printlogo


کد خبر: 239546تاریخ: 1400/8/5 00:00
مشکل فنی در سامانه هوشمند سوخت باعث اختلال در جایگاه‌های سوخت شد؛ تا شامگاه دیروز نیمی از جایگاه‌های سوخت به مدار بازگشت
حمله سایبری به مردم
وزارت نفت: تا اواسط امروز شرایط سوختگیری با کارت سوخت عادی می‌شود سهمیه بنزین موجود در کارت‌های سوخت محفوظ است و شایعه افزایش قیمت بنزین یا حذف سهمیه‌ها واقعیت ندارد

گروه اقتصادی: پیش از ظهر روز گذشته در نقاط مختلف کشور خبرهایی مبنی بر اختلال در جایگاه‌های سوخت و قطع ناگهانی نازل‌های بنزین در رسانه‌ها مطرح شد. بروز مشکل فنی در سیستم، مورد حمله سایبری قرار گرفتن سیستم فنی سوخت‌رسانی و پیش‌زمینه‌ای برای افزایش قیمت بنزین، از پرتکرار‌ترین گمانه‌زنی‌های اولیه درباره علت این اتفاق بود.
پس از وقوع این اتفاق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران طی اطلاعیه‌ای تاکید کرد هیچ مشکلی در زمینه تامین بنزین و نفت‌گاز در جایگاه‌ها وجود ندارد و توقف فعالیت برخی جایگاه‌های کشور موقت است. در پی توقف فعالیت برخی جایگاه‌های عرضه سوخت کشور در روز گذشته، اطلاعیه‌ای از سوی روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران صادر شد. در این اطلاعیه آمده بود: «به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند به دلیل بروز مشکل فنی در سامانه هوشمند سوخت، موقتا امکان سوختگیری در برخی جایگاه‌های عرضه سوخت با اختلال مواجه شده و عرضه سوخت خارج از سیستم سامانه سوخت با نرخ دوم در حال انجام است، لذا تا رفع مشکل فنی از هموطنان عزیز تقاضا داریم صبوری نمایند. ضمنا پیرامون تامین بنزین و نفتگاز در جایگاه‌ها مشکلی وجود ندارد و فرآورده به میزان کافی در انبارهای نفت و جایگاه‌ها وجود دارد و هیچ‌گونه نگرانی در این باره متصور نمی‌باشد. ضمنا شایعات مربوط به افزایش قیمت سوخت نیز قویا تکذیب می‌شود». 
 
* اعزام کارشناسان شرکت پخش به جایگاه‌های مشکل‌دار
پس از وقوع این اتفاق کارشناسان شرکت ملی پخش در تمام استان‌ها موظف شدند با رصد میدانی و مراجعه حضوری به جایگاه‌ها، در صورتی که خروج از مدار سیستم هوشمند سوخت موجب توقف فعالیت جایگاهی شده، بلافاصله امکان عرضه آزاد بنزین در آن جایگاه فراهم شود. 
 
* سخنگوی جایگاهداران: فقط سامانه سوخت از مدار خارج شده است
سخنگوی صنف جایگاهداران سوخت کشور روز گذشته با بیان اینکه مشکل پیش‌آمده در جایگاه‌های سوخت یک مشکل نرم‌افزاری است، گفت: هیچ مشکلی برای سوختگیری با نرخ آزاد وجود ندارد و مردم از هجوم به جایگاه‌ها خودداری کنند.  امین رضانواز درباره اختلال در پمپ‌بنزین‌های سراسر کشور گفت: تمام متخصصان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در حال کار هستند، چرا که مشکل به‌ وجود آمده یک مشکل نرم‌افزاری است. 
وی افزود: هیچ زمانی برای رفع مشکل قابل پیش‌بینی نیست اما مردم می‌توانند بنزین و گازوئیل را با نرخ آزاد تهیه کنند تا اختلال در سامانه رفع شود. رضانواز از مردم خواست به هیچ‌وجه در پمپ‌بنزین‌ها تجمع نکنند و گفت: متأسفانه در 8 سال گذشته به‌ لحاظ بی‌توجهی به‌ سامانه هوشمند سوخت، این سامانه دچار استهلاک شده است. 
پیگیری‌های مسؤولان و کارشناسان فنی موجب شد از حدود ساعت 15 دیروز بخش‌های مختلف سوخت کشور به مدار بازگردد. 
 
* تأیید حمله سایبری
دیروز همچنین مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت اطلاعیه‌ای صادر کرد که در آن آمده بود: به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند، ساعت ۱۱ صبح روز سه‌شنبه (04/۰۸/1400) مرکز افتا گزارشی درباره حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کشور اعلام کرده و به تبع آن جایگاه‌ها در ارائه خدمات سوخت‌رسانی از مدار خارج شدند.
 
* از اواسط امروز شرایط پمپ‌بنزین‌ها عادی می‌شود
جلیل سالاری دیشب در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره مشکل سامانه کارت سوخت گفت: از اواسط امروز (دیروز سه‌شنبه) مشکلی در سامانه کارت سوخت ایجاد شد که بلافاصله کارگروه مدیریت بحران در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران شکل گرفت. وی افزود: روش‌های مختلف برای رفع این مشکل بررسی و در نهایت قرار شد سامانه سوخت‌رسانی غیرفعال و سوختگیری به صورت دستی انجام شود. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران یادآور شد: آموزش سوختگیری به جایگاه‌ها زمانبر شد اما در حال حاضر (ساعت 18 عصر دیروز سه‌شنبه) ۵۰ درصد جایگاه‌های سوخت وارد مدار شده‌اند. وی گفت: در چند جایگاه دیگر سوخت‌گیری از طریق سامانه کارت سوخت بررسی شد که در حال حاضر در ۵ جایگاه در سراسر کشور سوخت‌گیری با کارت انجام می‌شود. معاون وزیر نفت یادآور شد: قول نمی‌دهم امشب (دیشب) صد درصد جایگاه‌های سوخت وارد مدار شوند. اگر چه رفع مشکلات سامانه در هر جایگاه چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد اما باید به همه جایگاه‌های سوخت حتی بین راهی‌ها هم سر بزنیم. وی تاکید کرد: به دنبال بازگرداندن سوخت‌گیری به روش کارت سوخت هستیم. به نظر می‌رسد تا اواسط فردا (امروز) شرایط عادی شود.
 
* نیمی از جایگاه‌های کشور فعال شدند
مسعود رضایی، مدیر سامانه هوشمند سوخت هم با تایید بازگشت سوختگیری با کارت از امروز اظهار داشت: هم‌اکنون (ساعت 19 سه‌شنبه) نیمی از جایگاه‌های کشور فعال شده و سوخت‌رسانی به صورت آزاد انجام می‌شود. تا پایان امشب (دیشب) تلاش می‌شود جایگاه‌ها همگی به شرایط عادی سوخت‌رسانی بازگردند. رضایی گفت: از فردا (امروز چهارشنبه) به مرور بحث عرضه سوخت از طریق کارت سوخت و سهمیه بنزین نیز به مرور رفع و مردم بدون نگرانی سوختگیری خواهند کرد.
***
    پیامک وزارت نفت درباره قیمت بنزین     
وزارت نفت با ارسال پیامک‌هایی به مشترکان اعلام کرده سهمیه بنزین موجود در کارت بنزین آنها محفوظ بوده و سوخت نمی‌شود. متن این پیامک به شرح زیر است:
هموطن عزیز!
با تلاش‌های گسترده مشکل فنی سامانه هوشمند سوخت بزودی برطرف می‌شود. سهمیه بنزین موجود در کارت‌های سوخت محفوظ است و شایعه افزایش قیمت بنزین یا حذف سهمیه‌ها واقعیت ندارد. لطفا اخبار صحیح را از رسانه‌های رسمی کشور پیگیری نمایید.

Page Generated in 0/0038 sec