printlogo


کد خبر: 239034تاریخ: 1400/7/21 00:00
سیدحسن نصرالله با اشاره به تحولات افغانستان:
آمریکا داعش را به افغانستان برد

رهبر مقاومت لبنان سخنرانی خود به مناسبت سالروز ولادت پیامبر اکرم(ص) را به تشریح مسائل انتخاباتی و بحران انرژی در این کشور اختصاص داد. سیدحسن نصر‌الله در سخنرانی دوشنبه‌شب خود همچنین تأکید کرد ایران همه تلاش خود را برای کمک به حل بحران لبنان انجام داده است. دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت این حزب نیز همانند دیگر جریانات سیاسی این کشور خواهان به تعویق افتادن زمان انتخابات آتی نیست. انتخابات پارلمانی لبنان در حالی قرار است بهار سال آینده برگزار شود که بتازگی بن‌بست ۲ ساله تشکیل کابینه در این کشور رفع شده است. 
سید مقاومت همچنین از تلاش‌هایش برای فراهم کردن امکان رای دادن مهاجران لبنانی در دیگر کشورها گفت، آن هم با اینکه عدالت انتخاباتی در این زمینه به ضرر حزب‌الله است، چرا که به خاطر تحریم‌های آمریکا امکان فعالیت و تبلیغات انتخاباتی بویژه در کشورهای غربی و عربی را که شمار زیادی از لبنانی‌تبارها در آنها ساکن هستند ندارد. 
او گفت: «به این ترتیب ظلم و بی‌عدالتی علیه ما می‌شود و ما فرصتی نخواهیم داشت بتوانیم به‌ صورت عادلانه و برابر تبلیغ کنیم و حتی آزادی برای انتخاب برای طرفداران ما وجود نخواهد داشت، با این وجود، از آنجا که این بی‌عدالتی تنها متوجه ما است و در طرف مقابل منافع لبنان در این است که انتخابات در کشورهای خارجی نیز برگزار شود، امیدواریم تمام لبنانی‌های خارج از کشور در انتخابات شرکت و از این فرصت حقیقی خود برای رأی دادن استفاده کنند».
نصرالله سپس به افزایش تقاضای عمومی برای تغییر قانون انتخابات اشاره کرد و درباره ضرورت فراهم شدن امکان مشارکت نسل جوان کشور در انتخابات گفت: «برای تعدیل سن رای دادن در قانون اساسی و کاهش آن به ۱۸ سال تلاش کردیم اما متاسفانه اکثر فراکسیون‌ها جز حزب‌الله، امل و برخی نمایندگان، با تعدیل سن رای دادن در جلسات مجلس نمایندگان مخالفند».
این در حالی است که به گفته او در سال 2010 بیشتر احزاب لبنانی در ظاهر موافقت خود را با کاهش سن رای دادن اعلام کرده بودند اما در عمل و هنگام تصویب قانون، با آن مخالفت کردند. 
دومین محور سخنرانی دبیرکل حزب‌الله لبنان، موضوع انرژی و برق بود. او به بحران سوخت و اتمام گازوئیل نیروگاه‌های لبنان اشاره کرد و گفت: «ارتش لبنان یک قدم بسیار خوب برداشت و ما از این اقدام تشکر می‌کنیم. ارائه برق باید یک اولویت مهم برای دولت باشد. باید یک جلسه فوق‌العاده در دولت تشکیل می‌شد که از صبح تا شب راهکارهای حل این مشکل ارائه شود؛ چه ‌معنی دارد کشوری به‌ صورت کامل در خاموشی مطلق فروبرود؟! این به ‌معنای مرگ کامل است».
نصرالله از گروه‌های سیاسی مختلف که از مسؤولیت‌شان در این باره فرار می‌کنند انتقاد کرد و این موضوع را عامل تنش میان مردم و رسانه‌های ارتباط جمعی دانست. 
او از دولت نجیب میقاتی خواست جلسه این هفته کابینه را به حل این بحران اختصاص دهد و گفت: «امروز لبنان نمی‌تواند با چین یا روسیه و ایران وارد گفت‌وگو برای حل این بحران شود، چرا که آمریکا با آن مخالفت می‌کند، پس راه‌حل این بحران چیست؟ اگر آمریکا را دوست خود می‌دانید، از این دوست خود که تصور می‌کنید انسانیت دارد، استثنایی را در زمینه تحریم‌های اعمال‌شده ضد لبنان درخواست کنید. وقتی وزیر خارجه ایران پیشنهاد داد لبنانی‌ها این استثنا را از آمریکا درخواست کنند، برخی مسؤولان لبنانی گفتند شما این استثنا را از آمریکا برای ما بگیرید تا برای ما نیروگاه برق بسازید یا گازوئیل به ما بفروشید. این سخن بسیار عجیبی است».
دبیرکل حزب‌الله تصریح کرد: «من این احساس را دارم که یک بازی سیاسی در حال طراحی است که مانند بنزین و گازوئیل و مواد غذایی باشد. دولت می‌داند به جایی رسیده که باید تمام یارانه‌های خود را از این فرآورده‌ها بردارد اما نتیجه این اقدام چه بود؟ مردم در صف‌های طولانی بنزین و گازوئیل ایستادند و با یکدیگر درگیر شدند. مردم به جایی رسیدند که حاضر شدند قیمت بنزین و سوخت بالا برود اما این فرآورده‌ها تأمین شود، حالا باید دید در موضوع برق نیز چنین سیاستی مطرح است. معلوم نیست خصوصی‌سازی نیروگاه‌های برق بر اساس منافع چه ‌کسی است اما به‌ نظر می‌رسد یک بازی سیاسی دنبال می‌شود تا دولت را ناتوان نشان دهد تا نتیجه آن این باشد که مردم به خصوصی‌سازی نیروگاه‌های برق تن دهند».
او سپس به تلاش‌های ایران برای حل بحران لبنان اشاره کرد و گفت: «امروز جمهوری اسلامی چه‌ کاری می‌تواند بیش از این برای لبنان انجام دهد؟ حتی سوریه نیز پذیرفت گاز از مصر و اردن وارد این کشور شود. دوستان ما در حل این بحران به ما کمک می‌کنند اما دوستان شما چه ‌کار کردند؟ از طرف آنها هیچ اقدامی را شاهد نیستیم. آنها نیز باید به ملت لبنان کمک کنند».
او متعاقبا به سوخت‌های واردشده از ایران پرداخت و گفت عملیات انتقال سوخت توسط نفتکش‌های ایرانی که حزب‌الله در حال انتقال محموله‌های آنها به لبنان است، تازه مرحله اول همکاری‌های ۲ کشور است. او تاکید کرد: «ما به ‌دنبال رقابت در بازار نفت یا دریافت سود نیستیم. ما فعلا با همین رویکرد پیش خواهیم رفت و گازوئیل مجانی به‌ مدت یک ماه به برخی مؤسسات می‌دهیم و بقیه باید سوخت خود را خریداری کنند. ‎این مدت در زمان حاضر تمام شده است و ما یک ماه دیگر نیز این هدیه را برای برخی مؤسسات تمدید می‌کنیم. مؤسسات سالمندان، نگهداری ایتام، توربین‌های آب، آتش‌نشانی‌ها و صلیب سرخ و هلال‌احمر لبنان از سوخت مجانی حزب‌الله برخوردار خواهند بود و یک ماه دیگر نیز این سوخت را دریافت خواهند کرد».
نصرالله به الزام رعایت عدالت در تقسیم‌بندی سوخت واردشده از ایران برای گرمایش خانواده‌های لبنانی در ماه‌های سرد سال اشاره کرد و گفت اولویت با ساکنان مناطق سرد و کوهستانی کشور است. 
او در بخش دیگری از سخنانش، کارشکنی‌های قضایی و دولتی انجام شده در مسیر بررسی عوامل انفجار بزرگ بندر بیروت در سال گذشته را به اطلاع عموم رساند. 
دبیرکل حزب‌الله لبنان در پایان سخنانش ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های شهدای مظلوم افغان، خواهان پیگیری عادلانه جنایت بمب‌گذاری در مسجد شیعیان در قندوز با بیش از 150 شهید از سوی گروه طالبان شد که حاکم بر افغانستان هستند. 
او سپس به افشاگری علیه آمریکا پرداخت و گفت: «داعش رسما مسؤولیت این انفجار را به ‌عهده گرفته است. داعش یک جنبش کاملا وهابی است. ما باید این جنبش را جنبش وهابیت داعش بنامیم، چون تفکر آنها وهابیت است و رفتارهای آنها تنها بر اساس تکفیر کردن و اختلاف نظر نیست، بلکه خون مردم دیگر را حلال کرده است. با این حال آمریکا مسؤول اصلی این انفجار است. من قبلا و پیش از خروج آمریکا از افغانستان هم به این نکته اشاره کرده‌ام که ما آمار و اطلاعاتی داریم که آمریکا داعش را از شرق فرات و عراق به افغانستان منتقل می‌کند. در آن زمان خیلی‌ها سوال می‌کردند چرا باید آمریکا چنین کاری انجام دهد. در آن زمان هم داعش ‌هیچ اقدام ضدآمریکایی در افغانستان انجام نداد اما امروز مشخص شد آنها چه انگیزه‌ای داشتند. اگر می‌گویید من دشمن آمریکا هستم و چنین ادعایی را مطرح می‌کنم، پس وزیر خارجه ترکیه چه می‌گوید؟ او نیز اذعان کرد آمریکا داعش را از شرق فرات به افغانستان منتقل کرده است». 
***
    پیام تشکر خانوده شهید فلسطینی از نصرالله     
خانواده نزار بنات، شهید فلسطینی بعد از اینکه سیدحسن نصرالله در سخنان اخیر خود از او یاد کرد، پیام تشکری برای نصرالله فرستادند. به گزارش العهد، خانواده «نزار بنات» که حدود 4 ماه پیش در حمله مأموران تشکیلات خودگردان رام‌الله به خانه‌اش در الخلیل مورد ضرب‌و‌جرح شدید قرار گرفته و به شهادت رسید، در پیا‌م‌شان خطاب به دبیرکل حزب‌الله لبنان آورده‌اند: «از شما به خاطر مواضع اصولی‌ای که دارید تشکر و قدردانی می‌کنیم. از نظر ما عدالت تنها راه مجازات قاتلان نزار است». سیدحسن نصرالله در بخشی از سخنان دوشنبه‌شب خود اعلام کرد به اندیشه‌ها و تفکرات شهید بنات درباره مقاومت مقابل رژیم اشغالگر صهیونیستی علاقه‌مند بوده است. بنات منتقد سرسخت تشکیلات خودگردان فلسطین بود و گفته بود این تشکیلات برای منافع خود حاضر است همه چیز از جمله منافع ملی را بفروشد.

Page Generated in 0/0040 sec