printlogo


کد خبر: 239038تاریخ: 1400/7/21 00:00
تیم ملی فوتبال ایران با تساوی 1 - 1 مقابل کره‌جنوبی همچنان در صدر جدول باقی ماند
یکی به تور زدیم ۲ تا به ‌تیر

تیم‌ملی کره‌جنوبی برای نخستین‌بار در تاریخ فوتبالش از حضور در ورزشگاه خالی از تماشاگر آزادی مسرور بود و تصور می‌کرد سرانجام می‌تواند از سد تیم ‌ملی ایران در این ورزشگاه بگذرد اما با وجود پیش افتادن، باز هم این طلسم نشکست و با گل حساس علیرضا جهانبخش نتیجه 90 دقیقه تلاش ۲ تیم به تساوی 1 - 1 انجامید. 
تیم ملی هر کشوری محتاج هوادارانش برای بردن بازی‌های خانگی است اما متاسفانه با سوءمدیریت فدراسیون فوتبال در عین ناباوری در حساس‌ترین بازی گروه، کره‌جنوبی با هدیه تاریخی عزیزی‌خادم مواجه شد. آنها چندین دهه در ورزشگاه پر از تماشاگر ما، بازنده بودند و در بهترین حالت موفق به تساوی شدند اما دیروز چیزی نمانده بود این طلسم بشکند. تیم ملی ایران که در 10 بازی گذشته با 10 پیروزی، رکورد خاصی را خلق کرده بود دیروز سرانجام تن به تساوی داد آن هم در روزی که کره‌جنوبی نان تیر دروازه‌اش را خورد. ۲ شوت از راه دور عزت‌اللهی و طارمی به تیر دروازه کره‌ای‌ها خورد تا تیم میهمان با خوش‌شانسی محض از یک شکست بگریزد. ایران با این نتیجه ۱۰ امتیازی شد و در صدر جدول گروه A مسابقات انتخابی جام‌جهانی باقی ماند و کره‌جنوبی ۸ امتیازی شد. از این رو نباید این تساوی را چندان هم بد دانست اما این زنگ خطری بود برای اسکوچیچ که در بازی‌های دیگر بهتر بتواند از نیمکت تیم ‌ملی بهره ببرد. دیروز بعد از گل تساوی بخش ایران، تیم ‌ملی با چند تعویض و فرستادن بازیکنانی مثل قدوس، ترابی و قائدی، می‌توانست نفس کره را در تهران بگیرد. بازی با کره نشان داد تیم ‌ملی در بازی‌های دشوار محتاج تعویض‌های بهتری در زمان‌های لازم است. متاسفانه صادق محرمی در دفاع راست و امید نورافکن در دفاع چپ بازی بسیار بد و سوال‌انگیزی را ارائه دادند و چیزی نمانده بود به واسطه آخرین اشتباه محرمی، در آخرین ثانیه بازی گل دوم را از کره‌جنوبی دریافت کنیم. پس همانگونه که رسانه‌ها از اسکوچیچ و تیمش حمایت می‌کنند باید کمی هم نگاه نقادانه به بعضی تعویض‌ها و سماجت‌های عجیب اسکوچیچ داشته باشند. بدون شک دل همه مردم ایران برای تیم ‌ملی فوتبال کشورشان می‌تپد و اگر رسانه‌ای انتقاد می‌کند تنها در جهت رفع این نواقص است. ضعف‌هایی که واضح و مبرهن است و با توجه به باز بودن دست اسکوچیچ بر روی نیمکت، می‌شود براحتی خیلی از آنها را اصلاح کرد. 
 
* یک نیمه سرد و کسل‌کننده
در نیمه نخست در مجموع ۲ تیم بازی سرد و کسل‌کننده‌ای را به نمایش گذاشتند. بهترین موقعیت کره‌جنوبی در دقیقه ۱۲ بازی رقم خورد که ضربه سر بازیکنان این تیم از بالای دروازه ایران به اوت رفت. از جمله نکات قابل توجه این نیمه می‌توان به اشتباهات زیاد بازیکنان ایران و کره در پاسکاری و همچنین عقب بازی کردن محمدحسین کنعانی‌زادگان و شجاع خلیل‌زاده ۲ مدافع مرکزی ایران اشاره کرد. با نزدیک شدن به زمان پایان نیمه نخست، این تیم ایران بود که فشار برای گلزنی را بیشتر کرد. در دقیقه ۴۳ سردار آزمون شوت محکمی به سمت دروازه کره‌جنوبی زد که دروازه‌بان این تیم آن را دفع کرد. در ادامه روی اشتباه مدافع کره‌جنوبی، همین توپ به مهدی طارمی رسید که این مهاجم با یک ضربه آکروباتیک دوباره دروازه‌‌بان حریف را به واکنش واداشت اما توپ به گل تبدیل نشد. 
 
* تیرک دروازه به داد کره‌جنوبی رسید
در نیمه دوم کره‌جنوبی خیلی زود توانست به گل برسد. سون هیونگ مین ستاره کره‌جنوبی که در تاتنهام انگلیس بازی می‌کند، با استفاده از فضای پشت مدافعان و اشتباه عجیب صادق محرمی خود را به محوطه جریمه ایران رساند و با یک ضربه فنی گل نخست بازی را به ثمر رساند. اسکوچیچ برای جبران نتیجه امید نورافکن را به جای علی قلی‌زاده وارد زمین کرد. نورافکن به دفاع چپ رفت و وحید امیری جای قلی‌زاده را در وینگر گرفت تا به قدرت هجومی ایران افزوده شود. ایران از دقیقه ۶۵ به بعد بر دامنه حملاتش افزود. دقیقه ۶۷ شوت محکم سعید عزت‌اللهی به تیرک عمودی کره برخورد کرد. دقیقه ۷۶ برنامه‌های ایران جواب داد و ایران با ضربه سر علیرضا جهانبخش به گل تساوی رسید. حرکت سردار آزمون در تعقیب توپ و ارسال سانتر برای جهانبخش از نزدیکی‌های خط عرضی دروازه کره‌جنوبی قابل تحسین بود. بعد از این گل ایران کمی عقب کشید و کره‌جنوبی در دقایق پایانی فشار زیادی را برای گلزنی ایجاد کرد که در نهایت این فشار به جایی نرسید، البته در همان دقایق مهدی طارمی یک بار دیگر با شوت از راه دور تیرک دروازه کره را لرزاند. خطرناک‌ترین فرصت کره‌جنوبی در دقیقه ۹۲ به دست آمد که بیرانوند شوت سانگو بازیکن کره‌جنوبی را مهار کرد و اجازه گلزنی دوباره را به حریف نداد. 
***
    نبود وار به ضرر ایران     
این را برای رئیس فدراسیون فوتبال ایران می‌نویسیم. برای شهاب‌الدین عزیزی‌خادم. او را مسؤول می‌دانیم که تیم ‌ملی با وجود چند ماه سر و صدا نتوانست در ورزشگاه آزادی از کمک‌داور ویدئویی بهره ببرد. می‌گوییم به ضرر ما تمام شد چون در نیمه نخست مدافع کره‌جنوبی یک خطای بسیار ساده و بچگانه روی طارمی انجام داد که از چشم داور وسط دور ماند اما بدون شک، وار این صحنه را بررسی می‌کرد و چه بسا با توجه به نوع خطای بازیکن کره‌جنوبی، یک پنالتی برای ایران می‌گرفت. دیروز نبود «وار و هوادار» کاملا به سود کره‌جنوبی تمام شد و امید آن می‌رود در بازی بعدی تیم ‌ملی که در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود دیگر شاهد این نقیصه بزرگ نباشیم.

Page Generated in 0/0039 sec