printlogo


کد خبر: 240711تاریخ: 1400/9/3 00:00
مقامات ایرانی در دیدار مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار عدم سیاسی‌کاری این نهاد شدند
همکاری با آژانس فقط پادمانی
امیرعبداللهیان: اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای تعامل سازنده با آژانس در چارچوب موافقتنامه‌ پادمان است

گروه سیاسی: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در رأس هیأتی به تهران سفر کرد روز گذشته با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش «وطن‌امروز»، گروسی روز دوشنبه در توئیتی نوشته بود: به تهران سفر می‌کنم تا به سوالات مهم در ایران بپردازم. دیپلمات آرژانتینی ابراز امیدواری کرد یک کانال گفت‌وگوی مستقیم ایجاد کند تا آژانس بتواند آنچه گروسی فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری در ایران خواند را از سر بگیرد. با این حال، گروسی در نشست خبری مشترک با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: چند ماه پیش در سفرم به ایران با آقای اسلامی توافق کردیم که چند ماه دیگر برای ادامه کار مشترک‌مان درباره شفاف‌سازی و همچنین تداوم و تعمیق گفت‌وگوها با دولت جدید ایران دوباره بازگردم. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان کرد: صحبت‌ها و گفت‌وگوهای امروز فشرده بود و دنبال این هستیم که مذاکرات را ادامه دهیم با این نگاه که بتوانیم زمینه‌های مشترکی را پیدا کنیم. گروسی افزود: موضوعاتی است که با آقای اسلامی بررسی می‌کنیم ولی هدف‌مان این بوده که چشم‌انداز برنامه هسته‌ای را به نحوی تعریف کنیم که با توجه به تغییرات اقلیمی بتوانیم به تولید انرژی‌های پاک کمک کنیم و آن را در اختیار همه بگذاریم. این موضوعی بود که چندی پیش در نشست گلاسکو به صورت مفصل درباره آن صحبت شد. وی در پایان گفت: تلاش‌مان این است که نتیجه نشست امروز مثبت باشد. محمد اسلامی هم در این نشست خبری گفت: نکته حائز اهمیتی که برای ما و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح است این است که مسائل فیمابین ایران و آژانس فنی است و آژانس مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه‌آمیزی که دشمنان ایران در مسیر پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌کنند را مدنظر ندارد و از آن تاثیر نخواهد پذیرفت. رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: آقای گروسی امروز چندین بار گفت هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ایران مشاهده نکرده‌اند و ایران طبق معاهدات و ضوابط، فعالیت‌های هسته‌ای‌اش در حال انجام است. معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه درباره مواردی که توسط دشمنان درباره برنامه هسته‌ای ایران منتشر شده و در اختیار آژانس قرار گرفته است، سوالاتی را مطرح کرده بودند که به آنها پاسخ داده شد، تاکید کرد: بخش‌هایی از آنها باقی مانده که مربوط به مسائل گذشته است که در برجام به آنها پرداخته و بسته شده است. امروز تفاهم کردیم این موارد را خاتمه دهیم و با رویه‌ای که اتخاذ خواهیم کرد که مذاکرات آن هنوز ادامه دارد، آنها تداوم پیدا نکنند. اسلامی تصریح کرد: ایران در برنامه هسته‌ای خودش مصمم است و تاثیرات برنامه هسته‌ای ایران که در زندگی مردم می‌توانیم همه ابعاد فناوری هسته‌ای را در بخش‌های گوناگون مورد بهره‌برداری قرار دهیم، در دستور کار ما است که آژانس به ایران در این راستا کمک خواهد کرد. وی ادامه داد: همچنین درباره ابلاغی که حداقل ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای را باید در ایران ایجاد کنیم بویژه با نیروگاه‌های کوچک که ظرفیت آن حداکثر ۳۰۰ مگاوات است نیز آژانس با تشویق کشورهای دارای این صنعت که با استفاده از ظرفیت صنایع ایران بتوانند در راستای توسعه و گسترش ظرفیت برق هسته‌ای به کشور ما کمک کنند، با ایران همکاری می‌کند. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین بعدازظهر سه‌شنبه برای نخستین‌بار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. 
امیرعبداللهیان در این دیدار بر اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای تعامل سازنده با آژانس در چارچوب موافقتنامه‌ پادمان‌ تاکید و ابراز امیدواری کرد در سفر مدیرکل آژانس اعتماد متقابل و همکاری‌های طرفین بیش از پیش تقویت شود. وزیر امور خارجه همچنین بر اهمیت کار فنی، حرفه‌ای و بی‌طرفانه آژانس و ضرورت بی‌اعتنایی به فشارهای سیاسی خارجی تاکید کرد. مدیرکل آژانس نیز متقابلا ضمن تاکید بر رویکرد فنی، حرفه‌ای و بی‌طرفانه آژانس، سفر خود را نشانه‌ای از اراده برای گفت‌وگو و درک متقابل، حل مسائل و ارتقای همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران برشمرد و از آمادگی آژانس برای حل‌و‌فصل موضوعات باقیمانده طی ماه‌های آتی در همکاری نزدیک با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
 
* گروسی در تهران چه شنید؟
مهم‌ترین موضوعاتی که رافائل ماریانو گروسی در ایران شنید، این بود که همکاری‌های فنی ایران و آژانس تحت موافقتنامه پادمان ادامه پیدا خواهد کرد و مدیرکل آژانس باید دندان طمع بازگرداندن تهران به مسیر اجرای پروتکل الحاقی را بکشد. از دیگر مسائل حائز اهمیت، تاکید تهران بر بی‌طرفی آژانس در رسیدگی به پرونده هسته‌ای ایران بود؛ مساله‌ای که بارها گروسی و مجموعه تحت امرش آن را نقض کرده‌اند. همچنین مقامات ایرانی مدیرکل آژانس را تفهیم کردند که این سازمان بین‌المللی نباید از گزارش‌های سیاسی و مغرضانه دشمنان ایران تاثیرپذیری داشته باشد. رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست با گروسی تاکید کرد ایران در برنامه هسته‌ای خود مصمم است. این یک پیام آشکار به مدیرکل آژانس و واسطه‌هایی که او را روانه تهران کردند است. با توجه به نزدیک بودن نشست شورای حکام طی چند روز آینده، گروسی و شرکای غربی‌اش می‌دانند هر گونه تحرک ضد ایرانی و در پیش گرفتن مسیر تقابل با ایران در نشست آتی شورای حکام، به نفع آنها نخواهد بود. 

Page Generated in 0/0036 sec