printlogo


کد خبر: 239122تاریخ: 1400/7/22 00:00
دیدار سرلشکر باقری با نخست‌وزیر و مقامات ارشد نظامی پاکستان
کابل؛ محور گفت‌وگو‌های تهران - اسلام‌آباد

گروه سیاسی: رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران طی سفر به پاکستان، با نخست‌وزیر و مقامات ارشد نظامی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. توسعه همکاری‌های مشترک علیه تروریسم، تبادل هیات‌های آموزشی، تقویت مدیریت مرزی، تبادل اطلاعات و گسترش رایزنی‌های دفاعی و رایزنی‌های ویژه در قبال موضوع افغانستان سرفصل موضوعات مورد بحث طرفین بود. کارشناسان سیاسی و نظامی با توجه به تحولات امنیتی منطقه و جهان اسلام از جمله اوضاع افغانستان، سفر هیات عالیرتبه ستاد کل نیروهای مسلح ایران به پاکستان را مهم و تاثیرگذار ارزیابی می‌کنند. 
به گزارش «وطن‌امروز» سردار سرلشکر محمد باقری به دعوت ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاکستان در راس هیات بلندپایه نظامی- امنیتی، شامگاه سه‌شنبه با استقبال ژنرال «ثاقب محمود» به نمایندگی از ارتش پاکستان و جمعی از مقامات نظامی این کشور، برای دومین بار وارد اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، شد. وی پیش از حرکت به سوی این کشور همسایه، تبادل تجربیات میان ۲ کشور در زمینه مبارزه با معضل تروریسم را از اهداف این سفر برشمرده بود. پیش از این، ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده فعلی ارتش پاکستان به ترتیب اواسط آبان‌ ۹۶ و اواخر آبان ۹۸ دو سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران انجام داد و با مقام‌های سیاسی و نظامی کشورمان دیدار کرده بود. 
سردار باقری در بدو ورود به پایگاه هوایی «نورخان» در اسلام‌آباد در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان ارتباطات عمیق و گسترده‌ای دارند، بویژه اینکه در سال‌های اخیر شاهد همکاری‌های فراوانی در مرزهای مشترک بودیم و اکنون به جهت امنیت مرز به وضعیت بسیار بهتری نسبت به گذشته رسیده‌ایم. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: از جمله موضوعات مهم این مقطع زمانی، مساله افغانستان و وضعیت این کشور است. ایران و پاکستان در افغانستان نگرانی‌های فراوانی دارند. وی ادامه داد: با توجه به وضعیت پیش آمده برای امنیت افغانستان و تبعات این حوادث بر هر دو کشور همسایه، باید با یکدیگر رایزنی کرده و تصمیماتی اتخاذ کنیم که افغانستان به سمت آرامش و برقراری یک حکومت فراگیر حرکت کند. سردار باقری ابراز امیدواری کرد رایزنی‌های ایران و پاکستان به عنوان ۲ همسایه مشترک افغانستان باعث شود مشکلاتی که اکنون پیش‌بینی می‌شود رخ ندهد و وضعیت بهتری در افغانستان شکل بگیرد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همچنین ابراز امیدواری کرد طی این سفر در روابط نظامی و دفاعی ۲ کشور ایران و پاکستان که در سال‌های اخیر توسعه فراوانی پیدا کرده است، پیشرفت بیشتری رقم بخورد. 
 
* دیدار با عمران‌خان
سردار باقری عصر دیروز به وقت محلی در راس هیات بلندپایه‌ نظامی ایران در اسلام‌آباد به دیدار «عمران‌خان» نخست‌وزیر پاکستان رفت. مقامات ارشد دولت پاکستان از جمله وزیر دفاع و برخی مسؤولان نظامی این کشور و همچنین «سیدمحمدعلی حسینی» سفیر ایران و سرهنگ «مصطفی قنبرپور» وابسته نظامی ایران در پاکستان در این دیدار حضور داشتند. عمران‌خان در این نشست با یادآوری دیدار ماه گذشته خود با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران در حاشیه اجلاس سران شانگهای در دوشنبه، بر تعهد دولت پاکستان برای تعمیق روابط با ایران بویژه در بخش‌های مرزی، اقتصادی، نظامی و امنیتی تاکید کرد. سردار باقری نیز با اشاره به رایزنی‌های مهم خود با فرمانده ارتش و رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان، تقویت همکاری‌های نزدیک میان ۲ همسایه که طی سال‌های اخیر شاهد پیشرفت قابل توجهی در روابط از جمله در امنیت مرزی بوده‌اند را، ضروری دانست. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و نخست‌وزیر پاکستان پیرامون آخرین تحولات امنیت منطقه‌ای و جهان اسلام بویژه وضعیت افغانستان تبادل‌نظر کردند. عمران‌خان تاکید کرد بحران افغانستان هرگز راهکار نظامی نداشته و باید با مشارکت تمام گروه‌های داخلی این کشور یک دولت فراگیر تشکیل شود. 
 
* دیدار با مقامات ارشد نظامی پاکستان
پیش از دیدار با نخست‌وزیر پاکستان، سردار باقری در دیدارهای جداگانه‌ای با ژنرال باجوا فرمانده ارتش و ژنرال ندیم رضا رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان، توسعه همکاری‌ها و مناسبات دفاعی تهران و اسلام‌آباد، گسترش همکاری مشترک مرزی، مبارزه با تروریسم و بررسی تحولات منطقه‌ای و جهان اسلام را مورد بررسی قرار داد. 
اعضای هیات بلندپایه نظامی ایران به ریاست سرلشکر باقری صبح دیروز در نخستین نشست خود با حضور در مقر فرماندهی ارتش پاکستان در شهر «راولپندی» با ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش این کشور دیدار کرده بودند. پیش از شروع نشست رسمی، سردار باقری با حضور در جایگاه نمادین شهدا در مقر فرماندهی ارتش ضمن ادای احترام به فداکاری‌های نیروهای مسلح پاکستان در مبارزه با تروریسم، دسته گلی را نثار جایگاه شهدا کرد. پس از مراسم استقبال، هیأت‌های بلندپایه نظامی ایران و پاکستان وارد مذاکرات رسمی شدند. سرلشکر باقری و ژنرال باجوا تازه‌ترین تحولات روابط دوجانبه ایران و پاکستان، مناسبات دفاعی و تحولات منطقه‌ای از جمله افغانستان را مورد بررسی قرار دادند. آنان با ابراز اطمینان نسبت به روند رو به رشد تعاملات نظامی، امنیتی و مرزی ۲ کشور همسایه طی سال‌های اخیر، مصمم به پیشبرد این تعاملات شدند. 
همچنین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح کشورمان در دومین نشست کاری خود با ژنرال «ندیم رضا» رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرد. سردار باقری و ژنرال ندیم رضا، طیف گسترده‌ای از مناسبات دوجانبه ایران و پاکستان در حوزه‌های دفاعی، امنیتی، نظامی، مرزی و تحولات منطقه‌ای از جمله اوضاع افغانستان را مورد بحث و بررسی قرار دادند. طرفین بر تمایل و عزم جدی یکدیگر برای تحکیم این مناسبات و گسترش همکاری‌های دوجانبه میان نیرو‌های مسلح ایران و پاکستان تاکید کردند. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح و رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان همچنین به وجود دیدگاه‌های مشترک ۲ کشور در رابطه با مسائل منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و صلح و ثبات منطقه‌ای اشاره کردند. 
پس از این دیدارها، اعضای هیات بلندپایه نظامی جمهوری اسلامی ایران با سفر به شهر بندری «کراچی» در جنوب پاکستان از تاسیسات نظامی و دریایی این کشور بازدید کردند.

Page Generated in 0/0038 sec