printlogo


کد خبر: 239127تاریخ: 1400/7/22 00:00
رونمایی از بمب‌های بالدار دورایستا در ادامه رزمایش مشترک مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰
دست بالا در آسمان

گروه سیاسی: فرمانده نیروی هوافضا سپاه پاسداران از استفاده از بمب‌های بالدار دورایستا برای نخستین‌بار خبر داد. 
به گزارش «وطن‌امروز»، در ادامه رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ سامانه‌های پدافند هوایی بومی «جوشن»، «خاتم»، «مجید» و «تلاش» نیروی پدافند هوایی ارتش و «دزفول» و «صیاد» نیروی هوافضای سپاه با موفقیت اهداف واگذار شده توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور را سرنگون کردند. امیر سرتیپ قادر رحیم‌زاده، فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی کشور با بیان اینکه سامانه‌های خاتم و جوشن برای نخستین‌بار در این رزمایش مورد تست عملیاتی قرار گرفتند، گفت: سامانه موشکی جوشن نسخه ارتقا یافته سامانه پدافندی ۱۵ خرداد است که از رادار پسیو استفاده می‌کند و در این رزمایش برای نخستین‌بار با موفقیت مورد تست و ارزیابی قرار گرفت و اهداف واگذار شده توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی را منهدم کرد. وی مقابله با اهداف در ارتفاع کم با سامانه‌های موشکی تاکتیکی به صورت دفاع همه‌جانبه و ۳۶۰ درجه در محیط جنگ الکترونیک را از جمله اقدامات انجام شده در این مرحله از رزمایش برشمرد. رحیم‌زاده با بیان اینکه سامانه‌ پدافندی «مجید» و «دزفول» نیز با موفقیت موشک‌های کروز شلیک شده به سمت منطقه رزمایش را منهدم کردند، اظهار داشت: دفاع مستحکم و چندلایه در برابر تهاجم موشک‌های کروز یکی از اهداف رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ است که در این مرحله با موفقیت توسط سامانه‌های مختلف پدافندی ارتش و سپاه اجرا شد. 
همچنین در ادامه این رزمایش رادار بومی برد بلند ارائه پالسی «قدس» نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیاتی شد. این رادار قابلیت رصد اهداف در برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر و ارتفاع بیش از ۹۰ هزار پا را دارد. قابلیت تاکتیکی و تک‌خودرویی بودن، نرم‌افزار بومی، توان مقابله با جنگ الکترونیک در تکنیک‌های مختلف، سامانه تشخیص دوست از دشمن و قابلیت لینک با سامانه‌های پدافندی از جمله ویژگی‌های سامانه راداری قدس است. 
 
* سردار حاجی‌زاده: برای نخستین‌بار از بمب‌های بالدار دورایستا استفاده کردیم
سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ با بیان اینکه در این رزمایش این توفیق را داشتیم که تمام سامانه‌های مورد استفاده کاملا ایرانی بود، گفت: ۱۵ سال قبل ما این وضعیت را نداشتیم، یعنی در سامانه‌های راداری، فرماندهی و کنترل و سامانه‌های موشکی زمین به هوا وابسته به تجهیزات خارجی بودیم، در حالی که امروز بحمدالله تمام این تجهیزات را به صورت بومی و ایرانی در اختیار داریم. وی با اشاره به دفاع همه‌جانبه و ۳۶۰ درجه در برابر حملات پرحجم هواپیماهای بدون سرنشین در منطقه رزمایش گفت: سامانه‌های راداری در منطقه باید اهداف را کشف و مراکز کنترل و فرماندهی باید هدف‌ها را به سامانه‌ها واگذار کند. در این رزمایش موفق شدیم اهداف مختلف در ارتفاع و سرعت‌های مختلف و حتی موشک‌های کروز را با موفقیت مورد اصابت قرار دهیم. حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: در این رزمایش ما برای نخستین‌بار بمب‌های بالدار دورایستا را که از هواپیما رها می‌شود، استفاده و آن را رهگیری و به سامانه‌های پدافندی واگذار کردیم. فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: ما ترکیبی از تهدیدات را داریم، از جمله موشک‌های کروز، مهمات دورایستا و هواپیماهای بدون سرنشین با سرعت کم‌ و زیاد که انواع این تهدیدات را در این رزمایش شبیه‌سازی کردیم و توانستیم با سامانه‌های بومی کاری کنیم که هدفی در این منطقه از دست نرود و همگی مورد اصابت قرار گرفتند. وی با اشاره به عملیاتی شدن سامانه راداری قدس در این رزمایش تصریح کرد: این سامانه کاملا متحرک است و می‌تواند به سرعت جابه‌جا شود، چون در جنگ‌های امروزی هر سامانه‌ای که ثابت باشد، بلافاصله مورد اصابت قرار می‌گیرد؛ از سوی دیگر قابلیت کشف هواپیماهای پنهانکار را هم دارد. حاجی‌زاده در پایان گفت: دفاع هوایی در کشورمان با وجود قرارگاه مشترک پدافند هوایی، مشترک است و سامانه‌های پدافندی ارتش و سپاه در سراسر کشور مستقر هستند که تمام آنها در یک شبکه تحت کنترل و فرماندهی برادران ارتش است و زیرمجموعه‌های آن به صورت مشترک است و کار به صورت ترکیبی انجام می‌شود. 
 
* ایران توان مقابله با اهداف تا ارتفاع ۱۰۰ هزار پا را دارد
سردار سرتیپ دوم پاسدار داوود شیخیان، جانشین معاونت عملیات نیروی هوافضای سپاه در حاشیه این رزمایش در تشریح اقدامات حوزه دفاع هوایی اظهار داشت: رادارها به عنوان نخستین حلقه کشف در حوزه پدافند هوایی از مهم‌ترین ابزارهای دفاع هوایی هستند و قطعا از جمله موارد تحریمی درباره جمهوری اسلامی ایران همین سامانه‌ها هستند و با توجه به تهدیدات روزافزون و همچنین سناریوهای مختلف دشمن، استفاده از ابزارهای مختلف مانند هواپیماهای پنهانکار، هواپیماهای بدون سرنشین پرسه‌زن، موشک‌های کروز و مهمات دورایستا از جمله تهدیدات مهمی است که با آنها مواجه هستیم. وی با تاکید بر اینکه سامانه‌های موشکی و جنگال هم امروز به صورت بومی در سراسر کشور توسعه پیدا کرده است، گفت: این سامانه‌ها می‌توانند با تمام اهداف در ارتفاع‌های مختلف تا ۱۰۰ هزار پا یعنی بالاترین سطحی که هر پرنده باسرنشین و بدون‌سرنشین پرواز کند، مقابله کنند. 
 
* سرلشکر سلامی: به سامانه‌های بسیار مدرن و پیشرفته دست پیدا کرده‌ایم
سردار سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در حاشیه رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ اظهار داشت: ما امروز با دستاوردها و پیشرفت‌های چشمگیر و قابل ملاحظه در عرصه دفاع هوایی در مقابل قدرت‌های پیشرفته هوایی روبه‌رو هستیم. وی ادامه داد: آنچه در این رزمایش انجام شد و ما دیدیم، یک نمایه مدرن و پیشرفته از تمام جنبه‌های پدافند هوایی در مقابل سناریوی غیرقابل پیش‌بینی است. ما امروز ۲ نیروی نارنجی و آبی در نقش دشمن و نیروهای خودی داشتیم که نیروهای نارنجی ما مجهز به انواع موشک‌ها و سامانه‌های پروازی بدون سرنشین بودند و در سرعت‌ها و ارتفاعات مختلف و از مسیرها و زمان‌های غیرقابل پیش‌بینی به سمت منطقه رزمایش حرکت می‌کردند و نیروهای آبی که مستقر در کنار سامانه‌های پدافند هوایی بودند، باید در مقابل اینها واکنش نشان می‌دادند.

Page Generated in 0/0040 sec