سهام شرکت‌های دیگر هم است. به عنوان مثال صندوق بازنشستگی کشوری در ایران‌خودرو بین 7 تا 8 درصد سهام دارد که این سهام قابلیت تجمیع شدن با سهام دولت دارد که در قالب بلوک عرضه شود، چون برای خریدار هم صرف می‌کند و می‌تواند سهمیه‌ای در هیأت مدیره این شرکت داشته باشد. البته هنوز عرضه بلوکی سهام به صورت قطعی تصمیم‌‌گیری نشده است و باید بین وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگی ایجاد شود. 
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی درباره آزادسازی سهام عدالت گفت: روش اداره سهام عدالت در شورای عالی بورس بررسی می‌شود و این بر اساس توصیه‌ای است که رهبر معظم انقلاب ارائه کرده‌اند که شورای عالی بورس روش مدیریت سهام عدالت را تعیین‌تکلیف کند. در این زمینه این شورا کارگروهی را تشکیل داده تا آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت را به نتیجه برساند، البته تاکنون بر اساس آیین‌نامه قبلی درباره سهام عدالت عمل می‌شده است. قربان‌زاده ادامه داد: برای فصل جاری مجامع شرکت‌ها تا 31 تیرماه 1401 کارگروهی تشکیل شده که مرکب از نماینده وزارت اقتصاد، نماینده حقیقی شورای عالی بورس و نماینده کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است اما برای مدیریت بلندمدت سهام عدالت باید شورای عالی بورس برای شیوه اجرا و مدیریت آن تصمیم‌گیری کند. 
وی همچنین درباره واگذاری ۲ باشگاه فرهنگی- ورزشی پرسپولیس و استقلال موسوم به سرخابی‌ها عنوان کرد: واگذاری 10 درصد سهام این ۲ باشگاه از طریق فرابورس در اسفندماه سال گذشته به پایان رسید و اکنون آماده بازگشایی نماد معاملاتی سرخابی‌ها هستیم. 
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: شرکت پرسپولیس در آستانه اخذ مجوز برای بازگشایی نماد در فرابورس است، اگرنه 10 درصد سهام این شرکت تا 28 اسفند پذیره‌نویسی شد. 
قربان‌زاده گفت: فروردین سال جاری مراحل اخذ مجوز برای بازگشایی نماد طی شده است. این مجوز توسط سازمان خصوصی‌سازی، سازمان بورس و سازمان ثبت اسناد صادر می‌شود. بخشی از این مراحل مشروط به این شده است که سازمان بورس باید درباره حسابرسی داخلی این باشگاه‌ها به عنوان شرکت‌های فرابورسی کنترل‌هایی داشته باشد و بعد از آن بازگشایی نماد معاملاتی انجام شود. 
وی تأکید کرد: پرسپولیس مراحل نهایی اخذ مجوزها را طی می‌کند و اگر حسابرسی داخلی این شرکت به تأیید سازمان بورس برسد بزودی شاهد بازگشایی نماد پرسپولیس در فرابورس خواهیم بود. 
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی خاطرنشان کرد: کمیته‌ای با حضور وزیر ورزش و نمایندگانی از باشگاه‌ها برای نظارت بر نحوه مصارف منابع جمع‌آوری شده از عرضه اولیه درباره ۲ باشگاه تشکیل شده است و در این زمینه تخلفی صورت نمی‌گیرد. منابع جمع‌آوری شده صرف افزایش سرمایه ۲ باشگاه از محل صرف سهام انجام می‌شود. طرح‌های توجیهی این دو باشگاه در سامانه کدال ارائه شده است که از محل منابع حاصل شده بخشی برای بازارگردانی سهام سرخابی‌ها استفاده می‌شود و بخشی از منابع برای پرداخت بدهی استفاده می‌شود تا اوضاع مالی سرخابی‌ها به حد قابل قبول برسد. 
قربان‌زاده ابراز امیدواری کرد با مدیریت جدید به آرمان باشگاه‌داری و مدیریت حرفه‌ای سرخابی‌ها نزدیک شویم.

Page Generated in 0/0038 sec