printlogo


کد خبر: 239052تاریخ: 1400/7/21 00:00
تماس تلفنی رئیس‌جمهور با فرماندار اندیکا
دستور ویژه برای اندیکا
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با «وطن‌امروز»: فرآیند بازسازی خانه‌های تخریب‌شده در اندیکا آغاز شده است

در پی وقوع زلزله‌های متعدد طی چند روز گذشته در شرق استان خوزستان که موجب شد خسارت زیادی به مردم این منطقه وارد شود،‌ رئیس‌جمهور برای دومین‌بار بر پیگیری روند خدمات‌رسانی و رسیدگی جدی به مشکلات زلزله‌زدگان تاکید کرد. 
به گزارش «وطن‌امروز»، وقوع زلزله 7/5 ریشتری و بیش از 20 پس‌لرزه با حداکثر قدرت 5 ریشتر در شرق خوزستان که از هفته پیش شروع شد و تا روز دوشنبه هفته جاری ادامه داشت، خانه و کاشانه خیلی از ساکنان این منطقه محروم را ویران و به تلی از خاک و سنگ تبدیل کرد. اگر چه هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارات این زمین‌لرزه‌ها اعلام نشده است اما بافت روستایی پراکنده و خانه‌هایی که از سنگ و چوب ساخته شده، مشکلات عدیده‌ای را برای ساکنان این منطقه ایجاد کرده است. از طرفی کوهستانی و صعب‌العبور بودن منطقه نیز کار امدادرسانی به زلزله‌زدگان را برای امدادگران و نیروهای خدمات‌رسان سخت کرده است. علاوه بر این نزدیک شدن به روزهای سرد و برودت هوا در این منطقه کوهستانی مشکل دیگری است که زلزله‌زدگان با آن مواجه خواهند بود. هر چند با وقوع زلزله در شرق خوزستان نیروهای امدادرسان از نهادها و دستگاه‌های مختلف برای کمک‌رسانی و تامین نیازهای اولیه به این منطقه عازم شده و هم‌اکنون در آنجا مستقر هستند اما رئیس‌جمهور برای بار دوم شخصا با مقامات استانی بویژه فرماندار اندیکا تماس گرفته و بر پیگیری روند خدمت‌رسانی به مردم زلزله‌زده این بخش تاکید کرد. دکتر سیدابراهیم رئیسی در این تماس تلفنی با بیان اینکه مردمان خطه جنوب بویژه مردم اندیکا همواره همراه انقلاب بوده‌اند، گفت: مسؤولان در شرایط حاضر به گونه‌ای عمل کنند که مردم احساس مشکل نکنند. وی خاطرنشان کرد: به استاندار نیز تاکید کردم نسبت به رفع کمبود‌ها اقدام و برای رفع مشکلات همت بیشتری کنند تا با یک طراحی مناسب، با سرعت بتوان بخش‌های ساخت‌و‌ساز را فعال کرد و مردم حس نکنند بی‌سرپناه هستند. وی در پایان از ابلاغ دستور به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور ارائه خدمات به مردم زلزله‌زده خبر داد. 
بنا بر این گزارش، بیشترین نگرانی زلزله‌زدگان، اسکان موقت تا بازسازی و ساخت خانه‌های‌شان است.
در همین ارتباط، معاون امور عمرانی استانداری خوزستان از تکمیل ارزیابی‌ها در مناطق زلزله‌زده اندیکا تا یکی دو روز آینده خبر داد. فاضل عبیات درباره آخرین ارزیابی‌ها برای اسکان موقت در مناطق زلزله‌زده اندیکا اظهار کرد: بر اساس ارزیابی‌ها ۶۰۰ منزل در این منطقه به صورت کامل نیاز به بازسازی دارند، البته ارزیابی‌ها در یکی دو روز آینده نهایی خواهد شد. وی افزود: دستگاه‌های اجرایی در کنار گروه‌های مختلف در حال امدادرسانی به مردم هستند. جمعیت هلال‌احمر نیز مردم خوب و محروم این منطقه را اسکان موقت داده است. البته اکنون عشایر در حال برگشت برای اسکان در منازل خود هستند. معاون امور عمرانی استانداری خوزستان تصریح کرد: با توجه به سرمای زودرس و احتمال بارش در این منطقه، طرح بازسازی منازل تخریب‌شده به سرعت و در یکی دو روز آتی در حال نهایی شدن است. تمام تلاش بر این است با مصوبه‌ای که درباره تامین اعتبارات از هیات دولت دریافت خواهد شد، به سرعت و در یکی دو ماه این منازل متناسب با وضعیت منطقه ساخته شوند. 
گفتنی است زمین‌لرزه‌ها با شدت‌های مختلف از هفته گذشته آرامش مردم شهرستان اندیکا بویژه مرکز آن قلعه‌خواجه در شمال شرق خوزستان را سلب کرده است و نیروهای امدادی با مشقت زیاد به دلیل کوهستانی بودن منطقه، در حال کمک‌رسانی هستند. در پی وقوع این زمین‌لرزه‌ها 330 روستای منطقه کوهستانی قلعه‌خواجه و حوالی شهرستان اندیکای خوزستان دچار خسارت شده‌ که 30 روستا تا 90 درصد ویران و ده‌ها خانه به طور کامل تخریب شده است. بیشترین خسارات به مناطق روستایی شهرستان اندیکا با مرکزیت شهر قلعه‌خواجه وارد شده است. این منطقه دارای ۳ بخش با جمعیت حدود ۸۰ هزار نفر و مساحت ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومترمربع است. پس از وقوع نخستین زلزله، بر اساس بازدید میدانی صادق خلیلیان، استاندار خوزستان از مناطق روستایی آسیب‌دیده از زمین‌لرزه در اندیکا، برخی روستاهای شهرستان اندیکا بر اثر زلزله دچار آسیب صد درصدی شده‌اند که برای آواربرداری ماشین‌آلات به منطقه اعزام شده است. این زلزله بحمدالله تلفات جانی نداشت و تعدادی هم که مصدوم شده بودند، مداوا شدند. 
***
    رئیس جمهور با جدیت پیگیر  وضعیت اسکان زلزله‌زدگان است   
طی یک هفته گذشته شهرستان اندیکای استان خوزستان متاثر از زلزله بوده است. بر اثر زلزله 7/5 ریشتری هفته گذشته بیش از 300 روستا در این منطقه دچار خسارت شدند و حالا مردم مناطق زلزله‌زده چشم به راه ورود جدی دولت به موضوع بازسازی منطقه هستند. در همین رابطه اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با «وطن امروز» با بیان اینکه همکاران ما از دقایق اولیه وقوع زلزله در جنوب کشور و منطقه اندیکا در محل حادثه حضور یافتند، گفت: هم اکنون نیروهای فنی در منطقه حضور دارند و در حال تشکیل پرونده درباره خانه‌های آسیب‌دیده ناشی از زلزله هستند. وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور تاکید ویژه‌ای بر بازسازی منطقه داشته است، بیان کرد: مردم به صورت چهره به چهره با کارشناسان ما در منطقه ارتباط دارند و این اطمینان را به مردم می‌دهیم که در روند بازسازی خانه‌های‌شان خللی ایجاد نخواهد شد و ما در این زمینه مشکل خاصی نداریم. رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا شناسایی لازم در زمینه تعداد خانه‌های آسیب‌دیده و میزان تسهیلات مورد نیاز انجام شده است یا خیر، اظهار داشت: روند شناسایی واحدهای آسیب‌دیده ادامه دارد و هنوز عدد نهایی در این زمینه جمع‌بندی نشده است اما با همکاری مسؤولان سیاسی استان و فرمانداری روند کار به سرعت در حال پیشرفت است. وی اظهار داشت: واحدهایی در منطقه هستند که آسیب جدی ندیده‌اند و با استفاده از تسهیلات می‌توان آنها را مقاوم‌سازی کرد. در مجموع باید گفت فرآیند بازسازی خانه‌های تخریب شده در اندیکا آغاز شده و ما با کمک دیگر واحدهای امدادی و خدماتی در حال تسهیل امور مردم آسیب‌دیده از زلزله هستیم. نیکزاد بیان کرد: رئیس‌جمهور شخصا پیگیر موضوع رسیدگی به وضعیت مردم هستند و با توجه به اینکه نزدیک به روزهای سرد سال هستیم، تمام تلاش خود را صرف خواهیم کرد هر چه سریع‌تر امکان اسکان مردم فراهم شود. 

Page Generated in 0/0035 sec