printlogo


کد خبر: 239029تاریخ: 1400/7/21 00:00
«زخم‌های نشمرده» منتشر شد

«زخم‌های نشمرده» خاطرات آزاده جانباز مدافع حرم، حاج جعفر عباس‌نژاد به قلم حسین غفاری منتشر شد. 
به گزارش «وطن‌امروز»، بدون تردید دوران پرافتخار دفاع‌مقدس، به منزله گنجینه عظیم معنوی ایران اسلامی، در تمام طول تاریخ زنده و جاری است. ایثار و رشادت مرد و زن و پیر و جوان این مرز و بوم در دفاع از اسلام و میهن عزیزشان همیشه در یادها خواهد ماند. ایام دفاع‌مقدس و روزها و شب‏‌های پرتلاطم و پرالتهاب آن بهانه و بستری بود برای ظهور مردانی بی‌‏ادعا که از آن سوی تاریخ می‏‌آمدند. سبز به رنگ زیستن و رستن آمدند و سرخ به رنگ خون و قیام و زندگی جاویدان رفتند؛ چه آمدن و رفتن باشکوهی. این دنیا جای آنها نبود، فقط درنگی بود برای تجلی بخشیدن به معنای زندگی. 
آقای جعفر عباس‌‏نژاد یکی از آن مردان مردی بود که از ۸ سال دفاع‌مقدس و از اسارت زندان‏‌های رژیم بعث عراق به یادگار مانده بود. با جولان داعش در منطقه، ایشان نیز برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) راهی سوریه شد. در آن روزها و رفت‏‌و‏آمدها هم، ایشان کمی دست‏‌نیافتنی بود. با اینکه جراحات بجا‏مانده از دوران دفاع‌مقدس و اسارت جسم ایشان را تحت فشار قرار داده بود اما روح‌شان همچنان به استواری همان سال‌ها برای خدمت به اسلام و جهاد پر می‏‌کشید. روایت چند خاطره از دوران دفاع ‌مقدس بر اشتیاق نویسنده برای ثبت و ضبط و تدوین خاطرات ایشان افزوده بود چون حضور این بزرگمرد در ۸ سال دفاع‌مقدس و در پی آن اسارت در عملیات والفجر 8 و بازگشت به میهن و حضور در صحنه‌های خدمت و نیز اعزام به سوریه بر اهمیت خاطرات ایشان می‌‏افزود. حاج‌ جعفر عباس‌‏نژاد به لحاظ جسمی به دلیل جراحات و آثار سال‌های سخت اسارت و همچنین حضور در جبهه سوریه بسیار تحلیل رفته و بشدت ضعیف شده بود؛ آنچنان که چند بار در بیمارستان بستری و تحت نظر بود. از این‏‌ رو، شروع مصاحبه‌‏ها باید با لحاظ شرایط جسمی ایشان صورت می‏‌گرفت اما این اتفاق هیچ‌گاه رخ نداد. 
خبر درگذشت آقای جعفر عباس‌‏‏نژاد، همه تلاش‏ها و امیدها را برای ثبت و ضبط خاطرات ایشان به یکباره به آه و افسوس و حسرت بدل می‌کند. حاج‌جعفر عباس‌‏نژاد در پی شدت گرفتن جراحات وارده در جنگ، بویژه دوران اسارت و نیز جبهه سوریه، در سالروز وفات بانوی صبر و مقاومت و ایستادگی دعوت حق را لبیک گفت و به یاران شهیدش پیوست و بسیاری از خاطرات همراه با ایشان چهره در نقاب خاک کشید. 
با تلاش‌‏های آقای حسین غفاری، رزمنده و محقق و نویسنده دفاع‌مقدس و از دوستان نزدیک حاج‌جعفر، جمع‌آوری خاطرات و زندگینامه این شهید آغاز شده و طی تلاش ۵‏ ماهه و بیش از 20 ساعت مصاحبه انفرادی و گروهی با دوستان، آشنایان، اقوام و همرزمان حاج‌‌جعفر عباس‏نژاد و البته تحقیقات جانبی بسیار دقیق نویسنده در کنار تلاش‌های مسؤولان محترم اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‏های دفاع‌مقدس آذربایجان غربی برای مصاحبه اولیه در بخشی از خاطرات ایشان این مجموعه مدون آماده چاپ و انتشار شده ‌است. 
مصاحبه، تحقیق و ثبت و ضبط خاطرات مرحوم جعفر عباس‌‏نژاد با همکاری آقایان محرم تیزکار، برادران مجید، حمید، حبیب و باقر نجف‏‌پیر، داوود چکمه‏‌دوزی، ابراهیم عصمت‏لو، نادر فتورایی، جعفر جلیل‏‌پور، مرتضی سخی‌‏نیا، مرتضی خلیل‌‏زاده، کمال نعمتی، مهدی توتونچیان و سرکار خانم ناهید نجف‏‌پیر (همسر مرحوم حاج‌جعفر عباس‌‏نژاد) انجام شده است.

Page Generated in 0/0039 sec